Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: katedralne krypty będą udostępnione dla wiernych

Krypty grobowe w sandomierskiej bazylice katedralnej będą udostępnione w dniach 1 - 8 listopada w celu nawiedzenia ich przez wiernych.

[ TEMATY ]

krypty

Ks. Adam Stachowicz

Podziemia, gdzie pochowani są przede wszystkim biskupi sandomierscy, a także sufragani i administratorzy diecezji będzie można nawiedzać w godzinach od 10.00 do 17.00. w czasie otwarcia katedry.

Otwarcie kryp jest związane z odpustem jaki mogą uzyskać wierni, którzy w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych nawiedzą pobożnie cmentarz, kościół, kaplicę czy kryptę katedralną oraz wypełnią określone warunki. Odpust mogą ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące.

W 1983 r. dokonano restauracji podziemia katedry i urządzono tam kaplicę grobową pw. Błogosławionych Męczenników Sandomierskich. Znajduje się w niej ołtarz, a za nim portrety hierarchów, m.in.: sługi Bożego bp Piotra Gołębiowskiego i bp Jana Kantego Lorka. Najstarszy biskupi pochówek to grobowiec bp. Adama Prospera Burzyńskiego z 1830 roku. Dnia 16 października 2017 r. został tu pochowany biskup senior Wacław Świerzawski. Trumny ze szczątkami zmarłych, znajdują się w zamurowanych niszach.

Reklama

Historia podziemi jest o wiele starsza, niż pochówki biskupów. W 1260 roku, po najeździe tatarskim na Sandomierz, na wzgórzu pochowano mieszkańców miasta i okolic, którzy zginęli z rąk wroga. Szybko rozpowszechnił się ich kult, jako błogosławionych męczenników sandomierskich.

Przez wieki w podziemiach kolegiaty sandomierskiej swoje miejsce pochówku znaleźli parafianie, znaczący mieszkańcy miasta, dobrodzieje kościoła. Uporządkowane zostały w połowie XIX wieku. O tego czasu odbywają się tam tylko pochówki biskupów.

2019-10-30 20:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko przez tydzień jasnogórskie krypty dostępne dla zwiedzających

Jeszcze tylko przez tydzień jasnogórskie krypty są dostępne dla pielgrzymów. Znajdują się w podziemiach Kaplicy Matki Bożej, gdzie w niszach skalnych pochowani są paulini. Jest to jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium.

- Warto nawiedzić jasnogórski cmentarz, ponieważ jest to wyraz naszej pamięci o zmarłych. Krypty są też wyjątkowym miejscem historycznym - zauważali pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję