Reklama

Polityka

Wybieramy przyszłość rodzin

Wybory prezydenckie to także głos na politykę prorodzinną państwa oraz takie programy jak sztandarowy 500 Plus - mówi Anna Schmidt-Rodziewicz, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw Równego Traktowania

[ TEMATY ]

rodzina

wybory 2020

polityka prorodzinna

Artur Stelmasiak

Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz

Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artur Stelmasiak: Jak Pani ocenia prezydenturę Andrzej Dudy?

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz: Prezydent Andrzej Duda był blisko ludzi i blisko ludzkich spraw w odróżnieniu od polityki żyrandola swojego poprzednika. To właśnie Andrzej Duda szedł do wyborów z postulatem troski o polskie rodziny i szeroko pojęte sprawy społeczne, czego efektem stało się wdrożenie programu 500+, podwyższenie minimalnej emerytury czy wprowadzenie wsparcia dla seniorów, a więc tzw. 13 emerytury. Dzięki dobrej współpracy z rządem te obietnice bardzo szybko zostały zrealizowane. Polska jest kolebką wolności i swobód obywatelskich, dlatego zagwarantowaliśmy m.in. rodzicom możliwość decydowania, kiedy ich dzieci pójdą do szkoły, a pracownikom prawo do decydowania kiedy chcą przejść na emeryturę, bez konieczności świadczenia pracy do 67 roku życia. To naprawdę duży pakiet działań społecznych, które są ważne dla milionów Polaków. Można więc śmiało powiedzieć, że pierwsza kadencja Andrzeja Dudy, to prezydentura spełnionych obietnic.

- Czy te wszystkie programy społeczne i prorodzinne są teraz zagrożone?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wiele zależy od tego, kogo Polacy wybiorą na prezydenta. Wszyscy doskonale pamiętamy polityków Platformy Obywatelskiej, którzy mówili, że na program 500+ nie ma pieniędzy. My udowodniliśmy, że wystarczy uszczelnić system podatkowy i skończyć z przyzwoleniem na rozkradanie pieniędzy, a pieniądze się znajdą. Wspólnie z prezydentem pokazaliśmy, że potrafimy troszczyć się o rodziny, o ich zdrowie w czasie pandemii koronawirusa, a także o gospodarkę w tych trudnych czasach. Dzisiaj dzięki kolejnym nowelizacjom tarczy antykryzysowej szefowie wielu firm otwarcie mówią, że dzięki rządowemu wsparciu nie zwolnili, ani jednego pracownika. Gwarantem kontynuacji tej polityki jest właśnie prezydent Andrzej Duda.

- Pamiętam, że rząd PiS przed rokiem 2007 wprowadził kilka nieśmiałych programów prorodzinnych, jak jednorazowe becikowe w wysokości 1 tys. złotych i program Rodzina Na Swoim. Obydwa programy były wygaszane przez Platformę Obywatelską, a becikowe w 2012 zostało obłożone progiem dochodowym. Czy podobny los spotka 500+?

- historia pokazuje, że należy mieć uzasadnione obawy, co do prawdziwych intencji polityków Platformy Obywatelskiej. Ich rządy pokazały, że na politykę prorodzinną ciągle brakowało pieniędzy. Boję się, że rządy Platformy Obywatelskiej rozpoczną demontaż polityki prorodzinnej. A przecież takie programy jak 500+ są zarówno inwestycją w następne pokolenia jak i w polską gospodarkę. W tej kadencji zmagamy się z opozycyjnym Senatem, który torpeduje i przeciąga w czasie nasze działania. Z opozycyjnym prezydentem mogłoby to oznaczać całkowity paraliż państwa i dalszych rządów. Nie da się długo rządzić w permanentnym kryzysie politycznym i dlatego tylko wygrana prezydenta Andrzeja Dudy pozwoli programy prospołeczne utrzymać i dalej rozwijać.

Reklama

- Prezydent często mówi, że wsłuchuje się w głos zwykłych ludzi i polskich rodzin. A kogo słucha Rafał Trzaskowski?

- Symbolicznym obrazem tej różnicy może być program 500plus i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę Karta Rodziny, a z drugiej strony karta LGBT Rafała Trzaskowskiego, wspierająca stosunkowo niewielką jednak część społeczeństwa. Godność i poszanowanie osoby ludzkiej należą się każdemu, to nieodzowny atrybut demokratycznego państwa prawa i Andrzej Duda swoją prezydenturą nie tylko gwarantuje, ale wręcz afirmuje taką postawę.

- W Europie widzimy rewolucję antyrodzinną, która coraz mocniej atakuje również w Polsce. Prezydent mocno to akcentuje i po imieniu nazywa zagrożenia. Czy wybory prezydenckie to wskazanie kierunku, w którą stronę będzie zmierzać Polska?

- Prezydent Andrzej Duda jest strażnikiem polskiej rodziny, której prawa są chronione przez naszą Konstytucję. W Unii Europejskiej mówimy zdecydowanym i konsekwentnym głosem: sprawy ideologiczne i światopoglądowe muszą pozostać w gestii państw członkowskich, a próba odgórnego narzucania pewnych postaw w imię fałszywie rozumianej poprawności politycznej uderza de facto w wolności obywatelskie. Musimy szanować i bronić wartości, które dla większości Polaków są ważne, a taką wartością jest m. in. prawo jednostki do samostanowienia. Te wybory zatem to starcie nie tylko oponentów politycznych, ale dwóch krańcowo różnych wizji rozwoju Polski.

- Polska jest chwalona na świecie za to, że dosyć sprawnie poradziła sobie z pandemią. Jednak epidemiolodzy w Polsce i na świecie przestrzegają nas, że na jesieni możemy mieć kolejną falę zachorowań na koronawirusa. Czy odporność naszego państwa zależy od tych wyborów?

- Jeśli dojdzie do zmiany w pałacu prezydenckim to sprawność naszego państwa zostanie bardzo mocno ograniczona. Jesteśmy w czasie kryzysu epidemicznego, a w takich warunkach liczy się szybkość i determinacja wielu organów władzy. Nasze doświadczenie z opozycją, a zwłaszcza z Platformą Obywatelską reprezentowaną w Senacie przez marszałka Grodzkiego pokazuje, że na płynną i szybką współpracę nie ma co liczyć. Inny Prezydent może przeciągać procedowanie ustaw w czasie, albo nawet wetować. Nasz rząd zmierzy się wtedy z ogromnym problemem politycznej obstrukcji, która w tym trudnym czasie może uderzyć w bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. Idąc do wyborów, warto mieć to na uwadze.

2020-06-25 20:48

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo na różowo

Niedziela warszawska 42/2012, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

dzieci

Włodzimierz Operacz

Jest taka magiczna cyfra, która powoduje nagłe znikanie problemów wychowawczych. Zamienia dzieci nieposłuszne w posłuszne. Potrafi sprawić, że dzieci ganiające się z dzikim wrzaskiem po gumnie i głuche na wezwania do kąpieli zaprzestaną gonitwy i udadzą się w stronę łazienki. Potrafi nawet wywołać ewolucję od: „Nigdy w życiu nie założę tej najokropniejszej na świecie kurtki!” w: „No dobra, założę!”. Ta cyfra to trzy. Trzeba powiedzieć: „Liczę do trzech i …” (tu należy wymienić czynność, którą dziecko powinno wykonać), np.: „Liczę do trzech i odkładasz książkę na półkę”.
Mój mąż i ja nie używamy tej magii często. W końcu nie chcemy wychować dzieci na osoby, które zrobią wszystko, czego zażąda od nich pierwszy lepszy człowiek umiejący się wykazać liczeniem na palcach jednej ręki. Najważniejsza i podstawowa metoda wychowawcza to cierpliwe tłumaczenie. I tłumaczenie… I jeszcze trochę tłumaczenia… Jeśli dziecko nie chce czegoś zrobić, trzeba go wysłuchać, uszanować jego opinię i przedstawić swoje racje w zrozumiały sposób. Jednak czasem młody człowiek jest głuchy na argumenty, bo woli się bawić, wpada w histerię albo po prostu się upiera. Niestety, czasem trzeba użyć nagiego rodzicielskiego autorytetu i zarządzić: „Marsz do kąpieli”.
Liczenie do trzech to komunikat: oczekuje się niezwłocznego wykonania pilnego zadania. Ma jednak tę zaletę, że tę niezwłoczność można trochę przeciągnąć, dając dziecku trochę czasu na refleksję. Między „dwa” a „trzy” może być jeszcze: „dwa i jedna trzecia”, „dwa i połowa”; a gdy obiekt zabiegów wychowawczych jest wyjątkowo oporny, to również: „…i ostatnie moje słowo, malowane na różowo”, a nawet: „… malowane na łazienkowo”, „kurtkowo” albo „książkowo”. W konfliktowej sytuacji żarcik, nawet niewysokich lotów, pomaga obu stronom rozładować napięcie i zyskać trochę dystansu do sprawy, która stała się źródłem sporu. Poza tym kiedy mama zaczyna liczyć, to nawet najbardziej rozbiegany trzylatek zwalnia i choćby z ciekawości skupia się na tym, co się do niego mówi. Niestety, magiczna liczba musi być obwarowana sankcją - jeśli padnie, to będzie kara. Ważne tylko, żeby odliczanie nie odbywało się w złości ani w nerwach. Stawiamy ultimatum z uśmiechem i spokojnie, ewentualnie z odrobiną współczucia dla ciężkiej doli dziecka, które musi zrobić coś, na co niespecjalnie ma ochotę. Istnieje również bardziej zaawansowana odmiana tej metody, dobra dla starszego dziecka, które już zna się na zegarku: informowanie go, ile ma minut na wykonanie jakiejś czynności. Tutaj już nie musimy się tak bardzo ograniczać z jej używaniem. W końcu zasada, że na zrobienie różnych rzeczy w życiu mamy określoną - nie tak znowu wielką - ilość czasu to problem, z czym młody człowiek będzie miał do czynienia przez całe życie.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie poety

2024-03-28 17:13

Biuro Prasowe AK

    – Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja – mówił abp Marek Jędraszewski.

    W środę 27 marca w kościele Świętego Krzyża w Krakowie miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Leszka Długosza. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. – Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać – dodawał metropolita

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję