Reklama

Polska

Abp Jędraszewski o Betlejemskim Świetle Pokoju: płomień symbolizuje miłość, pokój i braterstwo

Przyniesione przez was światło daje na nowo poczucie jedności między ludźmi, do której wzywa nas Bóg, poczucie miłości, której pragnie każdy człowiek i poczucie pokoju, który jest największym błogosławieństwem serca każdego człowieka – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu podczas Mszy św. z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystą Eucharystię poprzedził apel na Wzgórzu Wawelskim. Harcerze otrzymali Światło dziś rano z rąk słowackich skautów.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

W homilii metropolita krakowski odniósł się do nawoływania proroka Izajasza, który zachęcał Izraelitów do radości: „Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie!”. – Radość jest zawsze związana z pokojem. Najpierw jest to pokój serca, który daje nam Jezus Chrystus. Potem jest to pokój między ludźmi i między narodami. Od tamtej betlejemskiej nocy już ponad 2000 lat płynie orędzie o Jezusie – Zbawicielu świata i Odkupicielu człowieka – podkreślił.

Reklama

Arcybiskup przypomniał o trwającej w Syrii wojnie i o trudnej sytuacji mieszkających tam chrześcijan, którzy doświadczają przemocy i nienawiści. Ich wiara, mimo trudów i prześladowań, jest niezłomna. – Biorą oni wzór z proroków i trwając przy Chrystusie chcą na nowo budować pokój – zaznaczył.

Metropolita wspomniał swoją wizytę w sierocińcu w Damaszku. Siostra zakonna, która prowadzi placówkę, powiedziała wówczas, że jest to miejsce, w którym codziennie trwa Boże Narodzenie, ponieważ każdego dnia z miłością przyjmuje do siebie nowe dzieci. – To znaczy budować pokój. Wyraża się to w przyniesionym przez was Światełku. Ten płomień z Betlejemskiej Groty mówi o tym, że Chrystus jest Światłością świata, a także o Jego gorącej miłości do nas wszystkich. Przyniesione przez was Światło, daje na nowo poczucie jedności między ludźmi, do której wzywa nas Bóg, poczucie miłości, której pragnie każdy człowiek i poczucie pokoju, który jest największym błogosławieństwem serca każdego człowieka. Zaniesiecie to Światełko do różnych miejsc Krakowa i Małopolski. Chrońcie jego płomień – powiedział i zaznaczył, że symbolizuje on miłość, pokój i braterstwo. – Miejcie go w waszych sercach i zanieście do tego wszystkiego, co będziecie czynić w te ostatnie dni Adwentu, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, a potem w następne dni – zakończył.

Związek Harcerstwa Polskiego jest jedyną polską organizacją harcerską, która należy do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) i uczestniczy w przekazywaniu oraz roznoszeniu Betlejemskiego Światła od 1991 roku. Po Eucharystii, pod Ratuszem na Rynku Głównym, harcerze przekazali Światło mieszkańcom Krakowa.

2019-12-16 15:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Radiu Maryja: nie wzywałem do walki i nienawiści wobec ludzi

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Nie wzywałem do walki i nienawiści wobec ludzi. Tego rodzaju stwierdzenia są nieuczciwe intelektualne - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas rozmowy z o. Dariuszem Drążkiem w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, odnosząc się do stawianych mu zarzutów.

W nawiązaniu do homilii z 1 sierpnia arcybiskup wyjaśnił, że „Ziutek” Szczepański wobec Armii Czerwonej użył słowa „zaraza”, mając na myśli ogromne niebezpieczeństwo, które grozi Polakom wraz z jej przybyciem. Poeta zdawał sobie jednak sprawę, że jeśli ta armia przyjdzie, to uratuje ludność Warszawy. Rosjanie wkroczyli dużo później, na gruzowiska, przynosząc ze sobą nowy ustrój i zatrucie umysłów. „Ziutek” Szczepański trafnie określił to niebezpieczeństwo, dając jednak nadzieję, że wolna Polska narodzi się z grobów powstańców.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Aktywnie i po łódzku

2021-07-27 16:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Helena Lopes

W dniu dzisiejszym swoje wakacje w Stolicy Węgier rozpoczęła młodzież także z naszej Archidiecezji ze wspólnota Chemin Neuf. Do 1.08.2021 młodzi będą przebywać w Budapeszcie, gdzie przygotowany został dla nich bardzo wyjątkowy plan pobytu. W programie zarówno spotkania całej grupy jak i formacja i działanie w małych podgrupach. Młodzież mają do wyboru 5 ścieżek:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję