Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody upamiętniające likwidację getta

28 sierpnia w Łodzi odbyły się obchody upamiętniające likwidację getta w Łodzi – najdłużej funkcjonującej w niemieckiej machinie terroru dzielnicy zamkniętej.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Cmentarz Żydowski

likwidacja getta łódzkiego

Artur Kamiński

Pierwszą częścią uroczystości było religijne spotkanie na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. Głos z początku zabrał naczelny rabin Polski Micheal Schudrich, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że całe zło, tak jak w przypadku Holokaustu zaczyna się od jednego niemieckiego słowa – untermensch (podludzie). Po przemówieniu, w formie modlitw głos zabrali: rabin Łodzi Dawid Szychowski oraz duchowni łódzkich kościołów chrześcijańskich, w tym biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej Ireneusz Pękalski. Wspólnie odmówiono Psalm 130. Następnie odtworzono żydowską modlitwę kadisz, odmówioną w tym miejscu przez Jehudę Widawskiego w 67. rocznicę likwidacji getta w 2011 r. Uroczystości religijne zakończyło złożenie zniczy i kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym tragedię dzielnicy zamkniętej w Łodzi.

Druga część uroczystości odbyła się na Stacji Radegast – miejscu wywózki tysięcy ludzi do niemieckich obozów zagłady – Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dzieci ocalałych z getta oraz instytucji kulturalnych, kościołów oraz organizacji pozarządowych. Głos jako pierwsza zabrała Ala Elczewska, córka Haliny Elczewskiej, ocalałej z getta i pomysłodawczyni Parku Ocalałych w Łodzi. Podkreśliła ona, że ocalali do samego końca II wojny światowej zachowali nadzieję i wiarę w to, że kiedyś jeszcze będą mogli żyć w normalny sposób, tworzyć rodziny i spotykać się ze swoimi bliskimi. Następnie głos zabrali wiceprezydent miasta Łodzi – Małgorzata Moskwa-Wodnicka oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. W imieniu Piotra Glińskiego - Wicepremiera Rządu Rzeczypospolitej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przemówienie wygłosiła Dyrektor Biura Poselskiego – Małgorzata Cebulska. Na zakończenie głos zabrał też ambasador Izraela – Ben Zvi. Podobnie, jak na cmentarzu żydowskim, przybyli goście i delegacje złożyły kwiaty i znicze pod budynkiem Stacji Radegast.

W ten sposób Łódź złożyła hołd około 200 tysiącom ofiar założonego przez Niemców w 1940 r., a funkcjonującego najdłużej, bo aż do 1944 r. getta łódzkiego. 76. rocznica likwidacji została upamiętniona pomimo panującej pandemii.

2020-08-31 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widawa: Święty Roch uczy nas wychodzić z pomocną dłonią do chorych!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Święty Roch gromadzi nas na swoim odpuście – to jest odpust ku jego czci – a my przez jego pośrednictwo prosimy Boga o łaski, których potrzebujemy. Ten rok jest dla nas przywołaniem postawy człowieka, który uczy nas wychodzić z pomocną dłonią do chorych.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję