Reklama

Polska

Nuncjusz w Polsce: Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej polsko-ukraińskiej deklaracji

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

ANNA SOWIECH

"Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana 28 czerwca w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`” - powiedział abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce wziął udział w greckokatolickich uroczystościach z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej Ukrainy. Abp Migliore pozdrowił abp Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego oraz biskupów obu obrządków z Polski i Ukrainy, w tym biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej Jacka Jezierskiego oraz wiernych. "Każda wizyta braci w Chrystusie cieszy serce chrześcijanina. Cieszy szczególnie, bo spotkanie o charakterze religijnym było okazją do dania nowego impulsu dla braterstwa dwóch słowiańskich narodów. Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana wczoraj w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`. Życzę wam wiernym różnych wspólnot kościelnych ożywianych nieustannie Duchem Świętym, abyście coraz bardziej zmierzali do tego ideału, który określił nam Chrystus pamiętając, że najważniejsze są: miłość Boga i miłość bliźniego" - powiedział.

Dziękując nuncjuszowi za obecność na uroczystości abp Szewczuk nawiązał do obchodzonej dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim uroczystości świętych Piotra i Pawła, która jest szczególnym momentem komunii z Ojcem Świętym, następcą Apostoła Piotra. "Dla nas Ukraińców, grekokatolików w Polsce obecność nuncjusza apostolskiego jest znakiem potwierdzającym naszą tożsamość katolicką. Jesteśmy dziećmi największego Kościoła rytu wschodniego. Dzisiaj chcemy potwierdzić naszą jedność z Następcą Apostoła Piotra. Ta jedność została potwierdzona wieloma męczennikami, którzy przelali swoją krew za jedność" - powiedział arcybiskup i poprosił o przekazanie życzeń Ojcu Świętemu Franciszkowi w imieniu wszystkich grekokatolików w Polsce i na Ukrainie. Na zakończenie odśpiewano pieśń "Mnohaja Lita" m. in. w intencji papieża Franciszka, abp Szewczuka, abp Jana Martyniaka, abp Miliore i bp Włodzimierza Juszczaka.

2013-06-30 06:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kowalczyk: Nuncjusz abp Migliore pokochał Polskę

[ TEMATY ]

nuncjusz

abp Celestino Migliore

abp Józef Kowalczyk

Episkopat.pl

- Arcybiskup Celestino Migliore pokochał Polskę, gdy przyjechał tu w 1989 roku, by jako sekretarz współtworzyć powstającą dopiero placówkę dyplomatyczną. Nauczył się języka, poznał polski Kościół. Pewnie właśnie dlatego Sekretariat Stanu mianował go w 2010 roku nuncjuszem w Warszawie - mówi w rozmowie z KAI prymas Polski senior abp. Józef Kowalczyk. Dzisiaj papież Franciszek mianował abp. Migliore nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej.

Pierwszy nuncjusz apostolski w Polsce po 1989 r. wspomina swojego następcę, jako osobę, która ceniła kontakty bezpośrednie, a także jako kogoś, kto z zaangażowaniem przyglądał się działalności ośrodków duszpasterskich w Polsce. Ocenił, że dzięki zdobytemu w Polsce i na innych placówkach dyplomatycznych doświadczeniu, łatwiej będzie mu podjąć zadania, jakie stoją przed nim w Moskwie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję