Reklama

„Armia Życia - silniejszy broni słabszego”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obserwując współczesny świat, można dojść do wniosku, że XXI stulecie coraz częściej opiera się na otwartym odrzuceniu Tradycji chrześcijańskiej. Posługuje się niebezpiecznym narzędziem, jakim jest systematyczne, konsekwentne i wielopłaszczyznowe niszczenie wartości człowieka na wszystkich etapach jego życia. Od ataku na nienarodzonych, poprzez filozofię zachęcającą do wszelkich swobód obyczajowych i różnych form egocentryzmu, po eutanazję i odrzucenie społeczne. Coraz bardziej powszechnym staje się przedmiotowe, konsumpcyjne traktowanie człowieka w imię błędnego rozumienia jego dobra. Współczesny człowiek ma prawo czuć się uwięziony w bezdusznym świecie zmierzającym w ślepy zaułek, w którym wartości rządzące jego porządkiem stoją w absolutnej sprzeczności z tymi, którymi został obdarowany przez Stwórcę. Człowiek coraz łatwiej przekonuje się, że skoro we współczesnym świecie on sam nie stanowi żadnej wartości, to trzeba się temu podporządkować albo nie warto żyć. Coraz częściej w walce o godne człowieczeństwo pojedyncza osoba doznaje poczucia osamotnienia i bezsilności.

„Cywilizacja miłości”

Budowaniu „cywilizacji miłości”, czyli szacunku dla godności ludzkiej każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci, służy m.in. popularna na świecie manifestacja zw. Marszem dla Życia. Jest to radosne „Te Deum” wyśpiewane publicznie dla tych wartości, które wypływają z prawa naturalnego, Ewangelii i nauki Kościoła katolickiego. Jest to zgromadzenie ludzi afirmujących życie ludzkie. Zgromadzenie publiczne rozumiane jako promocja oraz pochwała życia i jego wartości. Każdy uczestnik marszu jest dla świata bardziej świadkiem niż nauczycielem, a takich współczesny świat potrzebuje najbardziej. Dlatego obrońca życia traktuje swój udział w marszu jako obowiązek, a tym samym bierze udział w bardzo ważnej, bezkrwawej bitwie o człowieka. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt „Marszu dla Życia”: otóż ta masowa, pokojowa i nade wszystko radosna w swym przesłaniu manifestacja pobudza nadzieję. W czasie „Marszu dla Życia” mamy okazję zobaczyć, ilu nas jest, jacy jesteśmy, ile w nas entuzjazmu i siły, poczucia solidarności i jedności, czego współczesnemu człowiekowi bardzo brakuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Symbolika

VIII Szczeciński „Marsz dla Życia” odbędzie się w niedzielę 18 kwietnia br. o godz. 15. Przejdzie głównymi ulicami miasta, od pomnika Jana Pawła II do bazyliki katedralnej. Jego hasło przewodnie „Armia Życia - silniejszy broni słabszego” oraz symbolika znaków i treści będzie nawiązywała do etosu i kodeksu rycerskiego, którego najważniejsze wyznaczniki opierają się na siedmiu podstawowych cnotach, stojących w opozycji do siedmiu grzechów głównych: wierność (fidelitas), pobożność (pietas), męstwo (virtus), roztropność (prudentia), dworność (curiositas), hojność (largitas) i honor (honor). W skład etosu rycerskiego wchodzą następujące wartości: solidarność rycerska, hojność rozumiana jako pragnienie obdarowywania innych dobrem i bezinteresowną pomocą, żądza sławy - jako starania o dobre imię i sławę po śmierci, odwaga, męstwo - zarzucenie rycerzowi tchórzostwa stanowiło największą zniewagę, wierność, honor - rozumiane jako stała, niezachwiana postawa wobec Boga i zwierzchności ziemskiej, etyka walki - jeden z najważniejszych składników rycerskiego etosu: nieatakowanie słabszych, powinność ataku twarzą w twarz oraz szacunek dla przeciwnika, siła fizyczna, uroda, wdzięk - obraz zewnętrzny rycerza odpowiadający obrazowi wewnętrznemu, szlachetna postawa wobec kobiet - cecha wzmacniająca rycerza w boju, nadająca mu wartość przede wszystkim ze względu na to, że kobieta jest w swej naturze słabsza fizycznie. Wyrazem tego w czasie „Marszu dla Życia” będą charakterystyczne rycerskie flagi, stroje rycerskie, a także nieśmiertelniki, które uczestnicy manifestacji otrzymają po Eucharystii odprawianej bezpośrednio po marszu w szczecińskiej bazylice katedralnej. Flagi rycerskie były symbolami chrześcijaństwa i pod takimi świętymi sztandarami polskie rycerstwo walczyło w obronie ojczyzny i wiary. W związku z tym zapraszamy wszystkich do szycia takich rycerskich flag we własnym zakresie, zdobienia ich zgodnie z upodobaniem i składania na nich własnoręcznych podpisów świadczących o przyjęciu świadomej, dojrzałej postawy broniącej życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcamy do samodzielnego przygotowania flag poszczególne parafie, wspólnoty, stowarzyszenia, szkoły, a nawet rodziny nie tylko z terenu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ale z całej Polski.

Reklama

Nieśmiertelnik

Każdy młody uczestnik VIII Szczecińskiego „Marszu dla Życia” otrzyma nieśmiertelnik. W czasie wojny był on przedmiotem identyfikującym żołnierza. Nieśmiertelnik z wyrytym znakiem Trójcy Świętej w swojej symbolice nawiązuje do rycerskiego ryngrafu. Można powiedzieć, że nieśmiertelnik jest jednocześnie identyfikatorem (znakiem): kim jest osoba nosząca go, a także, co jest dla niej najważniejsze. Nieśmiertelnik, którego będzie można otrzymać po Eucharystii, stanie się symbolicznym znakiem rozpoznawczym „rycerza dla życia”.

„Bogurodzica”

Polskie rycerstwo zanim wyruszyło w bój, śpiewało swój święty hymn - „Bogurodzicę”. Dlatego mocnym, rycerskim śpiewem wypełni się szczecińska katedra w czasie Eucharystii, a do wykonania tego utworu przygotowują się już wszystkie szczecińskie chóry, schole i parafialne grupy muzyczne.

„Uratuj” różaniec

W ramach przygotowań „Marszu dla Życia” trwa akcja: „Uratuj różaniec”. Od trzech lat kontynuujemy zbiórkę starych, uszkodzonych różańców, z jednej strony: dla pozyskania paciorków do produkcji nowych, a z drugiej strony - by włączyć w to wielkie dzieło jak największą liczbę „rycerzy”. Tradycyjnie osoby, które podejmą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, w czasie Eucharystii otrzymają taką dziesiątkę różańca na rękę, wykonaną przez młodzież ze starych paciorków, oraz specjalną kartę wraz z tekstem codziennej modlitwy za dziecko. Różaniec duchowej adopcji to prawdziwa oręż „rycerza życia”. Dziewięć miesięcy modlitwy jedną dziesiątką Różańca św. w intencji poczętego życia to ogromna siła, a każdy chrześcijański rycerz wie, że „są takie złe duchy, które można pokonać tylko modlitwą i postem”.

Konkurs i pielgrzymka

„Marsz dla Życia” to nie tylko manifestacja poglądów, ale to również formacja świadomości społecznej, dlatego w ramach wieloletniego programu formacyjnego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przeprowadzony będzie drugi konkurs pt. „Poznajemy dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II”. W ubiegłym roku młodzież przepisała i studiowała „Evangelium vitae”, a obecnie rozważa encyklikę „Redemptor hominis”. Tradycyjnie pierwszą nagrodą w tym konkursie jest pielgrzymka do Rzymu. Młodzież szkolna przepisuje obecnie encyklikę na 200-metrowym materiale i tradycyjnie zaprezentuje ją w „Marszu dla Życia”, a potem rozwinie ją na Placu św. Piotra w Rzymie. Tym samym w sposób symboliczny zaprosi świat do zapoznania się z tym dokumentem. Owoce całorocznej pracy formacyjnej związanej z „Marszem dla Życia” zostaną zawiezione do Rzymu w czasie pielgrzymki dziękczynnej za pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II w dniach 16-21 października br. Na ręce Ojca Świętego Benedykta XVI zostaną złożone w darze symbole naszej pracy: trzy najpiękniejsze, rycerskie flagi i nieśmiertelnik. Już teraz zachęcamy do organizowania grup pielgrzymkowych na własną rękę ze wspólnym uczestnictwem w modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra oraz środowej audiencji generalnej.
W ubiegłym roku udział w „Marszu dla Życia”, wzięło ok. 6 tys. osób, w tym roku będzie nas więcej. Wszystkich w Polsce zapraszamy do wzięcia udziału w VIII Szczecińskim „Marszu dla Życia” i modlitwy w intencjach obrony życia. Zachęcamy do podjęcia trudu podróży i włączenia się w tę dynamicznie rozwijającą się ważną dla Kościoła i świata inicjatywę, dzięki której wszyscy w jakiś sposób budujemy społeczeństwo Chrystusa, czyli „cywilizację miłości” na ziemi. q

Zgłoszenia przyjazdu autokarów lub prywatnych pojazdów: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Szczecinie, ul. Kaszubska 20/3, tel./fax (91) 433-71-33 lub (91) 812-27-79, kom. 783-981-817 lub 783-981-818.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 22-29.

Poniedziałek, 15 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Paryż: 5 lat temu pożar zagroził istnieniu katedry Notre-Dame

2024-04-15 08:04

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

pl.wikipedia.org

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Z chmur się wychyla jak duch Ossyjana…/ Ludzi nie dojrzysz… Lecz nad mgłami fali/ Stoją posągi (gdzie płynie Sekwana) – pisał Juliusz Słowacki o katedrze Notre-Dame w Paryżu. 5 lat temu, 15 kwietnia 2019 r. ogromny pożar zagroził istnieniu tej najsłynniejszej katedry europejskiego średniowiecza.

Już od XVI w. Katedrę Marii Panny za sprawą polskich królów łączy wiele z polską historią. W latach czterdziestych XIX w. gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego. W latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się tam msze za „Solidarność”. W 2014 w pobliżu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II. W 2018 r. w Notre-Dame umieszczono kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję