Reklama

Sanktuaria

4 tysiące ministrantów i lektorów u grobu św. Wojciecha

[ TEMATY ]

ministrant

abp Józef Kowalczyk

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Blisko 4 tysiące ministrantów i lektorów przyjechało dziś do Gniezna w pielgrzymce do grobu św. Wojciecha. „Dziękuję za wasze świadectwo i pielgrzymi trud” – napisał w liście do nich Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. List Prymasa Polski odczytał na początku Eucharystii sprawowanej na pl. św. Wojciecha ks. Jakub Dębiec, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i zarazem szef komitetu organizacyjnego pielgrzymki. Metropolita gnieźnieński podkreślił w nim, że modlitwa ministrantów i lektorów w Roku Wiary w miejscu, z którego wyrosła Polska i Kościół w Polsce, ma szczególną wymowę. „Chcecie w ten sposób dać publicznie świadectwo wierze, ale także umacniać ją i ożywiać we wspólnocie Liturgicznej Służby Ołtarza, by była ona wyznacznikiem całego waszego pielgrzymowania po drogach ziemskich do wiecznych przeznaczeń” – napisał Prymas.

Podziękował również młodym ludziom za gotowość wzięcia odpowiedzialności za dziedzictwo wiary. „To pięknie, że dziś, tutaj w Gnieźnie, u podnóża katedry, w której ze czcią przechowujemy relikwie św. Wojciecha (...) w służbie Eucharystii i Słowa Bożego w naszej Ojczyźnie, chcecie zaświadczyć, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność za całe patrymonium Waszych rodziców, przodków i ponad tysiącletniej historii Polski, która została zbudowana na wartościach chrześcijańskich. Cieszę się, że chcecie być kontynuatorami tej wspaniałej obrony dziedzictwa chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie. Dziękuję, że chcecie ją ubogacać swoją gorliwością, zaangażowaniem i szlachetną postawą życiową na co dzień” – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Zaznaczył również, że dziś, po latach, jako dawny ministrant, z wdzięcznością wspomina księży katechetów i opiekunów z rodzinnej parafii, a także kolegów ministrantów. To właśnie w tym środowisku – przyznał Prymas – odczytał Boży zamysł co do dalszej kapłańskiej drogi. „Uważnie wsłuchujcie się w głos sumienia, a jeżeli dojdziecie do przekonania, że Pan Bóg powołuje Was do kapłaństwa sakramentalnego, bądźcie pewni, że nie zabraknie Wam na tej drodze wsparcia Bożej łaski” – napisał abp Kowalczyk.

Reklama

Na koniec życzył młodym ludziom, aby spotkanie u grobu i relikwii św. Wojciecha było dla nich głębokim duchowym przeżyciem, a ich służba przy ołtarzu Jezusa promieniowała na ich rodziny, kolegów, szkołę i środowisko, w którym żyją.

W piątej jubileuszowej pielgrzymce ministrantów i lektorów do grobu św. Wojciecha uczestniczy blisko 4 tysiące młodych ludzi z całej Polski. Spotkanie rozpoczęła Msza św. na pl. św. Wojciecha u stóp katedry, której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. Ministrantów i lektorów witał także bp Adam Bałabuch, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów.

Po Mszy św. i posiłku uczestnicy pielgrzymki wyruszą Drogą Wiary do siedmiu gnieźnieńskich kościołów – stacji sakramentów świętych, a popołudniu wezmą udział w procesji z relikwiami biskupa męczennika ulicami Gniezna.

2013-06-08 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie słowu

2020-09-16 11:29

Niedziela lubelska 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

ministrant

lektor

LSO

Archiwum LSO

Na znak podjęcia nowej służby lektorzy otrzymali księgę Pisma Świętego

Na znak podjęcia nowej służby lektorzy otrzymali księgę Pisma Świętego

Nowi ministranci słowa Bożego – lektorzy, zostali pobłogosławieni przez abp. Stanisława Budzika.

W kościele św. Józefa w Lublinie 9 września zgromadziło się ponad 200 uczestników kursu lektorskiego. Wraz z rodzinami oraz duszpasterzami ze swoich parafii wzięli udział w Mszy św. pod przewodnictwem metropolity. – Od października 2019 r. w dekanatach naszej archidiecezji prowadzony był kurs lektorski. Każdy z duszpasterzy dekanalnych miał za zadanie przygotować kandydatów do funkcji lektora, sługi słowa Bożego, przez spotkania formacyjne i zajęcia praktyczne – wyjaśnia ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. Zwieńczeniem rocznej pracy była Eucharystia z błogosławieństwem do czytania słowa Bożego podczas Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Będą świętować 30 lat katechezy

2020-09-19 15:37

Kl. Wojciech Bis

W tym roku przypada 30–lecia obecności katechezy w szkole. Z tej okazji Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu zaprasza katechetów na uroczystość.

Odbędzie się ona 21 września br. (poniedziałek) Mszą św. o godz. 18:00, w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. której przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Siemieniewski.

Po niej w auli PWT, ks. dr Maciej Małyga wygłosi prelekcję pt.:”Duchowość katechety”.

Przewidziane są specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania dla nestorów pracy katechetycznej obchodzących jubileusz 30-lecia.

CZYTAJ DALEJ

Wambierzyce: Festiwal Młodzieży “Light For Life” w innej formie niż zwykle

2020-09-19 19:39

[ TEMATY ]

festiwal

młodzież

FB: EKG Serca, Kamieniec Ząbkowicki

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

Co roku we wrześniu do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach na Festiwal Młodzieży “Light For Life” przyjeżdżało kilka tysięcy młodych z diecezji świdnickiej. W ramach tegorocznego spotkania, 19 września, w sanktuarium sprawowana była Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk ordynariusz świdnicki.

- Nie tak wyobrażaliśmy sobie tegoroczną pielgrzymkę młodzieży. Pamiętajmy jednak, że Pan Bóg jeśli dopuszcza do człowieka jakąś trudność, jeśli dopuszcza jakieś zło, czy to moralne czy fizyczne, to tylko dlatego, by z tego było jeszcze większe dobro. Jestem przekonany, że pandemia zaowocuje czymś dobrym. Kiedy? Tego nie wiem, ale tak patrzymy na doświadczenia, które nas spotykają - mówił bp Marek Mendyk.

W homilii ordynariusz świdnicki przypomniał, że Wambierzyckie spotkania zapoczątkował męczennik obozu w Dachau bł. ks. Gerhard Hirschfelder. - Przywołuję również w pamięci pielgrzymki, które organizowałem do Wambierzyc jako wikariusz w Dzierżoniowie. Prosimy Boga, by przez wstawiennictwo błogosławionego męczennika dał nam szczególną łaskę, by nasze serca stawały się urodzajną glebą - mówił biskup.

Spotkanie młodzieży w Wambierzycach ma długoletnią tradycję. Od lat młodzież z diecezji świdnickiej, wcześniej z archidiecezji wrocławskiej, we wrześniu, gromadziła się u Królowej Rodzin. Forma spotkań na przestrzeni lat zmieniała się. Z kilkudniowych przekształciły się w jednodniowe. W ostatnich latach w programie spotkania były konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz koncerty. W ramach tegorocznego spotkania młodych w sanktuarium sprawowana była Eucharystia na którą przybyła delegacja młodzieży z diecezji. Wcześniej konferencję wygłosił o. Michał Legan. Eucharystia transmitowana była na stronie facebookowej Festiwalu.

Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin nazywane jest Śląską Jerozolimą. W kościele pw. Nawiedzenia NMP znajduje się figura ukoronowana w 1980 roku przez Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję