Reklama

Kościół

Ks. Sadłoń: wydarzenia z Białegostoku pokazują, w jaki sposób tworzone są stereotypy

Wydarzenia z Białegostoku i narosła wokół nich narracja pokazują, w jaki sposób tworzone i sankcjonowane są stereotypy dotyczące Kościoła - mówi KAI dyrektor Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego (ISKK) ks. dr Wojciech Sadłoń. Socjolog komentuje wynik opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” sondażu, z którego wynika, że ponad 26 proc. ankietowanych winą za wydarzenia z Białegostoku obarcza Kościół.

[ TEMATY ]

Kościół

Białystok

©I rob z – stock.adobe.com

Dyrektor instytutu badawczego zwraca uwagę, że podmioty wskazane w badaniu jako „winne" zaistniałej sytuacji – w tym również Kościół – wcześniej wielokrotnie oskarżane były przez medialnych komentatorów, w tym również polityków. – Taki wynik sondażu odzwierciedla bez wątpienia wcześniej narzuconą głównie przez polityków narrację – podkreśla socjolog.

Zdaniem ks. Sadłonia, badane opinie w takich kwestiach odzwierciedlają przede wszystkim prezentowane w mediach treści. Badacz wskazuje, że wydarzenia z Białegostoku i narosła wokół nich narracja, oraz opublikowane w „Rzeczpospolitej" badania dobrze oddają mechanizmy funkcjonowania przestrzeni publicznej.

Zdaniem dyrektora ISKK, wszystko to pokazuje, w jaki sposób tworzone i sankcjonowane są stereotypy dotyczące Kościoła. W świetle narzuconej narracji, Kościół jest promotorem napięć, konfliktu społecznego a nawet przemocy – stwierdza pallotyn.

Reklama

Kościół prezentowany jest jako instytucja skupiająca się na walce z homoseksualizmem i w ten sposób opresyjna i zaprzeczająca ludzkiej wolności. Pomija się zupełnie to, że katolicka etyka patrzy na człowieka integralnie i dynamicznie, zawsze zakładając jego wolność.

Zasadniczą trudnością w komunikacji chrześcijańskiego podejścia do homoseksualizmu jest jego złożoność - uważa ks. Sadłoń dodając, że jest to spojrzenie personalistyczne. Wiara otwiera relacje człowieka, również relacje seksualne na Boga. Seks nie ma tylko służyć mojemu samospełnieniu, ale otwierać na drugiego człowieka oraz na Boga. Życie seksualne właściwie kształtowane jak dar z siebie w świetle katolickiej nauki społecznej wprowadza ład i porządek społeczny - tłumaczy socjolog.

W sondażu IBRiS dla dziennika "Rzeczpospolita" zapytano respondentów o to, kto ponosi winę za wydarzenia, do których doszło w Białymstoku. 34,3 proc. ankietowanych wskazało, że to narodowcy ponoszą winę, według 28 proc. respondentów jest to partia rządząca, a 26,1 proc. badanych za winnego uznaje Kościół.

2019-07-29 19:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegiata w Kłodzku

Niedziela świdnicka 30/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

Krzysztof Zaremba

Kolegiata kłodzka widok z zewnątrz

Kolegiata kłodzka widok z zewnątrz

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku to najstarsza zachowana świątynia w mieście i jedna z najpiękniejszych w całej diecezji świdnickiej

Ziemia kłodzka była w XI i XII wieku spornym terytorium pomiędzy Polską a Czechami. W 1137 r. po podpisaniu pokoju przez króla Bolesława Krzywoustego i księcia Sobiesława I ziemia ta, jak się miało okazać, na długie lata związana została z państwem czeskim.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję