Reklama

Europa

Šiluva

Abp Kondrusiewicz mówił o wolności w litewskim sanktuarium narodowym

Uroczystości odpustowe Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w litewskim Szydłowie (litew. Šiluva), to jedno z dwóch dorocznych wydarzeń religijnych na Litwie o zasięgu ogólnokrajowym. Kulminacją tygodniowych obchodów była dzisiejsza Msza św.,której przewodniczył nuncjusz apostolski bp Petar Antun Rajić, a homilię wygłosił arcybiskup metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz, któremu władze białoruskie odmówiły możliwości powrotu do kraju. Arcybiskup Kondrusiewicz przebywał w Polsce, skąd na zaproszenia arcybiskupa kowieńskiego – ks. Kęstutisa Kėvalasa udał się na uroczystości w Szydłowie.

[ TEMATY ]

Litwa

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

vaticannews.va

Jego udział i homilia w czasie centralnej mszy odpustowej w litewskim sanktuarium narodowym jest wymowna. To rok stulecia urodzin św. Jana Pawła II, który na Litwie jest pamiętany, a w tamtejszym Kościele – czczony. To także stulecie urodzin kardynała Vincentasa Sladkevičiusa (zm. 2000) – obrońcy wolności Kościoł a w czasach sowieckich, reprejonowanego przez reżim.

W tym roku odpust w Szydłowie ma wyraźny wymiar dziękczynny. W odpowiedzi na zaproszenie papieża Franciszka i jego inicjatywy „czasu Stworzenia” (1 września – 4 października), dziękowano w za Stówrcy za Stworzenie i wszystkie stworzone dzieła, modlono się o odpowiedzialne i mądre z nich korzystanie. Jeden z dni odpustowych poświęcono tej odpowiedzialności chrześcijan.

Reklama

Ponadto Kościół litewski dziękuje za trzydzieści lat wolności, nie zapominając o tych, którzy do niej dążą, także na Białorusi. Wśród wszystkich krajów UE to litewskie społeczeństwo obywatelskie i dyplomacja najbardziej zaangażowały się na rzecz wsparcia dla białoruskich dążeń demokratycznych.

Sam arcybiskup Kondrusiewicz był z Litwą związany: tam kończył seminarium duchowne, pracował i posługiwał jako ksiądz, jeszcze w czasach sowieckich. Homilię dzisiaj wygłosił po litewsku – o wolności: „Bóg nikogo nie zmusza tylko proponuje nam przyjecie Jego planu. On sam szanuje naszą wolność. Tak Bóg postąpił w życiu Maryi. Tak postępuje i w naszym życiu”. Kaznodzieja nawiązał też do obecnej sytuacji pandemii wskazując na znaczenie wiary i ufności w Bogu, gdyż osiągnięcia nauki, działanie państw i organizacji międzynarodowych, choć cenne – nigdy nie będzie wystarczające wobec wyzwań świata.

Na koniec abp Kondrusiewicz podziękował z modlitwę w intencji Białorusi. Jak podkreślił „teraz mieszkamy w różnych krajach i mówimy różnymi językami, ale ciągle jesteśmy dziedzicami Wielkiego Księstwa Litewskiego. Łączy nas wspólna, bogata i imponująca historia, liczne więzi duchowe i kulturowe, mieszane rodziny, których jest sporo, a także – wspólna pobożność do Maryi. To chrześcijańskie dziedzictwa, ta cześć dla Maryi nie ma granic i nas łączy”. W modlitwie wiernych zgromadzeni modlili się o pokojowe rozwiązanie kryzysu na Białorusi, o zatrzymanie przemocy i uczciwy dialog, a także – o możliwość jak najszybszego powrotu biskupa mińsko-mohylewskiego do swoich wiernych.

Reklama

Na Litwie, gdzie zagrożenie korona wirusem nie mija, dzisiejsza uroczysta msza zgromadziła ok. 15 tys. wiernych. Zarówno to zgromadzenie, jak i wszystkie nabożeństwa i wydarzenia, które składają się na tygodniowe obchody, możliwe są dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, głównie młodych. Stale pracowało w Szydłowie ponad 50 wolontariuszy, rotacyjnie się zmieniając, więc organizatorzy szacują, że w sumie mogło ich być kilkakrotnie więcej. Oni również dbali o przestrzeganie wymogów sanitarnych, związanych z pandemią korona wirusa. Podczas nabożeństw, nawet na otwartym powietrzu, obowiązywały maseczki. Duża przestrzeń dziedzińca przed bazyliką w Szydłowie pozwoliła na utrzymanie wymaganego dystansu.

Istotnym akcentem była obecność na nabożeństwie przedstawicieli Cerkwi prawosławnej i Kościoła ewangelickiego na Litwie, którym za przybycie dziękował ks. arcybiskup Kėvalas. Szczególnie ten drugi fakt jest znamienny, bo kult maryjny w sanktuarium w Szydłowie wiał związek właśnie z kontrreformacją i narodził się w kontekście konfliktu między Kościołem katolickim a Kościołami protestanckimi.

Całość uroczystości transmitowała litewska telewizja publiczna – LRT.

2020-09-13 17:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: abp T. Kondrusiewicz wzywa do modlitwy za ojczyznę

[ TEMATY ]

Białoruś

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

pl.wikipedia.org

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Katolicki metropolita mińsko-mohylowski abp. Tadeusz Kondrusiewicz wezwał wiernych do odmawiania we wszystkich kościołach na Białorusi we wrześniu br., modlitwy, aby jak najszybciej rozwiązać kryzys społeczno-polityczny, który od kilku tygodni nęka cały kraj. W tej samej intencji w przyszłym miesiącu cztery katedry wszystkich katolickich diecezji białoruskich nawiedzi figura św. Michała Archanioła – patrona Białorusi. Wszystkie te wydarzenia zapowiedział arcybiskup w okolicznościowym orędziu do kapłanów, osób konsekrowanych, świeckich i ludzi dobrej woli.

"Ojczyzna nasza przeżywa niespotykany dotychczas kryzys społeczno-polityczny, który z każdym dniem się pogłębia. Na pokojowej i umiarkowanej Białorusi, a tak właśnie postrzegają nasz kraj na świecie, brat podniósł rękę na brata, co doprowadziło do przelewu krwi a wielu ludzi ucierpiało" - napisał abp Kondrusiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz dolnośląskiego rzemiosła

2021-09-27 09:32

Marek Zygmunt

W katedrze wrocławskiej oraz w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego obchodzono 75. rocznicę działalności rzemiosła dolnośląskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ks. abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. 

Na Eucharystii obecni byli m.in. ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny, ks. Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemiosła, ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Andrzej Tomko. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wicemarszałek naszego województwa Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, reprezentanci instytucji, organizacji i stowarzyszeń współpracujących z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję