Reklama

Podsumowanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny stanowił dla całego Kościoła w Polsce inspirację do wzmożonej modlitwy za misje - podkreśla w przekazanym KAI sprawozdaniu ks. prał. Zbigniew Sobolewski, konsultor Komisji KEP ds. Misji i dyrektor dzieła Pomocy Ad Gentes. Wiele diecezji i parafii, zgromadzeń zakonnych oraz wspólnot podjęło modlitwę w intencji misji; zorganizowano szereg spotkań, kongresów misyjnych i pielgrzymek do sanktuariów diecezjalnych. W szkołach natomiast organizowano specjalne katechezy i konkursy misyjne.

[ TEMATY ]

misje

miesiąc misyjny

Salezjański wolontariat misyjny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy podsumowanie ks. prał. Zbigniewa Sobolewskiego nt. polskich obchodów Nadzwyczajne Miesiąca Misyjnego w Polsce

Powoli dobiega końca Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Jego motto: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie” akcentuje powołanie misyjne wszystkich ochrzczonych. Papież pragnął, aby obchody tego miesiąca przyczyniły się do rozbudzenia świadomości misyjnej ad gentes i podjęcia z nową mocą nawrócenia misyjnego i reformy struktur duszpasterskich w duchu misyjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dając rady, jak przeżyć ten miesiąc Ojciec Święty zwrócił uwagę na:

1) osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową, 2) czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach, 3) pogłębianie formacji biblijnej, katechetycznej, duchowej i teologicznej dotyczącej misji ad gentes, 4) pomoc duchową i materialną na rzecz młodych Kościołów misyjnych.

Papież osobiście zaangażował się w przeżywanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, biorąc udział w celebracjach w Wiecznym Mieście i kierując słowa zachęty do wiernych, by zaangażowali się w misyjne dzieło Kościoła. Powierzając Papieskim Dziełom Misyjnym odpowiedzialność za przygotowanie i przeprowadzenie tego miesiąca w Kościele powszechnym, chciał by był on przeżywany przede wszystkim w diecezjach i parafiach, zgromadzeniach zakonnych oraz ruchach, stowarzyszeniach i fundacjach kościelnych. W dniu 9 października abp Givanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych był gościem specjalnym w czasie obrad Konferencji Episkopatu Polski i do zebranych arcybiskupów i biskupów skierował słowo na temat Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, inicjatyw oraz roli Papieskich Dzieł Misyjnych w animacji i współpracy misyjnej.

W Polsce wielu cennym inicjatywom propagującym misje w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym zaangażowała się Komisja Misyjna i jej agendy.

Reklama

Modlitwa za misje

W czasie przygotowań do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przez 9 miesięcy siostry klauzurowe w Polsce modliły się każdego dnia o owocne przeżycie tego czasu oraz wspierały swymi duchowymi ofiarami misjonarzy. Modlitwa stała się ważnym rysem przeżywanych obchodów.

Zgodnie z wolą Ojca Świętego, na rozpoczęcie miesiąca misyjnego zorganizowano w wielu katedrach, sanktuariach diecezjalnych i kościołach parafialnych uroczystą Mszę św. w intencji misji. Liturgii przewodniczyli księża biskupi lud ich delegaci. Do udziału w Eucharystii i podejmowania czynów miłosierdzia wobec ubogich Kościołów misyjnych biskupi zachęcali kapłanów, siostry zakonne, kleryków, chorych dzieci i młodzież oraz wiernych świeckich.

Inaugurując obchody nadzwyczajnego miesiąca Misyjnego w archidiecezji białostockiej, podczas Mszy św. abp Tadeusz Wojda zwracał uwagę na to, że każdy chrześcijanin powinien czuć w swoim sercu powołanie misyjne. – Nie wszyscy możemy jechać na misje, ale wszyscy jesteśmy misjonarzami tam, gdzie żyjemy. Chrystus potrzebuje nas tam, gdzie jesteśmy – mówił abp Wojda.

O tym, by nie być zanurzonym w samozadowoleniu, że mamy świątynie i kapłanów, mówił bp Jan Wątroba, podczas Mszy św. inaugurującej Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w diecezji rzeszowskiej. Pasterz diecezji zwrócił uwagę na aktualność wezwania Jezusa Chrystusa do głoszenia Ewangelii. – Słowa Jezusa Idźcie na cały świat są wciąż niezwykle aktualne. To zachęta, aby wyjść z miejsca bezpiecznego, dobrze znanego, i iść do tych, którzy bardzo potrzebują Ewangelii, za których Jezus umierał na krzyżu, i dla których Jezus chciał prawdy o miłości i zbawieniu. To jeden z najbardziej istotnych wymiarów Kościoła. Kościół ma wymiar misyjny. Nie może być zanurzony w samozadowoleniu, że my, w Polsce, mamy świątynie, kapłanów, dostęp do sakramentów i słowa Bożego. Trzeba, aby nasza myśl wybiegła o wiele dalej” – przekonywał. Msze św. połączone ze spotkaniami misyjnymi odbywały się również w sanktuariach maryjnych w całej Polsce. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku zorganizowano kilka wydarzeń modlitewnych, m. innymi w intencji misjonarzy pochodzących z diecezji. Wspominano zmarłych misjonarzy oraz modlono się za Kościoły misyjne przeżywające prześladowania i trudności.

Reklama

Na Jasnej Górze, podczas Apelu Jasnogórskiego, 1 października, zainaugurowana została codzienna modlitwa zaproponowana przez papieża Franciszka na czas szczególnego błagania „za ochrzczonych i posłanych”. Nadzwyczajny miesiąc Misyjny stanowił inspirację do wzmożonej modlitwy za misje. Wiele diecezji i parafii, zgromadzeń zakonnych oraz wspólnot podjęło modlitwę różańcową i adorację eucharystyczną w intencji misjonarzy. Do parafii rozesłano materiały „Wyrusz na misję już dzisiaj” z rozważaniami na nabożeństwa różańcowe, przygotowane przez Papieskie Dzieła Misyjne. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” rozprowadzało różańce misyjne, a wraz z nimi „Misyjne rozważania różańcowe” oraz książeczki z modlitwami za misje dla dzieci i dorosłych.

1 października w mediach społecznościowych Papieskich Dzieł Misyjnych wystartowała misyjna sztafeta. To modlitewny projekt, który połączył różne środowiska misyjne w modlitwie za misjonarzy. Modlący się „odwiedzili” wszystkie kontynenty i „dotknęli” najpilniejszych problemów misji. każdego dnia podejmowali wskazana intencję i ofiarowywali dowolną modlitwę, zmagania i cierpienia dnia codziennego w tej intencji. Uczestnicy sztafety mieli codziennie powiedzieć przynajmniej jednej osobie o Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym i o możliwościach misyjnego zaangażowania.

Cenną inicjatywę podjęła archidiecezja gdańska, gdzie przez cały październik podczas modlitwy różańcowej wspólnoty parafialne każdego dnia modliły się w konkretnych intencjach misyjnych, wspierając modlitwą nie tylko misjonarzy pochodzących z archidiecezji. Również w diecezji zamojsko-lubaczowskiej każdego dnia, w poszczególnych parafiach wierni trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji misji.

Reklama

Parafia p.w. św. Marcina z Tours w Sierakowicach podjęła akcję modlitewną w intencji fideidonistów diecezji pelplińskiej. Prze cały miesiąc wierni trwali na adoracji eucharystycznej w intencji misji. By przypomnieć o chrześcijanach i misjonarzach prześladowanych, w kościele ojców karmelitów na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu zaprezentowano raport „Prześladowani i zapomniani. Chrześcijanie prześladowani za wiarę w latach 2017-2019”. Z tej okazji przygotowano specjalna iluminację fasady kościoła. W Bazylice Kolegiackiej, w Niedzielę Misyjną bp Szymon Stułkowski odprawił okolicznościową Mszę św. Modlono się o wyniesienie na ołtarze p. Wandy Błeńskiej, misjonarki świeckiej.

W ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego odbyły się również pielgrzymki do sanktuariów diecezjalnych. 5 października miała miejsce Diecezjalna Pielgrzymka Parafialnych Kół Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Pielgrzymi wysłuchali katechezy misyjnej oraz modlili się za misje. Tego samego dnia, podczas Pielgrzymki Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej do Matki Bożej Królowej Różańca św. w Wysokim Kole bp Henryk Tomasik zainaugurował obchody miesiąca misyjnego w diecezji radomskiej. Pątnicy wzięli udział we Mszy św. oraz koncercie dedykowanym członkom Żywego Różańca i wszystkim współpracownikom misji.

Kongresy i spotkania

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny stał się okazją do pogłębionej refleksji nad istotą misji, powołania misyjnego wszystkich wiernych oraz poszukiwania nowych form zaangażowania misyjnego Kościoła w Polsce. Biskupi polscy skierowali z tej okazji List pasterski, w którym napisali: „Pragnieniem Ojca Świętego jest, aby Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny odnowił misyjną żarliwość wszystkich wiernych. Mają temu służyć refleksja nad kluczowym miejscem misji ad gentes w życiu Kościoła, modlitwa za misje oraz umiejscowienie misji w sercu wszystkich inicjatyw diecezjalnych, zakonnych i podejmowanych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich”. List został odczytany we wszystkich kościołach 22 września br. Wiele archidiecezji i diecezji zorganizowała spotkania, kongresy misyjne oraz sympozja popularnonaukowe, aby ożywić zainteresowanie misjami wśród duchowieństwa i wiernych.

Reklama

5 października 2019 r. w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbyło się Forum Misyjne „Ochrzczeni i posłani w animacji i działalności misyjnej”. Zorganizowało je centrum Misyjne Archidiecezji Lubelskiej. Było to spotkanie wszystkich środowisk tworzących różne dzieła misyjne w archidiecezji. Konferencję wygłosił ks. dr hab. Franciszek Jabłoński, a Mszy św. przewodniczył ks. bp Mieczysław Cisło. Forum ubogaciło świadectwo p. Teresy Kmieć, siostry misjonarki świeckiej Heleny Kmieć, zamordowanej w Boliwii. W dniu 15 października na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego miało miejsce I Archidiecezjalne Forum Misyjne.

19 października w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich (diec. gliwicka) odbył się II metropolitalny Kongres Misyjny. Jego hasło wprost nawiązywało do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego („Ochrzczeni i posłani!). wzięli w nim udział ponad 600 członków kół misyjnych istniejących przy parafiach w archidiecezji katowickiej, diec. gliwickiej, opolskiej oraz sosnowieckiej. Podczas Mszy św. abp Wiktor Skworc apelował o modlitwę za misje i zachęcał, aby polecać Bogu sprawę misji na modlitwie różańcowej, ufnie zwracając się do Maryi pierwszej misjonarki. Tę myśl rozwinął bp Andrzej Iwanecki. – Często bywa tak, że gdy myślimy o niedzieli misyjnej, to spotykamy się z misjonarzem, który akurat jest w Polsce. On przyjeżdża do parafii. Mówi homilię, pokazuje zdjęcia czy film. Przywozi rzeczy z Afryki czy Ameryki Południowej. Wierni kupują książki lub różańce. Po tym wszystkim misjonarz wyjeżdża i wszyscy w parafii uważają, że akcja misyjna zakończyła się sukcesem. A w istocie najważniejsza jest modlitwa. Jeżeli ta akcja misyjna zaowocuje modlitwą, to wtedy będzie sukcesem – mówił ks. biskup. Po Mszy św. osoby najbardziej zaangażowane w animację misyjną w parafiach otrzymały specjalne dyplomy.

Reklama

Również w dniach 19-20 października odbywał się w Ełku i parafiach całej diecezji II Diecezjalny Kongres Misyjny. Jego hasło brzmiało: „Ochrzczeni i posłani w mocy Ducha”. 19 października w katedrze zgromadziło się ponad 1300 młodych z całej diecezji, aby wysłuchać świadectw misjonarek i misjonarzy, wspólnie modlić się za misje oraz zastanawiać nad osobistym zaangażowaniem na rzecz misji. w tym samym czasie ponad 1000 dorosłych modliło się, rozważało treści misyjne i wsłuchiwało w świadectwa misjonarzy w kościele pw. Ducha Świętego. Wszyscy spotkali się na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem bp Jana Ozgi z Kamerunu. Uczestnicy Kongresu mieli okazję obejrzeć spektakl misyjny „Zanieśmy światu miłość” oraz łączyć się telemostem z misjonarkami i misjonarzami posługującymi w różnych zakątkach świata. Bp Jerzy Mazur zachęcał do ofiarności na rzecz misji oraz tworzenia grup misyjnych w parafiach i szkołach. Kongres był kontynuowany we wszystkich parafiach w diecezji ełckiej w Niedzielę misyjną. Odbywały się kiermasze misyjne, spotkania z misjonarzami oraz zorganizowano kilka wystaw.

19 października, podczas Pielgrzymki Kapłanów Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie wygłoszona została konferencja misyjna „Duchowość misyjna kapłana diecezjalnego”. Również w diecezji kieleckiej, w dniu 25 października, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, odbyła się sesja misjologiczna. Referaty zaprezentowali m. innymi bp Jan Piotrowski i bp Andrzej Kaleta, ks. Łukasz Zygmunt oraz misjonarze świeccy i klerycy z ogniska misyjnego.

Reklama

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji zorganizowała w dn. 23 października w Sali Odczytowej centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie uroczystość wręczenia Medali „Benemetrenti in Opere Evangelizationis”. Medalem nagrodzono 15 osób i instytucji. Wzięło w niej udział ponad 250 osób. Było to święto wszystkich środowisk misyjnych w Polsce. Wspólne świętowanie wpisano w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w Polsce.

Nadzwyczajny miesiąc Misyjny w szkołach

W wielu szkołach w całej Polsce katecheci rozpoczęli przygotowania do obchodów Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego już na początku roku szkolnego. Zorganizowano szkolne konkursy plastyczne o tematyce misyjnej dla uczniów. Przygotowano wystawy i spotkania z misjonarzami a także koncerty i przedstawienia szkolne. Szczególną aktywnością wykazały się grupy dzieci i młodzieży z kół misyjnych oraz Szkolnych Kół Caritas. Zaangażowały się również koła teatralne, muzyczne i informatyczne. Inicjatywom tym towarzyszyły zbiórki pieniędzy na pomoc dla rówieśników w krajach misyjnych. Wiele szkół zdecydowało się na udział w ogólnopolskim Konkursie „Mój szkolny kolega z misji”.

W październiku katecheci przeprowadzili katechezy misyjne, zachęcając dzieci i młodzież do odkrycia powołania misyjnego oraz różnorakich form wspierania misji. Prezentowano sylwetki misjonarek i misjonarzy.

W diec. ełckiej dzieci i młodzież podjęły się już przygotowań do akcji „Kolędnicy misyjni”. Młodzież szkolna zaangażowała się w przygotowanie oprawy liturgii Mszy św. przeżywanej w parafiach, poprzedzając ją montażami słowno-muzycznymi lub występami scholi. Wśród licznych inicjatyw dzieci i młodzieży wspomnimy jedynie inscenizację przygotowaną przez dzieci z ogniska misyjnego przy szkole podstawowej w Golinie. Sztuka „Nie lękajcie się!” przedstawiała historię chłopca, który patrząc na życie i misyjną posługę św. Barbary, św. Jana, św. Rity, bł. Anieli Salawy i św. Jana Pawła II zrozumiał istotę drogi wiodącej do świętości.

Reklama

Wystawy, koncerty i inne inicjatywy misyjne

By przybliżyć wiernym świat misyjny w wielu miejscach zorganizowano wystawy prezentujące realia pracy na misjach. 1 października bp Damian Muskus uroczyście otworzył wystawę poświęcona misjom na krakowskich Plantach. Odwiedzający wystawę mogli poznawać historie ludzi z różnych zakątków świata oraz misjonarzy. Organizatorzy pragnęli w ten sposób uwrażliwić ich na problemy krajów misyjnych oraz zachęcić do pomocy bliźnim w potrzebie.

W Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Białymstoku można było obejrzeć wystawę prezentującą pracę misjonarzy pochodzących z archidiecezji białostockiej, pracujących na misjach w Peru, na Kubie i w Kazachstanie. Wystawa „Misjonarze na krańcach świata” została specjalnie przygotowana specjalnie na Miesiąc Misyjny.

W Ełku można było, podczas Kongresu podziwiać wystawę prezentującą misyjny dorobek polskich zgromadzeń zakonnych, diecezji oraz misjonarzy świeckich. Została ona przygotowana przez Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

5 października otwarto wystawę „Misyjne drogi Kapłanów Diecezji Płockiej” w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. W parafii werbistowskiej Królowej Apostołów w Rybniku zaprezentowano wystawę „Madonny Świata”. W skład ekspozycji weszło 18 plansz przedstawiających Maryję z 15 różnych sanktuariów na świecie. Każda plansza przedstawia krótką historię związaną z objawieniami maryjnymi lub historią kultu Matki Bożej w różnych krajach

Reklama

W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym odbyły się liczne koncerty. W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, 12 października br. wybrzmiała muzyka i śpiew z byłych Redukcji Jezuickich w Ameryce Południowej. Koncertował chór Dysonans z Poznania. Chór ten koncertował również 11 października w katedrze poznańskiej.

Werbiści zorganizowali szereg koncertów baroku z Boliwii w całej Polsce. Chór i orkiestra z Palmarito, pod dyrekcją o. prof. Piotra Nawrota koncertowała m. innymi w Warszawie podczas uroczystej Gali wręczenia Medalu „Benemerenti” i sympozjum naukowego na UKSW w Warszawie.

5 X br., w synagodze w Buku (archidiecezja poznańska) zorganizowano promocję książki o ks. Ignacym Cieślaku SAC, misjonarzu w Rwandzie.

6 października odbyła się pierwsza w historii pielgrzymka „Śladami bł. Michała Tomaszka” z Rychwałdu do Łękawicy. W ten sposób świętowało Nadzwyczajny miesiąc Misyjny wraz z Markiem Tomaszkiem, bratem-bliźniakiem błogosławionego męczennika, ponad 200 osób.

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowała dla swych wolontariuszy, 6 października br., w Podlaskim Centrum Dialogu spotkanie, podczas którego swoim świadectwem misyjnym misji podzieliły się wolontariuszki Emilia i Patrycja, które przez 5 tygodni pracowały w przedszkolu w Ugandzie. Podkreśliły one, że z pracy na misjach wróciły bogatsze o liczne doświadczenia i świadectwa wiary miejscowych dzieci. O pracy na misjach opowiedział również ks. kan. Zbigniew Grabowski, który pracował w Zambii przez 5 lat. Nadzwyczajny miesiąc Misyjny stał się impulsem dla Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich do modlitwy i dzieł miłosierdzia na rzecz misji.

Trudno wymienić liczne inicjatywy podjęte w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym przez zgromadzenia zakonne w Polsce. Wpisują się one w całoroczną działalność animacyjną i formacyjną, w trudy gromadzenia pomocy finansowej i duchowej dla placówek misyjnych.

Reklama

Nadzwyczajny miesiąc Misyjny w mediach

W propagowanie Nadzwyczajnego miesiąca Misyjnego włączyły się media publiczne i katolickie. Temat misji wybrzmiewał w licznych audycjach radiowych i telewizyjnych. Był stale obecny na stronach internetowych. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach została odprawiona Msza św. w intencji misji, transmitowana przez TVP, ze szczególnym uwzględnieniem Miesiąca Misyjnego: 6 października – przewodniczył bp Jerzy Mazur SVD, biskup ełcki; 20 października – ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych oraz 27 października – bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski.

Członkowie Komisji Misyjnej wygłosili sobotnie katechezy poranne w „Radiu Maryja”: 5 października – abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita białostocki; 12 października – bp Jan Ozga, biskup diec. Doume w Kamerunie; 19 października – bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diec. toruńskiej oraz 26 października – bp Jerzy Mazur SVD, biskup ełcki.

2019-10-31 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się Miesiąc Misyjny

[ TEMATY ]

papież

misje

miesiąc misyjny

Z początkiem października, wraz z liturgicznym wspomnieniem św. Teresy z Lisieux, patronki misji, rozpoczyna się Miesiąc Misyjny, w którego ostatnią niedzielę, 24 października, przypadać będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. Pomimo pandemii, na całym świecie trwają inicjatywy formacyjne, modlitewne i animacyjne przygotowujące jego obchody.

Temat tegorocznego Dnia, ogłoszony przez Papieża Franciszka w orędziu wydanym na uroczystość Objawienia Pańskiego, brzmi: „My nie możemy nie mówić o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” (Dz 4, 20). Ojciec Święty napisał: „Podobnie jak Apostołowie i pierwsi chrześcijanie, my również możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć: «Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko mówić o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy (Dz 4, 20)». Wszystko, co otrzymaliśmy od Pana, jest przeznaczone do dobrego wykorzystania i do swobodnego dzielenia się z innymi. Tak jak Apostołowie widzieli, słyszeli i dotykali zbawczej mocy Jezusa (por. 1 J 1,1-4), my również możemy codziennie dotykać bolesnego i chwalebnego ciała Chrystusa. Tam możemy znaleźć odwagę, by dzielić się z każdym, kogo spotkamy, losem nadziei, pełnią pewności, że Pan jest zawsze po naszej stronie”.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Kapłani są namaszczeni i posłani, aby głosić Chrystusa i dawać świadectwo Ewangelii słowem i życiem - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję