Reklama

Polska

Przeor Jasnej Góry: Maryja wyczekuje razem z nami, by Zmartwychwstały nas dotknął swoją łaską

- Tajemnica Zmartwychwstania jest dla nas wielką nadzieją, przecież doświadczenie paschalne kończy się powstaniem z grobu - przypomina przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra wyznaje, że przeżywa „ból serca”, gdy patrzy na puste Sanktuarium. Otuchy dodaje mu świadomość łączności duchowej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielkanoc

BPJG

- Ten kontekst zewnętrzny pokazuje nam jak bardzo potrzebujemy duchowej więzi, z tymi którzy pielgrzymują na Jasną Górę, jakim dobrodziejstwem jest radio, Internet czy telewizja. Ta łączność to dla nas siła i nadzieja i choć jest to trudne to staramy się z tym mierzyć - mówi o. Waligóra. Podkreśla, że „czeka na Jasną Górę pełną pielgrzymów, kiedy znów będą mogli tu śpiewać radosne pieśni nie tylko wielkanocne”. Zapewnia, że odprawiając każdą Eucharystię „przynosi Panu, tych wszystkich, którzy bardzo tego pragną”. - Przyjmuję Jezusa za tych, którzy nie mogą tego czynić. To łaska i dar związany z moim powołaniem, ale ból serca nie odchodzi nawet w święta Zmartwychwstania - mówi zakonnik.

Przypomina, że „nie jesteśmy ludźmi tylko krzyża, cierpiętnikami, ale tymi którzy wiedzą, że cierpienie ma sens a wiąże się ono z ofiarą z siebie, z miłością, która jest darem a owocem tego jest radość Zmartwychwstania”.

Reklama

Jasnogórski przeor zauważa, że Zmartwychwstanie to największa tajemnica wiary, ale i najtrudniejsza do zrozumienia. - Nie da się jej zbadać narzędziami jakimi posługuje się np. matematyk czy fizyk, nie da się jej logicznie wytłumaczyć, wydedukować, to tajemnica, którą musimy przeżyć – twierdzi zakonnik. Podkreśla, że zwłaszcza teraz powinniśmy Bogu dziękować za łaskę wiary. - Dzięki tajemnicy obecności Chrystusa pośród nas, Jego Zmartwychwstaniu, mamy wielką nadzieję a w kontekście sytuacji, w której się znajdujemy, możemy mieć wielki pokój na głębinach naszego serca, choć dotyka nas ludzka niepewność - uważa o. Waligóra. Dodaje, że „za pokój w sercu trzeba bardzo dziękować, bo to jest związane z łaską wiary, z tajemnicą uwierzenia Chrystusowi, Jego nauce, Jego Dobrej Nowinie a przede wszystkim z uwierzeniem, że On żyje”.

O. Przeor przypomina, że najpewniej do łaski wiary prowadzi nas Maryja.

- Ona pierwsza i do końca uwierzyła. Ona była przy Chrystusie do końca, ale Ona też była z uczniami w Wieczerniku i oczekiwała Pana po zmartwychwstaniu – zauważa i dodaje: „Ona jest z nami, wtedy gdy przeżywamy trudności, gdy gromadzimy się na modlitwie, Ona wyczekuje razem z nami, by Zmartwychwstały nas dotknął swoją łaską”.

Reklama

Paulin zachęca, by w tym trudnym czasie nadziei szukać w Ewangelii. - To dobry moment, by czytać Pismo św. zwłaszcza Dzieje Apostolskie, gdzie ukazany jest Kościół po Zmartwychwstaniu, po Zesłaniu Ducha Świętego, kiedy apostołowie z zagubionych uczniów stają się mocarzami wiary - podkreśla o. Marian Waligóra.

- To co możemy zrobić to okazywać radość Zmartwychwstania poprzez gesty wnoszenia pokoju, okazywania obecność Pana pośród nas, przekonania, że Jezus nas nie zostawia i jest z nami. Ufajmy, że ten czas się skończy i będziemy mogli razem świętować – podkreśla przeor Jasnej Góry.

2020-04-12 11:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: Wigilią Paschalną rozpoczęły się uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

[ TEMATY ]

Wielkanoc

koadmunkee/Foter.com/CC-BY

Z udziałem setek wiernych w Bazylice Grobu Pańskiego Mszą św. Wigilii Paschalnej rozpoczęły się wielkanocne uroczystości w Jerozolimie. Ich obchodom towarzyszom zaostrzone środki bezpieczeństwa. Eucharystii w nowo odrestaurowanej Kaplicy Grobu Pańskiego, według najstarszej tradycji miejscu zmartwychwstania Jezusa, przewodniczył abp Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, który od jesieni ub.r. jest następcą patriarchy-seniora abp Fouada Twala.

Abp Pizzaballa zaznaczył, że Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę jest odprawiana we wczesnych godzinach porannych w Jerozolimie, gdy przemija „chwila ciszy i oczekiwania” i to ona wywiera piętno na Wielką Sobotę na całym świecie. Przypomniał, że liturgie tego dnia były kształtowane przez wieki, starożytne i skomplikowane procesy, jakie miały miejsce w Kościołach chrześcijańskich ale są one obchodzone w tych samych miejscach nawet przez społeczności niechrześcijańskie w Jerozolimie. "Jednocześnie świat, tak jak to było ponad dwa tysiące lat temu, nie może świętować Wielkiejnocy, gdy ta jako pierwsza nie wydarzy się w Jerozolimie" - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: módlmy się, aby chleb był dla wszystkich

2021-06-17 18:02

Norbert Polak

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

W sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie odbyła się Msza św. z okazji 96. rocznicy założenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Wskazał, że w życiu człowieka obok potrzeb duchowych istnieją także te innego rodzaju: - Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj. Oczywiście wielu autorów od samego początku wskazuje na prośbę o Chleb Eucharystyczny i słusznie, ale przecież to wezwanie odnosi się także do tych wszystkich potrzeb człowieczych, które związane są z jego życiem, z jego cielesnością, z jego codzienną egzystencją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję