Reklama

Niedziela Łódzka

Jeden duch, jedno serce

Obecna sytuacja pokazuje nam, że duch pielgrzymowania do Królowej Polski nie ustaje. Z terenu naszej Archidiecezji Łódzkiej jest 14 pielgrzymek które co roku podążają na Jasną Górę. Tegoroczna sytuacja sprawiła, że zaistniała potrzeba znalezienia innego rozwiązania. Biorąc pod uwagę dwa wymiary – istotę pielgrzymowania oraz zdrowie bezpieczeństwo i odpowiedzialność.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Chcemy bardzo konkretnie wdrożyć te dwa aspekty w nasze pielgrzymowanie. Podstawą do przygotowania naszych pielgrzymek w tym roku, jest, oprócz hasła „JEDEN DUCH, JEDNO SERCE” (Dz, 4,32). jest także przedłużenie prac synodalnych Archidiecezji Łódzkiej. Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego są dla nas ważne, dlatego wiele musieliśmy zmodyfikować w standardowej formie pielgrzymowania – mówi ks. Łukasz Tarnawski.

W tym roku wszystkie pielgrzymki z naszej diecezji wyruszają w liczbie 150 osób – 100 pątników oraz 50 osób tworzących grupę organizacyjną, czyli służby porządkowe. Przyjęły one formę sztafety. Codziennie będzie pielgrzymować inna grupa 100 osób, w łącznej liczbie 400 pątników w drodze na Jasną Górę.

W trosce o szczególne bezpieczeństwo i zdrowie tych, których spotkamy na szlaku pielgrzymkowym zrezygnowano z tradycyjnej formy noclegów i korzystania z dobroci tych, którzy co roku przyjmują pielgrzymów pod swój dach.

Reklama

Poszczególne grupy z danego dnia, po zakończonym odcinku wracają do swoich domów, by o poranku nowa grupa pielgrzymów zjawiła się w punkcie, w którym grupa poprzednia zakończyła swoją wędrówkę. Droga pielgrzymki nie zmieniają się, ulega modyfikacji jedynie przebywanie na niej. Stała zostaje także data: 21-24 sierpnia.

Szlak pielgrzymkowy otworzył Piotrków, który do Częstochowy dotarł 14 lipca, by uczcić Święto Matki Bożej Szkaplerznej. Przed pielgrzymką Łódzką idzie także Tomaszów Mazowiecki, który na Jasną Górę przybędzie na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). 24 sierpnia przywita Matkę Bożą ekipa z Łodzi oraz pozostałe 11 pielgrzymek naszej archidiecezji – Aleksandrów Łódzki, Bełchatów, Kaszewice, Koluszki, Łask, Milejów, Ozorków, Pabianice, Sulejów, Widawa, Zgierz.

Wszystkie grupy idą pod tym samym hasłem, tym samym logo oraz dodatkowo ekipy wyposażone będą w przygotowane materiały dotyczące prac synodalnych w naszej Archidiecezji.

Reklama

Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i rozsądku zapraszamy by przywitać pielgrzymów na Jasnej Górze na końcu pielgrzymiego szlaku. Tak jak w latach poprzednich będziemy uczestniczyć we wspólnych Mszach św. 24 i 25 sierpnia u tronu naszej Matki.

Jedynym z obostrzeń w tym roku jest limit wiekowy – od 18 do 65 roku życia, by dostosować się do wymogów epidemiologicznych. Pielgrzymi którzy wyruszą w tych szczególnych tegorocznych grupach będą zobowiązani do uczestnictwa w szkoleniu z zasad pielgrzymowania w czasie epidemii

Zapisy na pielgrzymki będą w różnych terminach. W Łodzi będzie to przedział między 17 a 20 sierpnia. O wszelkich szczegółach będziemy dowiadywać się wkrótce.

2020-07-25 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczerców: Wrześniowe Uwielbienie

2020-09-19 13:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Parafia Narodzenia NMP w Szczercowie

Archiwum Parafii

Na wrześniowy wieczór uwielbienia zapraszają wierni z parafii Narodzenia NMP w Szczercowie, by spędzić przed Panem obecnym w Najświętszym Sakramencie i podziękować za Jego Miłość, która ma twarz Ojca. Będzie możliwość oddania chwały Temu, który jak Ojciec nosi nas na swych ramionach i przytula do swojego policzka poprzez śpiew, muzykę, słowo i ciszę. Przed Najświętszym Sakramentem będzie można zawierzyć wszystkie troski rozpoczynającego się roku pracy, nauki i posługi. 

O godz. 17:00 zapraszamy na Eucharystię a o godz. 18:00 na wspólne uwielbienie. 

CZYTAJ DALEJ

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie śp. ks. Romana Kulczyckiego

2020-09-20 07:07

Joanna Ferens

Msza św. żałobna za śp. ks. Romana Kulczyckiego

Msza św. żałobna za śp. ks. Romana Kulczyckiego

W sobotę, 12 września br. w Domu Księży Seniorów w Biłgoraju zmarł ks. Roman Kulczycki. Msza św. żałobna pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Śrutwy została odprawiona (14.09) w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Już na samym początku ks. Biskup zachęcał do modlitwy w intencji zmarłego kapłana: – Podczas pracy naukowej, we Włoszech, na Sycylii zobaczyłem w katakumbach napis w języku greckim, który do dziś mam przed oczyma. Napisane było na jednym z grobów: "Nikt nie ujdzie śmierci". Więc dziś chciałbym powiedzieć, przywołując śmierć naszego brata Romana i tylu innych ze stanu duchownego, którzy w pielgrzymce życia go poprzedzili. Nikt nie ujdzie śmierci, ale my chrześcijanie ze śmierci przechodzimy do życia – mówił.

W kazaniu dyrektor Domu Księży Seniorów, ks. Krzysztof Portka dziękował zmarłemu za świadectwo jego kapłańskiego życia, podkreślał pokorę zmarłego w przyjmowaniu krzyża dnia codziennego i choroby, jego pamięć o zmarłych kapłanach oraz zaufanie do Bożego Miłosierdzia: – Dziś dziękuję ci Księże Romanie za ową pokorę w przyjmowaniu krzyża, cierpienia, choroby, ale również dziękuję ci za twoją dobroć wobec współbraci kapłanów z naszego domu, zwłaszcza wobec już zmarłych m.in. śp. ks. Eugeniusza Tatarczaka, ks. Michała Stycznia. Dziękuję ci również księże Romanie za pewne zdanie, które kiedyś wypowiedziałeś, bo ono było odwagą twojego serca. Wypowiedziałeś je przy mnie do jednego z kapłanów: „Pamiętaj, że Boże Miłosierdzie ma nauczyć nas miłości, która nie potępia i nie wypomina”. To piękne zdanie i w tej godzinie Bożego Miłosierdzia potrzebne jest każdemu z nas. Dziękuję ci za to świadectwo twojego kapłańskiego życia – zaznaczał.

Ks. Krzysztof Portka przytoczył również ostatnie słowa testamentu śp. ks. Romana: – Chciałbym na zakończenie przywołać ostatnie słowa z testamentu zmarłego ks. Romana. Tak zapisał: „Bądź uwielbiony Panie za wszystko, a po śmierci odpuść winy i obdarz łaską przebywania z Tobą na wieki. Maryjo wyproś mi żal i łaskę dobrej śmierci. Ave Maria!”. Przedziwnie się związałeś księże Romanie z Matką Bożą. 2 lutego 1957 roku w święto Matki Bożej Gromnicznej przyszedłeś na świat. 12 września 2020 roku we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi umierasz, a jutro, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Matki Bolesnej spoczniesz w swej rodzinnej parafii. Maryjo, Matko kapłanów, uproś u swojego Syna Jezusa Chrystusa łaskę miłosierdzia dla powracającego po ziemskiej wędrówce ks. Romana i wspomóż wszystkie młode serca w odważnym pójściu za Chrystusem i ofiarowaniu się Bogu i Kościołowi, by nie zabrakło głosiecieli Ewangelii i szafarzy świętych tajemnic – podkreślał.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Mariusza Leszczyńskiego odbyła się we wtorek, 15 września 2020 r., w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Siole.

Ks. Roman Kulczycki urodził się 22 lutego 1957 r. w Cieszanowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1983 r. w Lubaczowie z rąk biskupa Mariana Rechowicza – Administratora Apostolskiego w Lubaczowie. Posługiwał duszpastersko w wielu placówkach m.in. w Baszni Dolnej, w Narolu, Tarnoszynie, Niemstowie, Zamościu, a także jako duszpasterz i misjonarz na Ukrainie i Republice Południowej Afryki. Od 2009 roku pomagał jako rezydent w Krowicy Samej, w Hrubieszowie, w Parafii Chrystusa Króla i Parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Śp. ks. Romana polecajmy w modlitwach Miłosierdziu Bożemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję