Reklama

Kościół

Ukraina: abp S. Szewczuk ciepło wspomina ś.p. kard. M. Jaworskiego

Z wdzięcznością wspominamy współpracę władyki Mariana [Jaworskiego] z naszym najprzewielebniejszym Lubomyrem [Huzarem] na rzecz kształtowania jasnego i zgodnego stanowiska w palących sprawach społeczeństwa ukraińskiego. Przypomniał o tym greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w liście kondolencyjnym na ręce łacińskiego metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego po śmierci jego poprzednika kard. Mariana Jaworskiego 5 września br.

[ TEMATY ]

kard. Marian Jaworski

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

„Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu do naszego Pana Jezusa Chrystusa po wieczną nagrodę” długoletniego arcybiskupa archidiecezji lwowskiej – napisał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wyraził współczucie jego następcy w imieniu Synodu Biskupów i wszystkich wiernych swego Kościola, zapewniając przy tym o modlitwach w intencji zmarłego.

Podkreślił, że kard. Jaworski „stał się symbolem odrodzenia Kościoła katolickiego na Ukrainie", odnowił swe struktury i stworzył podstawy organizacyjne dla powołania i rozbudowy konferencji biskupiej. Było to możliwe w znacznym stopniu dzięki osobistemu charyzmatowi kardynała, ukształtowanemu pod wpływem solidnego wykształcenia teologicznego, dzięki wielkiej wierze w Zmartwychwstałego Chrystusa, niezachwianej wierności Janowi Pawłowi II, którego był on dobrym przyjacielem do ostatnich dni.

Arcybiskup zapewnił, że „w naszej pamięci Zmarły zapisze się jako głęboki filozof chrześcijański, którego owocna praca wzbogaciła skarbnicę myśli chrześcijańskiej przełomu tysiącleci”.

Przypomniał z wdzięcznością współpracę dwóch kardynałów lwowskich: Mariana Jaworskiego i Lubomyra Huzara w celu wypracowania wyraźnego i uzgodnionego stanowiska w aktualnych sprawach społeczeństwa ukraińskiego. Dawali temu wyraz we wspólnych deklaracjach, przesłaniach i oświadczeniach.

Abp Szewczuk podkreślił rolę kard. Jaworskiego w zorganizowaniu i przebiegu podróży św. Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 r. „I dla naszego Kościoła, który odradzał swe struktury, i dla państwa, które przeżywało czas powstawania, wizyta ta stała się «łykiem świeżego powietrza» oraz okazją do powiedzenia o sobie przed społecznością światową i przed całą wspólnotą chrześcijańską” – wskazał arcybiskup większy.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniał też wkład zmarłego do pojednania ukraińsko-polskiego. Podkreślił, że jego autorytet oraz wyraźne i wyważone stanowisko umożliwiły szereg inicjatyw, które nabrały wymiaru państwowego.

„Niech miłosierny Pan, który swoją śmiercią zwyciężył śmierć i dał nam życie wieczne, przyjmie władykę Mariana w swe wieczne i miłujące objęcia i zachowa go w wiecznej pamięci” – zakończył swe przesłanie zwierzchnik UKGK.

2020-09-09 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70. rocznica święceń kapłańskich kard. Mariana Jaworskiego

[ TEMATY ]

kard. Marian Jaworski

Adam Łazar

Eucharystia z kard. Marianem Jaworskim

Eucharystia z kard. Marianem Jaworskim

Kard. Marian Jaworski 70. rocznicę kapłaństwa uczci w czwartek 25 czerwca w katedrze na Wawelu. Metropolita lwowski senior, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz przyjaciel św. Jana Pawła II święcenia kapłańskie przyjął w 1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie i tam rozpoczynał swoją drogę do kapłaństwa. Po II wojnie światowej miasto rodzinne musiał opuścić z całą rzeszą Polaków, a studia wówczas rozpoczęte w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji lwowskiej kontynuował - po jego przeniesieniu - w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1950 z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1967 roku został profesorem nadzwyczajnym Wydziału Teologicznego w Krakowie, a w 1976 profesorem zwyczajnym.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję