Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy przeor Jasnej Góry: Uczę się fenomenu tego miejsca

Decyzją generała Zakonu Paulinów i jego rady 9 maja 2020 r. nowym przeorem Jasnej Góry został o. Samuel Pacholski. Jego kadencja potrwa 3 lata.

– To bardzo ważny dzień dla Jasnej Góry, Zakonu Paulinów, Kościoła w Polsce i nie tylko – przyznał podczas spotkania z przedstawicielami mediów w jasnogórskiej bibliotece o. Sebastian Matecki, rzecznik sanktuarium.

– Dziękujemy, że ojciec pełen sił i entuzjazmu w trudnym czasie podejmuje tę posługę. Dla Jasnej Góry przeor to bardzo ważna osoba, która jest odpowiedzialna za klasztor i 100-osobową wspólnotę zakonną oraz za najważniejsze sanktuarium w Polsce, jego wymiar duszpasterski, troskę o pielgrzymów i całościowe funkcjonowanie – podkreślił.

Reklama

– Ten wybór przyjąłem w duchu wiary, widząc, że jest to odpowiedź na wolę Bożą. Zgodziłem się go przyjąć, wiedząc, jak złożone zadanie mnie czeka – powiedział o. Samuel Pacholski. Odniósł się również do aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. – Ona uczy nas pokory i jeszcze większego zaufania Bogu. Odczytujemy ją przez pryzmat wiary. To nie jest kara za grzechy, ani coś, co się Bogu nie udało albo wymknęło spod Jego planów. Wierzę głęboko, że to wszystko ma służyć pogłębieniu naszej religijnej świadomości.

Nowo wybrany przeor wyraził również radość, że na Jasną Górę przybywa coraz więcej pielgrzymów i zapewnił, że są przyjmowani zgodnie z obowiązującym rygorem sanitarnym. – Miło jest już odprawiać Mszę św. i głosić słowo Boże nie do pustej kaplicy, ale do kilkudziesięciu wiernych. Już teraz zapraszam wszystkich, którzy chcą pielgrzymować w tym roku na Jasną Górę, aby to zaplanowali. Kiedy pojawi się taka możliwość, spotkamy się w Kaplicy Matki Bożej – przyznał.

Ojciec Pacholski podkreślił, że pierwszym zadaniem przeora Jasnej Góry jest troska o zachowanie dziedzictwa i charakteru tego miejsca. Zauważył jednocześnie, że „epidemia nakłada na nas obowiązek szukania nowych rozwiązań, form duszpasterstwa i sposobów docierania do wiernych”.

Reklama

Przesłaniem nowo wybranego przeora są słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian wypisane na obrazku prymicyjnym: „Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, ufając, że razem z Nim dojdę kiedyś do pełnego powstania z martwych”. – To przesłanie do każdego chrześcijanina. Dzisiaj dodałbym, że najpewniejszą i najkrótszą drogą dojścia do zmartwychwstania staje się dla mnie Maryja – powiedział o. Pacholski. Zachęcił również „wszystkich, którzy na serio traktują swoją relację z Chrystusem, do zawierzenia Maryi”.

Nowy przeor przyznał, że uczy się Jasnej Góry i jej fenomenu. – Wierzę, że pomoże mi to w moim osobistym nawróceniu i uświęceniu. Nie zostałem przeorem po to, żeby dobrze się poczuć albo żeby się realizować.

Dodał, że na Jasną Górę nie można patrzeć tylko po ludzku, jako muzeum z piękną biblioteką i wspaniałą architekturą. – To przede wszystkim miejsce żywej wiary, głoszenia Ewangelii i udzielania sakramentów, a szczególnie posługi w konfesjonale. Święty Jan Paweł II określił to jako nasz charyzmat i z niego nigdy nie zrezygnujemy. Będziemy się po prostu zastanawiać, w jakich nowych formach podawać to, co stanowi rdzeń chrześcijaństwa i sedno katolicyzmu – podsumował o. Pacholski.

Jak sam poinformował, urząd przeora obejmie oficjalnie za 2-3 tygodnie.

Ojciec Samuel Pacholski urodził się w 1972 r. we Wrześni, w archidiecezji gnieźnieńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1999 r. Posługiwał w klasztorach paulińskich: w Warszawie, Łukęcinie, Toruniu i Wieruszowie. Był również kustoszem sanktuarium, proboszczem parafii św. Józefa i przeorem klasztoru w Świdnicy. Na Jasnej Górze mieszka od roku. Jest dyrektorem Wydawnictwa Zakonu Paulinów „Paulinianum”. Prowadzi również Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia.

2020-05-09 16:21

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Imieninowa modlitwa abp. Wacława Depo

2020-09-28 13:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

imieniny

O. Michał Bortnik/BPJG

– Św. Wacław wskazuje na Chrystusa jako fundament naszego życia – przypomniał 28 września na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jak co roku, we wspomnienie swojego patrona, celebrował poranną Mszę św. przy ołtarzu w zakrystii, gdzie znajduje się figura męczennika.

– Ta figura jest darem śp. bp. Wacława Wyciska z Opola oraz – dzisiaj seniora gliwickiego – bp. Jana Wieczorka, którzy tę figurę tutaj przynieśli w darze pielgrzymim, z takiej drogi zniszczenia, z jednego z kościołów. Postanowili, że tę figurę odnowią i przekażą tutaj, na Jasną Górę. Cieszę się, bo przybywaliśmy tutaj wiele razy wcześniej, ale nie uświadamialiśmy sobie, jaki to święty. I to odkrycie, że to św. Wacław, było dla mnie szczególnym obdarowaniem – powiedział solenizant.

Abp Depo przypomniał, że dla chrześcijan świętowanie imienin jest na nowo odkrywaniem tożsamości zakorzenionej w Chrystusie. Podziękował wszystkim za życzenia i modlitwę.

Św. Wacław urodził się ok. 907 r. Jego rządy w Czechach charakteryzowały się m.in. umacnianiem chrześcijaństwa. W wyniku pogańskiego buntu stracił panowanie na rzecz brata Bolesława, który zorganizował zamach na jego życie. Według podań, został zamordowany przed kościołem 28 września. W 1436 r. święty został ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kolegium Rektorskie KUL: wypowiedzi ks. Wierzbickiego skierowane do oceny komisji dyscyplinarnej

2020-09-29 14:19

[ TEMATY ]

KUL

YouTube

Treść wypowiedzi medialnych księdza dr. hab. Alfreda Wierzbickiego, zatrudnionego na wydziale kościelnym, zostanie przekazana do oceny Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników - poinformowało Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Kolegium zaznaczyło, że wypowiedzi ks. Wierzbickiego są traktowane przez władze uczelni jako działania szkodzące misji KUL. „Kolegium rektorskie odcina się od tych słów i apeluje, aby nie traktować ich jako stanowiska uniwersytetu" - czytamy w komunikacie.

„Katolicki Uniwersytet Lubelski w swojej działalności naukowej i dydaktycznej jest podporządkowany misji zawartej w sentencji „Deo et Patriae". Od 100 lat misja ta jest przekazywana kolejnym pokoleniom naukowców, studentów i pracowników administracji, którzy tworzyli i aktualnie tworzą środowisko akademickie KUL" - zaznaczyło Kolegium Rektorskie KUL.

Władze uczelni informują, że podstawą skierowania sprawy ks. Wierzbickiego do oceny Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników jest Statut KUL, zgodnie z którym: „na wydziałach kościelnych Uniwersytetu mogą być zatrudnione jako nauczyciele akademiccy te osoby, które należą do Kościoła katolickiego i odznaczają się nieskazitelnością życia, czystością doktryny i pilnością w pełnieniu obowiązków. Nauczyciele akademiccy, którzy nauczają spraw dotyczących wiary lub moralności, zobowiązani są do wykonywania swoich zadań w pełnej wspólnocie z Nauczycielskim Urzędem Kościoła" (§47.5).

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Spotkanie ekumeniczne

2020-09-30 08:16

Archiwum

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” odbędzie się 30 września.

O godz. 19.00 w Trybunale Koronnym w debacie „Dialog kultur w Europie i Lublinie" spotkają się prof. Hanna Suchocka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), bp Jerzy Samiec (Polska Rada Ekumeniczna), dr Krzysztof Żuk (Prezydent Lublina) i moderator prof. Sławomir Jacek Żurek (KUL). Dyskusję poprzedzi nabożeństwo ekumeniczne w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 18.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, podczas którego kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego.

W program „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie" zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf.

Cykl spotkań, wspólnych modlitw i wydarzeń kulturalnych jest przygotowaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznym „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021" (23-25 listopada 2021 Jerozolima; Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie to objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję