Reklama

Kościół

Tragiczna sytuacja w Kamerunie

Kamerun to najbardziej dotknięty przez COVID-19 kraj Środkowej Afryki. Rząd ogłosił spóźnione według niektórych komentatorów sceny politycznej, restrykcje.

[ TEMATY ]

misje

Kamerun

misjesalezjanie.pl

Środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii zebrane zostały w dwadzieścia punktów. We wtorek (21 kwietnia) w Kamerunie odnotowano 1017 przypadków potwierdzonych oraz 42 zgonów spowodowanych COVID-19.

Nocna godzina policyjna, zamknięcie szkół co najmniej do 1 czerwca, zamknięcie granic zewnętrznych czy zakaz zgromadzeń (także religijnych) powyżej 50 osób, obowiązek noszenia maseczek i pozostałe restrykcje zostały podtrzymane na kolejne 14 dni. Prezydent państwa, Paul Biya spotkał się z ambasadorem Francji w sprawie przekazania pomocy na rzecz Kamerunu. Na pomoc krajowi wyszedł również Bank Światowy, który zadeklarował zniesienie części długu zewnętrznego.

Reklama

Kameruńska prasa lokalna odsłania kulisy życia codziennego w Kamerunie. Ponad 80% mieszkańców kraju żyje z dnia na dzień. Największy problem dotyczy braku wyżywienia, jest to odczuwalne zwłaszcza w miastach. Ludność oczekuje konkretnej pomocy ze strony władz.

W stołecznym więzieniu Kondengui, wśród 4000 więźniów, odnotowano 13 przypadków COVID-19 u losowo wybranych 20 mężczyzn.

Podziel się cytatem
Ponad 50% przetrzymywanych w Kontengui, nie jest jeszcze skazanych. Po zamieszkach władze chcą oczyszczenia z zarzutów i wypuszczenia na wolność tej dużej liczby aresztowanych. Jest obawa przed dalszymi zakażeniami w tym zamkniętym środowisku. Prezydent Paul Biya podpisał właśnie dekret o ich uniewinnieniu.

Premier Joseph Dion Ngute podpisał 20 kwietnia rozporządzenie, przez które ustanawia pięć ośrodków specjalnie przeznaczonych na walkę z COVID-19. Nowe jednostki medyczne będą otwarte w Yaoundé, Douala, Garoua, Limbé et Bafoussam.

Reklama

Ostatnio opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o powrocie z Paryża, wielu rodaków, którzy przywieźli koronawirusa i ich zachowaniu. Zostali poddani przymusowej kwarantannie. Niestety część z nich uciekła, bo ich budynek był niezabezpieczony. Wiele osób buntuje się, bo pozostają bez posiłków. Hotel zarzuca władzom niepłacenie rachunków, a rząd broni się przed rzekomymi żądaniami zarażonych podróżnych.

W Kamerunie sytuacja jest napięta. Ludzie boją się nie tylko nowego wirusa, lecz także głodu. Zamknięcie granic i ograniczenie przemieszczania się w krajach, gdzie od dawna brakuje jedzenia i środków medycznych, to odebranie najbiedniejszym możliwości uzyskania pomocy oraz dniówki, bo często żyją z dnia na dzień.

2020-04-22 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesienne zebranie środowisk misyjnych - w innej formie z powodu koronawirusa

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Archiwum Agnieszki i Łukasza Komorowskich

Zastępowaliśmy im mamę i tatę

Zastępowaliśmy im mamę i tatę

Ze względu na epidemię COVID-19 tegoroczne jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych nie odbędzie się w tradycyjnej formie - zdecydowała dyrekcja PDM po zasięgnięciu opinii dyrektorów diecezjalnych z całej Polski.

Dyrektorzy diecezjalni, referentki i promotorzy misyjni żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz animatorzy świeccy otrzymają na początku września pakiety informacyjne. Znajdą się w nich informacje o Synodzie Misyjnym Dzieci 2022 oraz o zaangażowaniu Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego w Ogólnopolskie Spotkanie Młodych w Lednicy.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję