Reklama

Niedziela Łódzka

Wieczory dla zakochanych

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie w miesiącu sierpniu prowadzą kurs przedmałżeński w formie tzw. wieczorów dla zakochanych. W spotkaniu, które ma formę dialogu pomiędzy narzeczonymi, bierze udział dziesięć par. – To bardzo dobra forma omówienia zagadnień, które im poddajemy z prowadzącymi kurs – podkreśla ks. Robert Jaśpiński, duszpasterz rodzin. Widzimy, jak ci zazwyczaj młodzi ludzie otwierają się na siebie i niekiedy nabieramy przekonania, że wielu tematów, nad którymi się pochylają podczas spotkań, w zwyczajnych warunkach w ogóle by nie podjęli. Zresztą sami o tym nam mówią. W tym roku, z racji epidemii, przyjęliśmy trochę inną formułę spotkań. Wcześniej proponowaliśmy, by to spotkanie było swojego rodzaju randką, ale wprowadzone ograniczenia nam to uniemożliwiają, choć nadal spotkanie ma formę konwersacji.

Reklama

Zazwyczaj wiele osób, które myślą o przyjęciu sakramentu małżeństwa, uważa, że kurs przedmałżeński jest „przykrą powinnością”, którą trzeba niestety odbyć. Jednakże ciekawie i mądrze poprowadzony, jest dla wielu uczestników formą jeszcze głębszego poznania siebie. Nie ma wątpliwości, że dla ważności sakramentu małżeństwa i dalszego wspólnego życia ta wiedza o sobie samych jest niezbędna. Para małżeńska, która prowadzi kurs, pomaga młodym zmierzyć się z problemami, z którymi oni spotkają się w swoim małżeństwie. – Na kursie nie ma miejsca na moralizowanie. My przedstawiamy uczestnikom realne problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w małżeństwie. Oczywiście, niekiedy podpowiadamy im jakie mogą przyjąć rozwiązania, ale najważniejsze jest to, by to oni sami spróbowali znaleźć wyjście z sytuacji, w której się znajdują. Uczymy ich sztuki dialogu między sobą, bo jak wszyscy wiemy, życie jest bogate w różne rzeczy, których nie da się przewidzieć, a dialog jest formą wyjścia z każdego problemu – podkreśla ks. Robert. Najciekawiej jest, kiedy młodzi muszą się zmierzyć z problemem relacji z teściami… Pomysłów, które wtedy się pojawiają, jest niezliczona ilość – mówi z uśmiechem ks. Jaśpiński. Widzę też, jak uczestnicy zmieniają swoje podejście do sakramentu, kiedy wyjaśniam im krok po kroku, co się dokonuje podczas liturgii, w czasie której składają sobie przysięgę małżeńska. Jak widzę te ich duże ze zdziwienia oczy, kiedy im to wszystko tłumaczę, to nabieram przekonania, że oni naprawdę chcą budować swój związek w relacji z Bogiem, a ten ślub w kościele nie jest dodatkiem do hucznie przygotowanego wesela.

W tym roku Duszpasterstwo Rodzin planuje jeszcze jedną edycję kursu przedmałżeńskiego „Wieczory dla zakochanych”, dlatego pary, które są zainteresowane odbyciem go, zapraszamy do rejestracji na stronieSpotkania Małżeńskie Łódź

2020-08-18 10:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: jak Eucharystia nam nie uporządkuje życia, to co ma je nam uporządkować?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

10 czerwca 2006 roku w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi z rąk księdza arcybiskupa Władysława Ziółka – ówczesnego metropolity łódzkiego - Święcenia Kapłańskie otrzymało 10 diakonów – absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję