Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Noc Konfesjonałów

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Mara ~earth light~ free potential / Foter.com / CC BY

Już 110 kościołów w 60 miastach włączyło się już do akcji Noc Konfesjonałów, zapoczątkowanej 4 lata temu w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Aby parafia wzięła w niej udział, księża muszą prowadzić dyżur w konfesjonale co najmniej do północy w czasie Triduum. W Szczecinie po raz drugi nocą spowiadać będzie także abp Andrzej Dzięga.

W ubiegłym roku Noc Konfesjonałów prowadziło u siebie 99 proboszczów. Ile ostatecznie będzie w tym roku - dowiemy się po świętach, ponieważ na stronie www.nockonfesjonalow.pl zgłoszeń przybywa z godziny na godzinę. - Jeszcze 4 lata temu, gdy zaczynaliśmy tę akcję, po wstukaniu w Google "Noc konfesjonałów", otrzymaliśmy zero wyników - wspomina ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. - Dziś włączają się nie tylko kolejne parafie, ale i całe diecezje. Strona internetowa jest głównie dla osób, które chcą się wyspowiadać, mogą na niej sprawdzić czy w okolicy jest kościół, który prowadzi nocny dyżur spowiednika.

Reklama

Nie wszystkie parafie, w których księża prowadzą dyżur w konfesjonale "do ostatniego petenta", biorą udział w akcji, bo nie spełniają warunku związanego z terminem. Spowiedź nocna musi być w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek lub z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. Są diecezje i parafie, gdzie takie nocne dyżury w konfesjonale odbywają się wcześniej.

- Akcja Noc Konfesjonałów wynikła z naszej obserwacji tego jak żyje współczesny człowiek - mówi ks. Adamski. - Często czas ma dopiero wieczorem, gdy skończy pracę, wtedy też ustawiają się najdłuższe kolejki przy konfesjonałach i nie każdy "zdąży" się wyspowiadać. O tym jak bardzo jest to potrzebne świadczy chociażby fakt, że jeden z księży poinformował, że w jego parafii w ciągu nocy księża wyspowiadali 4 tys. osób.

Ks. Adamski z uznaniem mówi też o zaangażowaniu samych spowiedników, którzy rezygnują z nocnego odpoczynku. - To są setki księży, np. w katedrze szczecińskiej dyżur trwa od godz. 22 do 6 rano, zaangażowanych jest 20 kapłanów - powiedział. Po raz drugi do akcji zgłosił się abp Andrzej Dzięga. - Wziął na siebie te najbardziej wymagające nocne godziny, ale nie zdradzamy w którym kościele będzie dyżurował, ogłosimy to dopiero po Nocy Konfesjonałów - dodał ks. Adamski.

W Szczecinie Noc Konfesjonałów będzie miała miejsce z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek.

2013-03-27 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. Noc Konfesjonałów – trwają zapisy parafii

Już po raz 10. rusza ogólnopolska akcja duszpasterska Noc Konfesjonałów. Tradycyjnie przed wielkim tygodniem trwają zapisy parafii do akcji. Wszyscy chętni Księża mogą zgłaszać swoje parafie podając: nazwę parafii, datę i godziny spowiedzi oraz imię, nazwisko oraz nr telefonu kapłana koordynującego akcję w parafii.

Dane można przekazać na kilka sposobów:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję