Reklama

Polityka

Debata prezydencka w TVP - relacja na żywo

Na antenie TVP zakończyła się debata kandydatów w wyborach prezydenckich. Wzięło w niej udział dziesięciu kandydatów, którzy wystartują w wyborach prezydenckich. Przed debatą zastosowano specjalne środki bezpieczeństwa. Każdemu z kandydatów sprawdzono temperaturę. Wynika to z pandemii koronawirusa.

[ TEMATY ]

wybory 2020

debata prezydencka

PAP

Debata rozpoczęła się punktualnie o 20.30. W trakcie debaty każdy kandydat miał maksymalnie minutę na odpowiedź na pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa.

21:41

Prezydent Andrzej Duda: - Te minione pięć to lat to był dobry dla Polski czas. Czas dobrze prowadzonej gospodarki, programów społecznych, dzięki którym zyskała polska rodzina. 500+,wzrastające wynagrodzenia, inne programy społeczne, jak 300+, czyli dobry start. To wszystko dało polskiej rodzinie znacznie lepsze życie. Obok tego polscy seniorzy zyskali wreszcie godziwą waloryzację rent i emerytur. Zyskali trzynastą emeryturę. (…) Młodzi ludzie, którzy mają dzisiaj lepszy start, bo nie płacą podatku. (…) Teraz uderzył nas koronawirus, chce nas wepchnąć w kryzys. Ale dzięki dobremu współdziałaniu między prezydentem, rządem i większością parlamentarną, obronimy się, wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego. Jestem pełen optymizmu, bo wierzę w to, że my Polacy damy radę. Proszę o wsparcie.

21:39

Kosiniak-Kamysz: - Będę prezydentem, który przywróci normalność po czasie koronawirusa, nieskutecznych działań rządzących. (…) Uczyni wszystkich równymi, nie będzie równiejszych. (…) Nie wiemy kiedy odbędą się w te wybory, ale nie bojkot a zwycięstwo pozwoli, że skończymy z samowładztwem.

21:38

Krzysztof Bosak: - Nie jestem kandydatem z establishmentu. Stoją za mną jedynie zwykli polscy patrioci, którzy stworzyli od podstaw zamilczaną przez media Konfederację. (…) Moje idee to nowoczesny konserwatyzm i wolność gospodarcza.

21:37

Hołownia: - Jeśli myślicie, by te wybory zbojkotować, to mówię coś specjalnie do was. Właśnie w tej chwili na mojej stronie opublikowaliśmy wyniki badań z wielu sondażowni. Jeżeli zbojkotujecie te wybory, to nie będzie drugiej tury, bo kandydat Andrzej Duda wygra w pierwszej, (…) a na to Polska nie może sobie pozwolić

Reklama

21:35

Robert Biedroń: - Szanowni państwo, znacie mnie. Jestem zwykłym chłopakiem z Krosna. Przeszedłem długą drogę, by stanąć tutaj. Jestem w polityce dla zmiany. (…) Nie będę klękał przed biskupami jak oni wszyscy.

21:34

Kidawa-Błońska: - Polska potrzebuje prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji. Jeżeli prezydent łamie te zasady, nie można budować demokratycznego państwa — powiedziała. - Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, tak samo wygramy z PiS-em w całej Polsce — dodała.

Wolne wypowiedzi kandydatów

Podziel się cytatem

21:32

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że w sprawie wieku emerytalnego zmienił spojrzenie i nie podpisze takiej ustawy. - Również nie podpisze ustawy dot. „małżeństw” homoseksualnych.

21:27

Robert Biedroń o „małżeństwach” homoseksualnych. - W polityce jest się dla zmiany. Trzeba mieć odwagę, by powiedzieć coś, co nie jest popularne, ale ludziom żyje się szczęśliwiej i lepiej. Gdy byłem w Sejmie, głosowałem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Ale w ten drugiej sprawie uważam, że jak równość to równość. (…) Symbolem polityki społecznej jest dzisiaj pani Jolanta Brzeska, spalona żywcem obrończyni praw lokatorskich. Miliony ludzi w Polsce ma dzisiaj kredyty hipoteczne — stwierdził.

21:26

Małgorzata Kidawa-Błońska: - Mówi pan o ustawach, które nie trafią w najbliższym czasie na biurko żadnego prezydenta, bo takiego tematu w polskim parlamencie nie ma i to nie są najważniejsze problemy. (…) 500+ nie rozwiązało problemów społecznych. Poziom ubóstwa w Polsce wzrósł.

21:25

Szymon Hołownia o ustawie o „małżeństwach” gejowskich: - Jestem spokojny, że za mojej kadencji takie ustawy nie trafią na moje biurko. Ustawa o małżeństwach homoseksualnych zostałaby przeze mnie odesłana do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, czyli zawetowana — zapewnił.

Reklama

21:21

Prezydent Andrzej Duda: - Ustawy, która wprowadza w Polsce „małżeństwa” jednopłciowe absolutnie nigdy nie podpiszę. Tak jak nie zgodzę się na adopcję dzieci przez takie party. Jest to absolutnie wykluczone. (…) Ludzie błagali o to, by obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny.

Czy kandydaci podpiszą ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego i „małżeństwach” homoseksualnych

Podziel się cytatem

21:17

Prezydentowi odpowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska: - Mówi pan, że Europa nam nie pomaga. Są ogromne środki przeznaczone na pomoc naszemu krajowi. Rząd powinien zwrócić się po te pieniądze. (…) Powinna być też solidarność z Polakami w tej sprawie. Rząd zaspał i co najmniej miesiąc nie realizował tego co powinien. A testów do tej pory nie realizuje na takim poziomie jak powinien. Polska wyprowadzana jest z Unii Europejskiej. Mamy sprawy przed TSUE. Przegrane procesy.

21:11

Reklama

Prezydent Andrzej Duda: - Pandemia koronawirusa najlepiej pokazała, kto dzisiaj radzi sobie w Europie. Radzą sobie z nią państwa narodowe. To one stanęły do walki. Tak jak dobrze radzi sobie nasz kraj. Instytucja europejskie zaspały w tej sprawie, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy, bo ona jest bardzo ważna. Dlatego napisałem list do koleżanek i kolegów przywódców europejskich. W Europie powinniśmy postawić na współpracę. To w ramach wsparcia wysłaliśmy grupę lekarzy i lekarek do Włoch — mówił prezydent. - Europa powinna opierać się na solidarności, nie na konkurencji, dyktacie silnych, ale na wzajemnym zrozumieniu i współpracy — dodał.

Czwartym tematem jest: Europa państw czy państwo Europa

Podziel się cytatem

21:07

Robert Biedroń: - Gdy pan prezydent z panem Macierewiczem bawią się ołowianymi żołnierzykami w armie, ludzie mówią, że prawdziwym problemem jest susza, pandemia, kryzys gospodarczy. To są prawdziwe problemy Polek i Polaków. Nie potrzebujemy F-35, bo one nie ugaszą pożary w Biebrzy.

21:03

Małgorzata Kidawa-Błońska o obronności: - Nie mamy rozwiązanej sprawy tarczy rakietowej, nie mamy śmigłowców, samoloty nadal nie są na lotniskach.

21:01

Kosiniak-Kamysz odpowiedział prezydentowi: - Byłby pan niezłym archiwistą. Poszukał pan w archiwum. Podwyższenie wieku emerytalnego było po to, by podnieść wysokość świadczeń, choć została zanegowana i nie ma do tego powrotu. (…) Po tych latach rozwalania wspólnoty narodowej przez prezydenta Andrzej Dudę, przez ferajnę z Nowogrodzkiej, trzeba przywrócić wspólnotę narodową

20:59

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do kandydata PSL i przypomniał mu podwyższenie wieku emerytalnego. Mówił też, jak wiele ustaw przedstawił w trakcie swojej kadencji. - Wśród nich była ustawa obniżająca wiek emerytalny. Tak, panie kandydacie Władysławie Kosiniak-Kamysz. Wiek, który pan podwyższał swoimi podpisami. Pan był ministrem za to odpowiedzialnym.

Reklama

Kolejnym tematem jest bezpieczeństwo

Podziel się cytatem

20:57

Krzysztof Bosak: - Nieprawdą jest, że polska gospodarka rozwijała się przed kryzysem szczególnie szybko (…) Mniej propagandy więcej faktów. (…) Musimy uwolnić energię Polaków.

20:56

Hołownia: - PiS wciąż buduje państwo z kartonu i zszywek. (…) Jako prezydent złożę 5 projektów ustaw opisujących moje minimum antykryzysowe.

20:55

Paweł Tanajno chce postawić przed Trybunałem Stanu Mateusza Morawieckiego oraz Andrzeja Dudę. Kandydat mówił o zbrodni wobec przedsiębiorców.

20:53

Kosiniak-Kamysz: - Jestem tutaj jako rzecznik pracowników, przedsiębiorców i rolników. Mam gotowe ustawy. Będę aktywnym prezydentem, nie tak jak Andrzej Duda — stwierdził.

20:51

Małgorzata Kidawa-Błońska o powrocie do wzrostu gospodarczego po kryzysie: - Niestety nasz rząd w czasach koniunktury nie przygotował się na taką sytuację. Słyszeliśmy, że mamy zrównoważony budżet, ale okazało się, że ten budżet jest pusty. (…) Ludzie potrzebują zwolnienia z ZUS-U, szybkich kredytów.

20:49

Marek Jakubiak: - My przedsiębiorcy potrzebujemy pomocy już teraz, bo umieramy na waszych oczach. (…) Powinniśmy czynnie zabiegać o reformę — powiedział.

20:48

Prezydent Andrzej Duda odpowiadał na pytanie dot. kryzysu wywołanego koronawirusem. - To był efekt dobrego współdziałania pomiędzy prezydentem, rządem i większością parlamentarną. Jeżeli dzisiaj dotyka nas kryzys, to pokazujemy, że poprzez dobrze współdziałanie potrafimy sobie z tym kryzysem poradzić. Dowodem tego są kolejne tarcze antykryzysowe. (…) To przedsiębiorcy są ważnym głosem. Chodzi nam o to, by uratować polską przed. (…) Jestem optymistą i wierzę, że to nasze współdziałanie pozwoli nam przetrwać

20:45

Małgorzata Kidawa-Błońska: - Potrzebujemy polityki zagranicznej, która w ostatnich latach nie wygląda najlepiej. (…) Ważna jest UE, Stany Zjednoczone, kraje Europy Wschodniej. Chciałabym żebyśmy pokazali, że potrafimy rozmawiać. (…) chciałabym zaprosić do Polski przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego.

Reklama

20:41

Kosiniak-Kamysz: - Trzeba przywrócić demokratyczne standardy. Trzeba powrócić do godnego miejsca w UE, do godnego stołu, a nie być czarną owcą w oślej ławce. Nie pozwolę sobie, by kucać przy stole jakiegoś prezydenta. (…) Polska potrzebuje powrotu godności w polityce zagranicznej.

20:38

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział, że odwiedziłby Rzym. - Swoją prezydenturę rozpocząłem od wizyty w Tallinie. W czasie myślę, że z pierwszą wizytą chciałbym pojechać do Rzymu. To oznaczałoby, że pandemia koronawirusa się skończyła, a Włochy są wspierane przez partnera z Unii Europejskiej — powiedział. - Chciałbym żebyśmy pomogli Unii Europejskiej wyjść z tego kryzysu — dodał.

20:37

Krzyszof Bosak zapowiedział, że pierwszym miejscem, które odwiedzi będą Węgry

20:36

Szymon Hołownia odpowiedział na pytanie dot. swojej ew. pierwszej oficjalnej wizyty. - Na tej liście znajdzie się Kijów, bo prezydent wolnej RP musi dobre relację z tym państwem — powiedział. Zapewnił też, że odbuduje relacje w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Relacje zapomniane, które są nam potrzebne — stwierdził.

20:35

Jako pierwszy na pytanie odpowiada Robert Biedroń. - Chciałbym podziękować, że tak dzielnie i rozsądnie zachowujecie się w tym czasie. Szkoda, że rządzący nas zawiedli. Trzeba budować mosty, a nie mury, szczególnie ze Wschodem, gdzie rządzący popsuli bardzo dużo— powiedział. - Powinniśmy wzmacniać naszą obecność w NATO i UE.

20:30

Rozpoczęła się debata. Pierwsze stanowisko zajmuje prezydent Andrzej Duda. Drugie zajmuje Małgorzata Kidawa-Błońska. Miejsca zostały wylosowane.

20:25

Widzimy, ze skoro można przeprowadzić taką debatę, można również przeprowadzić wybory. Skoro można stać w kolejce do sklepu, może też wziąć udział w wyborach. (…) Ta histeria bardzo Polsce zaszkodziła — powiedział Jacek Karnowski na antenie TVP Info.

20:10 Prezydent Andrzej Duda jest już w studiu

2020-05-06 21:03

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debata prezydencka w TVP

W debacie transmitowanej na antenie TVP1 wzięło udział dziesięciu kandydatów, którzy wystartują w wyborach prezydenckich. W związku z pandemią koronawirusa , przed debatą zastosowano specjalne środki bezpieczeństwa. Każdemu z kandydatów sprawdzono temperaturę.

Debata rozpoczęła się punktualnie o 20.30. W trakcie debaty każdy kandydat miał maksymalnie minutę na odpowiedź na pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

[ TEMATY ]

Kraków

dominikanie

hocpicjum

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Hasło najbliższej edycji brzmi “Wiele dla Niewielkich”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Krakowskie Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę medyczną oraz psychologiczną w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję