Reklama

Jasna Góra

Abp Marek Jędraszewski: Nie wolno nam się lękać!

- Nie wolno nam się lękać! – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej na zwieńczenie 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Metropolita apelował, by nie poddawać się duchowi kłamstwa i konformizmowi. – Musimy dawać świadectwo naszego jednoznacznego sprzeciwu wobec wszelkich usiłowań deprawacji polskiego narodu – mówił w homilii. Na Jasną Górę dotarło 8,5 tys. pątników z Wawelskiego Wzgórza.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zapewnił abp. Marka Jędraszewskiego o duchowej solidarności i wyraził wdzięczność „za zdecydowany głos Kościoła, jasny przekaz nauczania ewangelicznego, nauczania Kościoła wobec ideologii uderzającej szczególnie w małżeństwo i rodzinę”. Pątnikom krakowskim dziękował za świadectwo przywiązania do Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Marek Jędraszewski w kazaniu wygłoszonym na Jasnej Górze, powiedział m.in.:

„Dzisiejszy świat mówi do was, do każdej i każdego z nas: masz być sobą, masz przede wszystkim realizować siebie. Dzisiejszy świat mówi: bądź egoistą, wsłuchuj się we własne popędy, i wszelkie niskie pragnienia, i za nimi podążaj. Bądź sobą. Decyduj o tym, co jest prawdziwe. To od ciebie zależy. Decyduj także o tym, co jest dobre i co złe. Bo ty jesteś przecież panem porządku moralnego. A w gruncie rzeczy okazuje się, że naraz wszystko jest płynne, wszystko relatywne, wszystko bez fundamentów. Tak zawsze jest, kiedy człowiek z horyzontu swego życia odrzuca Boga, a z wolności czyni wartość absolutną”.

„Współczesna kultura każe nie myśleć, ale się bawić, za wszelką cenę, aż do upadłego, aż po nieuchronną śmierć - nie tylko siebie, ale całej cywilizacji”.

„A tymczasem Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi: ‘gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze’ (Łk 12, 34). Czyli że jest coś trwałego w naszym życiu. Coś, co może regulować cały nasz sposób myślenia, przeżywania, cały świat uczuciowości, całą nasza nadzieję. ‘Gdzie jest skarb, tam będzie Twoje serce’. Co jest tym naszym skarbem? I odpowiedź słyszeliśmy w czytanym przed chwilą fragmencie Listu do Hebrajczyków. Tym skarbem jest wiara. Wiara, która pokazuje nam Boga”.

Reklama

„Ci wszyscy, którzy uważają, że swoje życie mają budować jedynie na własnym ja, na własnych pragnieniach i popędach, którzy uważają, że oni mogą postawić się w miejsce samego Boga, i sami decydować o tym, co prawdziwe i fałszywe, co dobre i złe, to ludzie, którzy budują swój dom na piasku. To ludzie, którzy doświadczają płynności całej naszej człowieczej egzystencji, płynności, która sprawia, że ona nas pochłonie, w niej się zatopimy”.

„Drodzy siostry i bracia, nasza kończąca się tego wieczoru 39. Krakowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest przejawem naszej, waszej kochani pielgrzymi, wiary, która mówi, że całe nasze życie jest jedną wielką pielgrzymką, która ma swój określony cel. Ma cel ostateczny - jest nim sam Bóg i nasze wieczne zbawienie. Ale kiedy zdążaliście przez te 6 dni na Jasną Górę, to zmierzaliście także do tego trwałego fundamentu, jakim dla nas Polaków jest Jasna Góra. Do tej nieprzemijalności samej naszej Pani Jasnogórskiej. O tym właśnie, o tej trwałości Jasnej Góry, i o tym, że bez Matki Boskiej Częstochowskiej żyć nie możemy, przed laty pisał wybitny polski poeta Jan Lechoń w słynnym wierszu Matka Boska Częstochowska: „Nieraz potop nas zalewał, krew się rzeką lała,/ A wciąż klasztor w Częstochowie stoi jako skała./ I Tyś była też mieczami pogańskimi ranną/ A wciąż świecisz ponad nami, Przenajświętsza Panno”.

„I stąd pragniemy zapamiętać te słowa, które stają się prawdziwymi hasłami dla nas na dzisiaj i na przyszłość, słowa któreśmy słyszeli we fragmencie czytanej Ewangelii Łukaszowej”.

Reklama

„Najpierw - nie wolno nam się lękać. Pan Jezus mówił: „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” (Łk 12, 32). Jakże w tych słowach Pana Jezyusa nie można dostrzec słów szczególnego przedłużenia w chwili, kiedy św. Jan Paweł II wielki rozpoczynał swój pontyfikat i na placu św. Piotra wołał: „Non abbiate paura! – „Nie bójcie się otworzyć drzwi dla Chrystusa!”

„Drugie zdanie i hasło: pomnażać skarby wiary i miłości. Pan Jezus mówił: „Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy” (Łk 12, 33b). Skarb wiary otrzymany przez każdą i każdego z nas na chrzcie świętym, trzeba pomnażać, trzeba się nim dzielić, trzeba dzięki temu budować Kościół XXI wieku w Polsce, w Europie na całym świecie”.

„Trzecie hasło: czuwać. „Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających” (Łk 12, 37a) - mówi Pan Jezus. A czuwać znaczy stać na straży swojej chrześcijańskiej tożsamości, swojego chrześcijańskiego ‘ja’. A zatem nie dopuszczać, by zawładnął nami duch kłamstwa i byśmy nie ulegli tak powszechnemu wydawałoby się dzisiaj konformizmowi. Czuwać to znaczy także zdecydowanie odrzucać ów błąd antropologiczny, który nam zagraża w postaci dwóch wielkich, bardzo niebezpiecznych ideologii: ideologii gender i ideologii LGBT”(oklaski)

„Mamy czuwać, ponieważ postawa czuwania wpisana jest w to, co każdego dnia wieczorem śpiewamy łącząc się z Jasną Górą - „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.

„I na koniec jeszcze jedno hasło, zadanie, które stawia przed nami Pan Jezus - być gotowym. ‘Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie’ (Łk 12, 40)”.

„Nie lękać się, pomnażać skarby wiary i miłości, czuwać, być gotowym - to słowa, które Pan Jezus kieruje dzisiaj do was, kochani pielgrzymi, gdy kończy się wasz pielgrzymi trud, gdy będziecie wracać do swoich domów, do swoich zadań, środowisk pracy, do swoich rodzin, kręgów przyjacielskich. Nie lękać się, mówić o Chrystusie i Jego Ewangelii. Mieć w sobie moc pomnażać nieustanie skarb wiary i nim się dzielić. Być czujnym, być gotowym”.

Reklama

„Najdrożsi, wasza 39. Krakowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę była jak zwykle wypełniona waszą osobistą modlitwą i licznymi ważnymi sprawami, które nieśliście ze sobą, aby je przedstawić naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej. Pośród pielgrzymiego trudu nieśliście także najrozmaitsze intencje, które przekazywali wam wasi bliscy i znajomi.

Od samego początku, od chwili wyruszenia Pielgrzymki z Wawelu w ubiegły wtorek, 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, zaczęła się także wasza pielgrzymkowa modlitwa, podczas której za przyczyną Matki Bożej przedstawialiście Panu Bogu wielką sprawę Kościoła w Polsce, a równocześnie wielką sprawę polskiego narodu, który od pewnego czasu znajduje się pod ogromną presją ideologii LGBT. Wiem, że bardzo modliliście się zwłaszcza wczoraj, łącząc się duchowo z tymi licznymi naszymi rodakami, którzy przybyli z różnych stron naszego kraju, aby na skwerze przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie o godz. 15.00 wspólnie z Krakowianami odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz tajemnice radosne świętego różańca. Wiem również, że o tej samej porze modlono się w różnych kościołach i kaplicach, ale także i w domach prywatnych, zarówno w Krakowie, jak i wielu miejscach naszej Ojczyzny, a także poza jej granicami.

Pragnę więc dzisiaj, tego wieczoru, stąd, z Jasnej Góry, od Matki Boskiej Zwycięskiej, serdecznie wam wszystkim podziękować - wszystkim wiernym świeckim, pomysłodawcom i organizatorom tego wielkiego wydarzenia, a także wszystkim osobom, które w ostatnich dniach poprzez swoją modlitwę, pokutę, listy i inne znaki pamięci wyrażali solidarność ze mną, i które wczorajszą wspólną modlitwą dali wyraz swej odpowiedzialnej i głębokiej miłości do Kościoła i do naszej ukochanej Ojczyzny. Bóg zapłać! (oklaski) Bóg zapłać księżom kardynałom, arcybiskupom i biskupom, kapłanom, osobom życia konsekrowanego, wszystkim wiernym świeckim za to wczorajsze szlachetne zjednoczenie się w obronie naszych najświętszych spraw.

Reklama

Jednocześnie proszę was gorąco: czuwajcie! Zgodnie ze słowami Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: ‘Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie!’ (Łk 12, 35), nie pozwólcie na to, aby zło zagrażających nam ideologii gender i LGBT rozlało się po Polsce, zatruwając serca i umysły Polaków i wyrządzając im ogromne duchowe szkody, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Nie pozwólcie! (oklaski) Wszędzie, gdzie się znajdujemy, musimy dawać świadectwo naszego jednoznacznego sprzeciwu wobec wszelkich usiłowań, których celem jest deprawacja polskiego narodu. Brońmy siebie! Brońmy naszej autentycznej wolności! Brońmy naszej Ojczyzny! Brońmy Kościoła w naszej Ojczyźnie! (oklaski)

I jak niegdyś śpiewali konfederaci barscy, tak również my dzisiaj uroczyście oświadczamy wobec wszystkich: ‘Nigdy z królami [ani z innymi próbującymi nas zniewolić władcami tego świata] nie będziem w aljansach,/ (oklaski) Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi;/ (oklaski) Bo u Chrystusa my na ordynansach/ – Słudzy Maryi!”. Amen" (długie oklaski).

Na zakończenie Mszy św., tuż przed błogosławieństwem, abp Marek Jędraszewski mówił: „Dziękujemy Matce Najświętszej, że jest na Jasnej Górze jako ta skała, ale dziękujemy wam także za to, że Ją tak bardzo kochacie. Brońcie Jej czci! Brońcie przed tym wszystkim, co Ją znieważa, i co wszystkim nam, wierzącym ludziom, kochającym Ją, wyrządza tak wielkie poczucie krzywdy i żalu. Ale zgodnie z tym, co mówił Pan Jezus – ‘miłujcie waszych nieprzyjaciół, módlcie się za tych, którzy was prześladują’ – naszą odpowiedzią na zło musi być miłość, ta, której nauczył nas Pan Jezus, i której największym świadkiem była Jego Przenajświętsza Matka (oklaski). Wszelkie zło dobrem musimy zwyciężać, to jest nasze zwycięstwo, Chrystusowe, Maryjne. I z tym poczuciem zwycięstwa duchowego wróćcie moi drodzy, pełni pokoju, do swoich domów, do swoich najbliższych, z orędziem pokoju i miłości (oklaski)”.

2019-08-12 07:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

305. Warszawska Pielgrzymka Piesza już w drodze na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Warszawa

wapm.waw.pl/

Pod hasłem „Maryja Bramą Miłosierdzia” ze stolicy na Jasną Górę wyruszyła 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Rozpoczęła ją Msza św. sprawowana przed paulińskim kościołem pw. Świętego Ducha. Pielgrzymi dotrą na Jasną Gorę 14 sierpnia.

Liturgii inaugurującej wędrówkę na Jasną Gorę przewodniczył bp Michał Janocha. Pomocniczy biskup arch. warszawskiej podkreślił, że pielgrzymka ma zarówno wymiar indywidualny, bo pątnicy idą z własnymi intencjami, ale i społeczny, bo przecież wędrują we wspólnocie. „Nie idę sam. Jestem maleńką cząstką wielkiej wspólnoty pielgrzymiej, a wspólnota pielgrzymia jest maleńką cząstką wielkiego Kościoła” - mówił bp Janocha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: synodalność to droga, którą idziemy razem

2024-04-22 14:25

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

synodalność

Diecezja bydgoska

Bp Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Synodalność to droga, którą idziemy razem” - mówi bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreśla, że biskup musi czuć zapach swoich owiec. „Musi wejść w życie ludzi, diecezji. Wymiar empatii, wczucia się w ich sytuacje jest kluczowy. Wtedy ma szanse na to, by Ewangelia, którą chce przekazać, nie unosiła się ponad głowami, tylko trafiała do serca. Nie ma innej drogi” - dodaje w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego i KAI.

Marcin Jarzembowski (KAI): Dwadzieścia lat to dużo czy mało?

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję