Reklama

Niedziela Łódzka

Wieczory dla zakochanych

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie w miesiącu sierpniu prowadzą kurs przedmałżeński w formie tzw. wieczorów dla zakochanych. W spotkaniu, które ma formę dialogu pomiędzy narzeczonymi, bierze udział dziesięć par. – To bardzo dobra forma omówienia zagadnień, które im poddajemy z prowadzącymi kurs – podkreśla ks. Robert Jaśpiński, duszpasterz rodzin. Widzimy, jak ci zazwyczaj młodzi ludzie otwierają się na siebie i niekiedy nabieramy przekonania, że wielu tematów, nad którymi się pochylają podczas spotkań, w zwyczajnych warunkach w ogóle by nie podjęli. Zresztą sami o tym nam mówią. W tym roku, z racji epidemii, przyjęliśmy trochę inną formułę spotkań. Wcześniej proponowaliśmy, by to spotkanie było swojego rodzaju randką, ale wprowadzone ograniczenia nam to uniemożliwiają, choć nadal spotkanie ma formę konwersacji.

Reklama

Zazwyczaj wiele osób, które myślą o przyjęciu sakramentu małżeństwa, uważa, że kurs przedmałżeński jest „przykrą powinnością”, którą trzeba niestety odbyć. Jednakże ciekawie i mądrze poprowadzony, jest dla wielu uczestników formą jeszcze głębszego poznania siebie. Nie ma wątpliwości, że dla ważności sakramentu małżeństwa i dalszego wspólnego życia ta wiedza o sobie samych jest niezbędna. Para małżeńska, która prowadzi kurs, pomaga młodym zmierzyć się z problemami, z którymi oni spotkają się w swoim małżeństwie. – Na kursie nie ma miejsca na moralizowanie. My przedstawiamy uczestnikom realne problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w małżeństwie. Oczywiście, niekiedy podpowiadamy im jakie mogą przyjąć rozwiązania, ale najważniejsze jest to, by to oni sami spróbowali znaleźć wyjście z sytuacji, w której się znajdują. Uczymy ich sztuki dialogu między sobą, bo jak wszyscy wiemy, życie jest bogate w różne rzeczy, których nie da się przewidzieć, a dialog jest formą wyjścia z każdego problemu – podkreśla ks. Robert. Najciekawiej jest, kiedy młodzi muszą się zmierzyć z problemem relacji z teściami… Pomysłów, które wtedy się pojawiają, jest niezliczona ilość – mówi z uśmiechem ks. Jaśpiński. Widzę też, jak uczestnicy zmieniają swoje podejście do sakramentu, kiedy wyjaśniam im krok po kroku, co się dokonuje podczas liturgii, w czasie której składają sobie przysięgę małżeńska. Jak widzę te ich duże ze zdziwienia oczy, kiedy im to wszystko tłumaczę, to nabieram przekonania, że oni naprawdę chcą budować swój związek w relacji z Bogiem, a ten ślub w kościele nie jest dodatkiem do hucznie przygotowanego wesela.

W tym roku Duszpasterstwo Rodzin planuje jeszcze jedną edycję kursu przedmałżeńskiego „Wieczory dla zakochanych”, dlatego pary, które są zainteresowane odbyciem go, zapraszamy do rejestracji na stronieSpotkania Małżeńskie Łódź

2020-08-18 10:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dobroczynność od pokoleń

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Sander Jeuriss

Gra jest przedstawieniem tego, ile dobra zadziało się w Łodzi na przestrzeni lat, gdzie różnorodności wyznaniowej i kulturowej przyświecała jedność wzajemnej pomocy i dobroczynności.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 12:33

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Jest on m.in. dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny.

Marsz zakończy się mszą św. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję