Reklama

XX lecie parafii Św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu

Marzenia się spełniają i to stukrotnie…

W niedzielę 30 października br. biskup legnicki Stefan Cichy gościł w parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego w Bolesławcu. Poświęcił organy i odnowione wnętrze świątyni.

Niedziela legnicka 49/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości, obok wiernych, kapłanów z parafii dekanatów bolesławieckich, wziął także udział ks. dr Marian Biskup, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, kompania honorowa Wojska Polskiego, a także przedstawiciele władz miasta, władz samorządowych i różnych instytucji.
Po powitaniu Księdza Biskupa przez przedstawicieli parafian, wszystkich przybyłych powitał także proboszcz parafii ks. prał. Wojciech Mroszczak. Przedstawił przy tej okazji historię powstania parafii i ostatnio podjętych dzieł, prosząc jednocześnie o poświęcenie nowych organów i nowej elewacji wnętrza.
Ksiądz Biskup poświęcił wykonane prace na początku Mszy św., a w wygłoszonej homilii podkreślił ważność kościoła jako budowli i Kościoła, jako wspólnoty. Mówił: „Trzeba umieć docenić to miejsce naszego spotkania z Bogiem i braćmi. Trzeba umieć wyśpiewać wdzięczność Panu Bogu, że mamy ten kościół. Mamy okazję wyrazić także wdzięczność Panu Bogu za to, że i my jesteśmy Kościołem, tym żywym Kościołem, nie zbudowanym z cegieł, ale z serc ludzkich. Jest też potrzebna nasza troska o to dzieło. Trzeba nam troszczyć się o tę budowlę, bo nikt za nas tego nie zrobi. Jesteśmy za to odpowiedzialni. Ale obok tej troski materialnej, nie możemy też zaniedbać troski o Kościół jako wspólnotę. Ta troska wyraża się m.in. w zadbaniu o systematyczny udział we Mszy św., bo przecież Eucharystia buduje Kościół. Ta troska wyraża się w braniu żywego udziału w życiu wspólnoty parafialnej, w służbie biednym i potrzebującym - to jest praktyczny wyraz naszej troski o Kościół. Obyśmy umieli na co dzień okazywać, że jesteśmy prawdziwie żywym Kościołem, że pragniemy budować go jeszcze bardziej. Wspaniała okazuje się wspólnota, która potrafi nie tylko gromadzić się na modlitwie w kościele, pięknie śpiewać, ale także umie na co dzień żyć Bożą nauką wyrażającą się w dobrych czynach i słowach wobec bliźnich. Bądźcie więc i Wy zawsze żywym Kościołem, który gromadzi się w świątyni, ale także poza nią stara się o piękno swojej duszy i czynów. Niech dzisiejsza uroczystość zachęca nas, abyśmy przez nasze dobre czyny oddawali chwałę Panu Bogu i pokazali, że jesteśmy żywym Kościołem, że troszczymy się nie tylko o kościół materialny, ale i o ten, którym jesteśmy” - mówił Ksiądz Biskup.
Ksiądz Biskup pogratulował parafii nowych organów „które - jak mówił - nie tylko pięknie wyglądają, ale i pięknie brzmią”.
„Parafia powstała dekretem kard. Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego z dnia 6 sierpnia 1988 r., przy już zbudowanym «dolnym» kościele, gdyż budowa rozpoczęła się w 1985 r., po moim przyjściu do Bolesławca - mówił zapytany o historię parafii, ks. prał. Wojciech Mroszczak - proboszcz.
- Najpierw skierowano mnie do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z której nowa parafia została wydzielona, abym podjął współpracę z proboszczem i mając takie zaplecze, rozpoczął budowę nowego kościoła. Proboszczem parafii był ks. prał. Władysław Rączka. To on pozyskał działkę, którą już ogrodził, a także zamówił projekt kościoła. Kiedy uzyskałem pozwolenia na budowę, rozpoczęliśmy pierwsze prace w sierpniu 1985 r. Tego samego roku, 4 listopada 1985 r. kard. Henryk Gulbinowicz poświęcił plac i wmurował kamień węgielny.
Tę datę uznajemy jako ważną dla historii budowy kościoła. Pierwsze 3 lata trwała budowa dolnego kościoła. Równolegle podjęliśmy budowę plebanii i zaplecza duszpasterskiego. Kolejne etapy prac wyznaczają daty: 20 lutego 1990 r., kiedy to bp Tadeusz Rybak poświęcił kościół «dolny» i plebanię i 20 października 1991 r., kiedy ten sam biskup poświęcił kościół «górny»”.
W kolejnych latach kościół był przygotowywany stopniowo do konsekracji, co roku też Ksiądz Proboszcz wraz z parafianami podejmowali kolejne inwestycje i wyposażali świątynię. Uroczysty dzień konsekracji świątyni nastąpił, po 13-letniej budowie, 25 października 1998 r., a dokonał tego aktu bp Tadeusz Rybak, już jako biskup legnicki.
Ostatnimi dziełami wykonanymi dla tej świątyni były witraże i organy, które powstawały przez 3 lata. „To dzieło całej wspólnoty parafialnej, które spłacaliśmy ratalnie w latach 2002-2004. Była to największa nasza inwestycja po budowie kościoła” - mówił ks. prał. Mroszczak. Organy wykonał Remigiusz Cynar. Jest to instrument 18-głosowy, 2-manuałowy, zawiera 1260 piszczałek. W założeniu, ma służyć nie tylko do liturgii, ale także i do koncertów. Ostatni taki koncert organowy miał miejsce we wrześniu br. w ramach wrocławskiego festiwalu „Vratislavia Cantans”. Prospekt organowy nie jest bogato zdobiony, ale prosty, wkomponowany w wystrój świątyni. Sam kościół - którego autorem jest inż. arch. Dariusz Fułek - nawiązuje do tradycyjnej formy. Autorem wystroju jest inż. arch. Jerzy Masternak. Choć kościół jest murowany, dach kryty blachą, wewnątrz jest dużo drewna. Zarówno w prezbiterium: krzyż z pasyjką, figury Świętych Patronów, strop, boazeria i inne elementy wystroju są drewniane.
Kościół nie jest duży, bo był budowany w czasach, kiedy ograniczano możliwość budowy większych budowli sakralnych i łącznie jego powierzchnia wynosi 600 m2. Jest bardzo dobrze wkomponowany w architekturę miejscowego osiedla, noszącego trochę już zapomnianą nazwę „40-lecia”.
Dziś parafia liczy ponad 6 tys. mieszkańców. Ale co ciekawe, ksiądz proboszcz przyznaje, że od chwili powstania parafii ubyło z niej ok. 1000 mieszkańców. Jak to możliwe? „Część ludzi wyjechała na Zachód i tam pozakładali rodziny. Są zameldowani na terenie parafii, ale praktycznie tu nie mieszkają. Inną przyczyną jest to, że nasza młodzież, kończąc studia poza Bolesławcem, tam już pozostaje” - mówił Ksiądz Proboszcz.
Specyfiką parafii jest także to, że graniczy z terenami wojskowymi. „Kiedy obejmowałem tę parafię, były tu 4 jednostki wojskowe. Moim marzeniem było, aby kiedyś w kościele zagrała orkiestra wojskowa. W 1985 r. było to nierealne, ale po zmianach w 1989 r., w 1990 r. zostałem poproszony na święto brygady i ze wzruszeniem przekraczałem po raz pierwszy bramy koszar. Potem udało się nawiązać bliższą współpracę z jednostką, czego wyrazem było m.in. przygotowywanie przez wojsko jednego z ołtarzy na Boże Ciało. Sam również do 2002 r. pełniłem funkcję kapelana, a nasz kościół funkcję kościoła garnizonowego. Tu wojsko przeżywa swoje święta i bierze udział w życiu parafii. A wracając do orkiestry wojskowej, dodam, że dokąd istniała, zagrała nam około 100 razy, od 1990 do 1999 r. Warto więc mieć marzenia, bo niektóre się spełniają i to nawet stukrotnie” - mówi z uśmiechem Ksiądz Prałat.
Szczególną radością Księdza Proboszcza jest to, że dzieło podjęte przez niego i mieszkańców parafii zostało docenione także poza granicami Bolesławca. Kościół otrzymał I nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Architektów Dolnośląskich za najpiękniejszą budowlę sakralną w 1992 r. A o wiele cenniejszą wiadomością była dla parafii informacja, że 14 października 1994 r. w Tarnowie, w ramach ogólnopolskiego konkursu im. bp. Henryka Bednarza, na najlepsze realizacje budowli sakralnych za lata 1989-1993 r., organizowanego przez istniejącą wcześniej przy Episkopacie Polski Komisję ds. budowy kościołów, ich kościół zdobył III miejsce.
Księdzu Proboszczowi, jego współpracownikom i wszystkim parafianom życzymy przy tej okazji kolejnych radosnych jubileuszy, opieki św. Patronów i obfitości łask Bożych w dalszej działalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Rada Kardynałów mówiła o roli kobiet, synodzie i sytuacji w świecie

2024-04-16 22:03

Włodzimierz Rędzioch

Rola kobiet w Kościele, prace Synodu i wdrażanie reformy Kurii Rzymskiej a także sytuacja wojen i konfliktów w świecie były tematami obrad Rady Kardynałów - wynika z komunikatu opublikowanego przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Prace toczyły się w Domu Świętej Marty. Wraz z papieżem obecni byli kardynałowie wchodzący w jej skład oraz sekretarz Rady.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję