Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja kielecka: wakacyjne wystawy muzealne z wątkiem sakralnym

Nowootwarta Izba Pamięci bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza w Żarnowcu, ludowe obrazy religijne w Dworku Laszczyków w Kielcach czy ekspozycja czasowa „Story Line” w synagodze w Chmielniku – to niektóre z propozycji muzealnych na wakacje w diecezji kieleckiej.

[ TEMATY ]

wystawa

Kielce

ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Izba Pamięci bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza jest dostępna od połowy czerwca br. w Żarnowcu w woj. śląskim, w diecezji kieleckiej, gdzie urodził się, wychowywał, przystąpił do pierwszej komunii świętej i przyjął sakrament bierzmowania – przyszły kapłan, męczennik Dachau, bł. ks. Maksymilian Binkiewicz.

Izba, wyposażona w pamiątki po ks. Binkiewiczu i w sprzęty z jego epoki: m.in. książki, modlitewniki, kredens, skrzynie, umywalnie itd., powstała w dawnej organistówce, obok kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żarnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mamy zgromadzone także szaty liturgiczne, których nasz rodak mógł używać – informuje ks. Adolf Drożyński, dziekan i proboszcz w Żarnowcu. Naprzeciw organistówki stoi kapliczka, zbudowana kilka lat temu przez rodzinę Kolasińskich, w miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Binkiewiczów.

Maksymilian Binkiewicz żył w latach 1908 – 1942. Absolwent seminarium duchownego w Częstochowie, święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Teodora Kubiny. Przełożeni kierowali go do placówek trudnych, wymagających zaangażowania społecznego, którym młody ksiądz umiał się wykazać. Był także zaangażowany w tworzenie struktur Akcji Katolickiej. Aresztowany przez Niemców wraz z innym kapłanami, znosząc tortury, ale i ofiarnie pomagając współwięźniom, zmarł w Dachau 23 czerwca 1942 r. Miał 34 lata.

Beatyfikowany został w grupie 108 błogosławionych męczenników 13 czerwca 1999 r. przez papieża św. Jana Pawła II w Warszawie.

Z kolei w salach ekspozycyjnych Dworku Laszczyków w Kielcach można oglądać wystawę pn. „Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej”. Ponad 90 pokazanych tam obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzi ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej z XIX i początków XX wieku.

W ramach ekspozycji znajdują się obrazy z maryjnych ośrodków kultowych, wizerunki świętych patronów chroniących od klęsk żywiołowych i chorób oraz znane i cenione przedstawienia o charakterze pasyjnym, związane z męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa. Zaprezentowano także techniki ich wykonywania: malowanie na papierze, gipsatury produkowane w manufakturach oraz oleodruki barwnych, seryjnie wytwarzanych wizerunków świętych w XIX-wiecznych drukarniach.

Reklama

W XVIII-wiecznej synagodze w Chmielniku dostępna jest wystawa amerykańskiej artystki Susan Cooper, pochodzącej z żydowskiej rodziny z Będzina. Reliefy z brązu, stylizowane miniatury synagog, a także miejsca pobytu rodziny, w wędrówce z Polski i Europy Środkowej do Stanów Zjednoczonych, to swoista autobiografia amerykańskiej artystki. Płaskorzeźby prezentują zmiany, jakie nastąpiły na przestrzeni wieków w zakresie geografii, architektury i ekonomii, podczas podróży statkami i samochodami, „przez tragedię ku bezpieczeństwu” – jak mówiła Susan Cooper 15 czerwca br. podczas wernisażu w Chmielniku. Ponad 25 lat temu Susan Cooper, wykorzystując stylizowane modele synagog zburzonych w czasie II wojny światowej, oddała hołd milionom ludzi w obozach zagłady na terenie Europy, kreując swą najważniejszą wystawę: „Recollection…” („Wspomnienie: Zniszczone synagogi na terenie Polski i Rosji”). Jest ona na stałe dostępna w Muzeum Holokaustu w Los Angeles.

W najbliższe tygodnie wakacyjne warto także odwiedzić Muzeum Ziemi Miechowskiej przy sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie czy Muzeum Stefana Czarnieckiego w jego rodzinnej Czarncy.

2019-06-25 19:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką

W zespole zamkowo-pałacowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie, w sali wystawowej Galerii Oficyna, 15 grudnia br. została otwarta wystawa pt. „Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką”

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nierozłącznie z choinką. Od ponad 100 lat towarzyszy nam ona w rodzinnych spotkaniach przy stole wigilijnym. Choinka zmieniła trochę swoją funkcję i przeniosła się w przestrzeni życia społecznego – na place miast, ulice, do urzędów, szkół, domów handlowych. Można zapytać, czy to dobrze, czy źle? Czy ta powszechność choinek nie doprowadza do utraty jej wyjątkowej wartości? Skoro stawia się ich coraz więcej, to znaczy, że są potrzebne, ważne i wzbudzają pozytywne emocje, wprowadzają wyjątkowy klimat w tym miejscu, w którym zostały postawione. Współczesne choinki niewiele mają wspólnego z pierwotną ideą. Ludzie czas Adwentu spędzali na przygotowaniu ozdób choinkowych, wykonując je własnoręcznie. Obecne kupuje się je gotowe, czasem w dalekich Chinach czy innych krajach – powiedział podczas powitania dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Stanisław Piotr Makara. Starosta lubaczowski Józef Michalik podziękował dyrektorowi i pracownikom Muzeum Kresów za kontynuowanie tradycji. – W minionych latach zespół śpiewaczy „Niespodzianka” z Krowicy przedstawił spektakl, jak wyglądała dawniej Wigilia, było przedstawienie „Herodów”, wystawa ozdób choinkowych z dużą kolekcją pająków zawieszonych pod sufitem, wspomnienia Anieli Mrówki z Cewkowa Woli o dawnych zwyczajach świątecznych, śpiew starych i zapomnianych kolęd przez zespoły „Niespodzianka” z Krowicy i „Stokrotki” z Cewkowa. Była też wystawa szopek krakowskich, a dziś mamy okazję podziwiać dawne ozdoby choinkowe ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie – przypomniał Starosta lubaczowski.
Etnograf Małgorzata Oleszkiewicz – pracownik Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie i autorka scenariusza lubaczowskiej ekspozycji – była przewodniczką po tej kolorowej, budzącej zachwyt wystawie, na której znajduje się ponad 400 ozdób choinkowych z XIX i XX wieku. Dowiedzieliśmy się, że najpierw było drzewko rajskie, przypominające pierwszych rodziców, a potem choinka. Co to był krakowski sad, a u nas „podłaźniczka”, jaka jest różnica między bańkami a bombkami. Choinki dotarły do Polski z protestanckich Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku, najpierw do miast, a później pod chłopskie strzechy. Podziwiać na wystawie można choinki przystrojone własnoręcznie wykonanymi ozdobami ze słomy i bibuły oraz kolorowych papierów, szopki stawiane na pamiątkę Narodzenia Pana Jezusa, drewniane zabawki choinkowe, lalki dla dziewcząt i żołnierzyki dla chłopców, lichtarzyki pod świece, które oświetlały grudniowy mrok, świat ozdób wykonywanych z cienkiego szkła, bombki pełne i z reflektorem. Na planszach można przeczytać ciekawe fragmenty zapisów o świętach i choince poetów i ludzi nauki, archiwalne fotografie, a sam tytuł wystawy jest cytatem z poezji Juliana Tuwima, jako że mamy jemu poświęcony rok. W PRL choinka była wykorzystywana do działalności propagandowej, o czym świadczy chociażby taki zapis w kronice szkolnej: „10 stycznia. Akademia z okazji powitania Nowego Roku 1952 jako trzeciego roku Planu Sześcioletniego.
Na akademii tej wyróżniono gołąbka pokoju na niebieskim kole wszystkich przodowników nauki i pracy społecznej. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze (cukierki i ciastka), gorącą herbatę i bułkę z wędliną. Przy pięknie udekorowanej choince gołąbkiem pokoju, łańcuchem z szóstek, zabawkami, traktorami, dziatwa bawiła się wesoło. W imprezie tej wzięła udział licznie zgromadzona ludność, przedstawiciele władz i organizacji”.
Po zwiedzeniu wystawy Janusz Oleszkiewicz z Krakowa prowadził warsztaty wykonywania z papieru ozdób choinkowych. – Kolekcjonowałem znaczki i kartki pocztowe, monety, a teraz ozdoby choinkowe. Unikaty pamiętają czasy Franciszka Józefa, cara, cesarza Wilhelma. W porównaniu do monet są trudne w przechowywaniu. Moneta spadnie na podłogę i nic się jej nie stanie, ozdoba się stłucze. Ostatnio straciłem szklaną amforę z lat 20. XX wieku – mówi Janusz Oleszkiewicz. Jest zadowolony, że swoją pasję może pokazać zwiedzającym.
Lubaczowska wystawa ozdób choinkowych będzie czynna do 2 lutego 2014 r. Warto ją zwiedzić, by uzmysłowić sobie, jak zmieniał się świat mody przystrajania choinek i na czym polega jej fenomen.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2024-04-15 12:29

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Episkopat Flickr

W Watykanie trwa spotkanie Rady Kardynałów w obecności papieża Franciszka - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W skład Rady Kardynałów, po odnowieniu tego gremium przez papieża 7 marca 2023 roku, wchodzą kardynałowie: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, gubernator Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O'Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella, arcybiskup Quebecu kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich oraz arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii kard. Sérgio da Rocha. Sekretarzem jest bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresima. Pierwsze spotkanie Rady w odnowionym składzie odbyło się 24 kwietnia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

[ TEMATY ]

klerycy

powołanie

powołania

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

W Kościele katolickim czwarta niedziela wielkanocna, przypadająca w tym roku 21 kwietnia, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza. To także 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, a w Polsce - początek tygodnia modlitw o powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję