Reklama

W diecezjach

Białystok: wyruszyła 33. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Blisko 300 pątników wyruszyło z Białegostoku w 33. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przed nimi 14 dni wędrówki i około 500 km do przebycia. W tym roku pielgrzymi wędrować będą pod hasłem „Ku świętości w miłosierdziu Pana”. To jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Polsce. Zakończy się 12 sierpnia uroczystą Mszą św. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Białystok

Waldemar Kucharczyk

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy. Błogosławiąc i posyłając pielgrzymów na drogę arcybiskup metropolita podkreślał potrójny cel pielgrzymowania. „Pielgrzymka to nie przygoda, ale codzienny trud odkrywania obecności Jezusa Chrystusa. Idziemy do Maryi, a Ona zawsze prowadzi nas do Jezusa. To jest pierwszy i najważniejszy cel pielgrzymowania – przyjmowanie Chrystusa do naszego życia” – mówił.

Wyjaśniał, że drugim celem jest zanoszenie intencji przed tron Matki Bożej Jasnogórskiej. Prosił, by oprócz intencji osobistych i rodzinnych pielgrzymi pamiętali o potrzebach archidiecezji i miasta Białegostoku, a także by modlili się w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Trzecim celem jest świadectwo. „Maryja, na obrazie zatytułowanym «Gwiazda nowej ewangelizacji» wydobywa się jakby z mroku, z marazmu, z ciemności. Musimy nieustannie wychodzić z tego marazmu, z zaciemnionego obrazu naszego codziennego chrześcijańskiego życia i naszej moralności. Dlatego potrzeba nam odwagi do dawania świadectwa, by móc świadczyć, zwłaszcza w przestrzeni publicznej, że jesteśmy osobami wierzącymi, że Chrystus jest naszym Panem, że On jest królem naszych serc” – zaznaczał abp Wojda.

Stwierdził, że Częstochowa zawsze była i jest duchowym sercem narodu: „Polacy czują, że Maryja w jasnogórskim obrazie jest ich Matką, że się nimi opiekuje. Mamy bardzo wiele znaków i dowodów tej opieki w ciągu wieków. Również ta pielgrzymka jest wyrazem wdzięczności wobec Niej, a także czasem upraszania wielu łask, których tak bardzo potrzebuje nasza Ojczyzna, przede wszystkim odbudowania tych wartości, które są u podstaw ludzkiego i chrześcijańskiego życia”.

Pielgrzymom w drodze towarzyszy 12 kapłanów, jedna siostra zakonna i dwóch kleryków. Konferencje na tegoroczną pielgrzymkę przygotował ks. dr Ireneusz Korziński, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego w Białymstoku.

Reklama

Na pielgrzymkę wyruszyły zarówno całe rodziny, rodzice z małymi dziećmi, małżeństwa, liczni nastolatkowie, jak też pojedyncze osoby. Każdemu przyświeca jeden, ten sam cel – dotrzeć na Jasną Górę, jednak każdy pątnik podąża z własną intencją, w innej sprawie zwraca się do Matki Bożej Częstochowskiej.

„Idę pierwszy raz, razem z moją grupą oazową i z naszym księdzem moderatorem. Wcześniej pielgrzymowałam do Różanegostoku i do Krypna, więc teraz przyszedł czas na Częstochowę. W tym roku zdaję maturę, i ten ważny egzamin chciałabym powierzyć Matce Bożej” – mówi Karolina z Moniek.

Siostra Aneta, szarytka, idzie wprawdzie jako jedyna siostra zakonna, ale jak twierdzi - „nie idzie sama”. „Idę razem z Maryją, do Maryi. W tym roku obchodzimy jubileusz 250-lecia obecności Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paolo w Białymstoku. Dlatego wyruszam, żeby podziękować Matce Bożej za ten czas, idę też wypraszać potrzebne łaski dla mojego zgromadzenia, prosić o nowe powołania” – wyjaśnia.

Paulina na pielgrzymkę wyrusza już po raz trzynasty. Podkreśla, że motywuje ją miłość do Maryi oraz potrzeba podziękowania Jej za dobrze przeżyty rok. „Chcę także prosić o łaski na kolejny rok. Jest to dla mnie rok szczególny, bo wychodzę za mąż. Chcę prosić, by Matka Boża towarzyszyła mi w małżeństwie, każdego dnia” - dodaje.

Białostocką pielgrzymkę tworzą cztery grupy: błękitna (studencka), zielona (charyzmatyczna), amarantowo-żółta (patriotyczno-papieska) i fioletowa (o charakterze pokutnym). Do piątej grupy, tzw. złotej, należą ci wszyscy, którzy z różnych względów nie mogą fizycznie uczestniczyć w pielgrzymce, ale łączą się z pielgrzymami w modlitwie. Zawierzają im swoje intencje, a pielgrzymi modlą się w tych intencjach w czasie drogi. Członkowie grupy złotej zobowiązują się natomiast do modlitwy za pielgrzymów, podejmują także rozmaite wyrzeczenia w ich intencji.

Reklama

Pielgrzymka zakończy się 12 sierpnia przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym dniu z Archidiecezji Białostockiej na Jasną Górę dojadą również autokarami członkowie grupy złotej, a także pielgrzymi ze Świętej Wody i Zabłudowa. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył będzie metropolita białostocki Tadeusz Wojda.

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyrosła z tradycji Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, w której przez długie lata uczestniczyli białostoccy wierni. Od 1987 r. pielgrzymka wyrusza z Białegostoku. Chociaż należy do najdłuższych i najtrudniejszych w Polsce, od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wiernych, zwłaszcza ludzi młodych.

2019-07-30 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sąsiedzka pomoc

Niedziela Plus 19/2022, str. X

[ TEMATY ]

Białystok

Facebook/Caritas Archidiecezji Białostockiej

Nie ustaje pomoc dla walczącej Ukrainy, a także dla tych, którzy na terenie archidiecezji białostockiej znaleźli schronienie przed wojną.

Caritas Archidiecezji Białostockiej w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” wysłała transport 20 t (24 palety paczek) artykułów pierwszej potrzeby. Akcja wciąż trwa. Paczki można przynosić do Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Kościelnej 2 w Białymstoku lub do najbliższej placówki Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję