Reklama

Aspekty

Znaczek z okazji 900-lecia głogowskiej Kapituły Kolegiackiej

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 września zaprezentowano znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską z okazji 900-lecia głogowskiej Kapituły Kolegiackiej.

[ TEMATY ]

kolegiata

Głogów

Karolina Krasowska

Ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Koegiaty prezentuje znaczek pocztowy z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

Ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Koegiaty prezentuje znaczek pocztowy z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

- Głogowska Kolegiata obchodzi 900-lecie. To bardzo miło, że Poczta Polska zrobiła nam taki piękny prezent, a mianowicie znaczek, który wychodzi w milionowym obiegu do Poczty Polskiej, ale też do wszystkich użytników, którzy zakupując go i wysyłając list będą mogli chociaż przez chwilę zobaczyć, że to ważny zabytek nie tylko dla Głogowa, ale też i dla regionu Polski - mówi ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Kolegiaty. 

Na znaczku znajduje się gotycki posąg księżnej głogowskiej Salomei, który obecnie znajduje się w Poznaniu, a także sama bryła Kolegiaty na tle sklepień, które jak tłumaczy ks. Zendran pokazują, że światynia została odnowiona, bo w czasie drugiej wojny światowej została zbombardowana i kompletnie zniszczona. 

- Bardzo się cieszymy, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne jest miejscem kolejnego wydarzenia historycznego, bo bez wątpienia z takim mamy tu do czynienia. Dzięki determinacji środowiska głogowskich filatelistów, a w szczególności ludzi związanych z pasją historyczną i miłością do miasta Głogowa na czele z panem Dariuszem Czają, inicjatorem tego przedsięwzięcia, które się sfinalizowało, a które było marzeniem wielu osób, żeby Głogów jako miasto zafunkcjonował również na znaczku pocztowym. Dlatego bardzo dobrze się stało, że udało się to zrobić przy okazji 900-lecia głogowskiej Kapituły głogowskiej. Odbudowana Kolegiata to duma naszego miasta, najstarszy i kluczowy obiekt dla Kościoła na tych ziemiach, więc tym bardziej to wszystko się zgadza - mówi Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. 

- Ciekawą rzeczą, którą widzimy na znaczku jest Kolegiata odbudowana. Kilka dekad temu nikt w Głogowie nie sądził, że kiedykolwiek zostanie podniesiona z ruin, a dzisiaj jesteśmy świadkami powrotu tego obiektu nie tylko w świadomości ludzi i mieszkańców Głogowa, ale tego regionu Polski, bo mówimy tu o najstarszej Kolegiacie na Śląsku - dodaje Hass.

W konferencji wzięli udział prezydent miasta Głogowa Gabriel Rokaszewicz, przedstawiciele Poczty Polskiej, Dariusz Czaja - przedstawiciel Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz Adam Kęstowicz - szef Koła Polskiego Związku Filatelistów. 

2020-09-25 17:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głogów. Święcenia kapłańskie

29 maja w głogowskiej Kolegiacie po raz pierwszy w historii tego miejsca udzielono sakramentu święceń kapłańskich. Bp Tadeusz Lityński wyświęcił ks. Wojciecha Grzegorka, Cichego Pracownika Krzyża, wywodzącego się z Głogowa.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Cichych Pracowników Krzyża z Włoch wraz z s. Anną Marią Manganiellą – przełożoną generalną. Wspólnie z neoprezbiterem modlili się kapłani naszej diecezji, rodzina i przyjaciele.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Madagaskar: dramatyczna sytuacja po cyklonie

2023-02-01 21:06

[ TEMATY ]

pomoc

Madagaskar

oblaci.pl

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję