Reklama

Kościół

We czwartek w całej Polsce obchody Dnia Dziecka Utraconego

Eucharystie, rekolekcje, symboliczne pochówki, wspólne modlitwy i spotkania rodzin po stracie składają się na coroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego, przypadającego 15 października. Tego dnia mija symbolicznie 9 miesięcy ciąży, liczone od dnia 1 stycznia. Jak zwykle w wielu parafiach w całej Polsce zaplanowano wydarzenia, które mają pomóc rodzicom w uporaniu się ze śmiercią dziecka.

[ TEMATY ]

dzieci nienarodzone

Bożena Sztajner/Niedziela

Tarnów

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Utraconego, tarnowska fundacja Spes organizuje ogólnopolską konferencję online. Do udziału zaprasza personel medyczny, rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich.

Konferencja pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym” odbędzie się 20 października o godz. 16.00. Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym. Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie: https://fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91

Fundacja Spes informuje także, że 18 października w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. O 15.00 zaplanowano Mszę św. w kościele w Tarnowie Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. „Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu” - mówi Joanna Sadowska, prezes Fundacji.

Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych.

Częstochowa

Podziel się cytatem

Reklama

W częstochowskim Sanktuarium św. Józefa o godzinie 17:30 odbędzie się różaniec po stracie, a następnie, o 18:00 Eucharystia, po której zostanie wygłoszona prelekcja „Trudne oblicza macierzyństwa – oczami położnej” mgr Anny Stachulskiej położnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach. Obchody zakończy adoracja podczas której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone dziecko.

- Każda śmierć ma jakiś ukryty sens, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie go pojąć, zwłaszcza, gdy umiera Ktoś, kogo nie zdążyło się jeszcze zobaczyć. Strata dziecka jest tragedią. I nie ma tu znaczenia jego wiek, czy wielkość. Niezależnie od tego, czy przeżyło kilka lat, miesięcy, czy tygodni - czasem tylko tych pod sercem mamy. Jego rodzina ma prawo do smutku i żałoby – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Warszawa

Na Dzień Dziecka Utraconego zapraszają również dominikanie z klasztoru św. Józefa na warszawskim Służewie. O godzinie 19:30 odbędzie się specjalna Msza św. w intencji zmarłych dzieci, a także wszystkich, którzy doświadczyli straty dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci. Imiona i nazwiska dzieci do wyczytania w czasie modlitwy powszechnej można przesyłać na adres: ddu.warszawa@gmail.com. Po Eucharystii odbędzie się spotkanie rodziców po stracie.

Reklama

Od 14 do 16 października o 19:00 w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim wrzecionie odbędą się rekolekcje dla osób po stracie dziecka poczętego pt. „Pożegnać Nieprzywitanych”. Poprowadzi je ks. Wojciech Szychowski. - Podczas rekolekcji zostanie podjęty temat straty w kontekście duchowym jak również psychologicznym. Będzie można, przy pomocy łaski Bożej, zmierzyć się z bólem i cierpieniem jakie taka strata przynosi. Będzie też możliwość spowiedzi oraz „spotkania” z utraconym dzieckiem. Te trzy dni będą czasem, w którym ci wszyscy mężczyźni i te wszystkie kobiety, które maja za sobą tak smutne i trudne doświadczenie, będą mogli doświadczyć, że to nigdy nienarodzone dziecko żyje i oręduje za nimi u Boga – podkreślają inicjatorzy modlitwy.

Kraków

Podziel się cytatem

Reklama

Msza św. dziękczynna za dar życia połączona z zawierzeniem zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu oraz spektakl o dziecięctwie duchowym złożą się na diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego, które w Krakowie odbędą się 16 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

O godzinie 18.00 będzie sprawowana Msza św. Organizatorzy proszą o przyniesienie świec oraz kart z zapisanym imieniem i nazwiskiem dziecka. Imiona dzieci będą wpisane do Księgi Dzieci Utraconych.

Po liturgii przewidziany jest spektakl artystyczno-hagiograficzny Teatru Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux w Krakowie na podstawie pism traktujących o dziecięctwie duchowym św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Leonii Nastał.

Organizatorami diecezjalnych obchodów Dnia Dziecka Utraconego są Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Lublin

Podziel się cytatem

Reklama

Obchody Dnia Dziecka Utraconego, zaplanowano także w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w

Lublin

Podziel się cytatem
ie, ul. Skierki 12. 15 października odbędzie się tam Eucharystia o godzinie 18:00 w intencji wszystkich rodziców, którzy stracili swoje dziecko, bez względu na czas i okoliczności jego śmierci.

Msze św. w intencji rodziców dzieci utraconych obywają się w tej parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca od listopada do czerwca. Podczas modlitwy odczytywane są imiona dzieci, które rodzice mogą zapisać w Internetowej Księgi Dzieci Utraconych pod adresem”

http://rodzicepostracie.lublin.pl/portfolio/ksiega-dzieci-utraconych/ 

Koszalin

Podziel się cytatem

Reklama

W

Koszalin

Podziel się cytatem
ie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się w sobotę 17 października o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry). Następnie o godz. 11.30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.

Reklama

Pochówki dzieci utraconych w

Koszalin

Podziel się cytatem
ie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już dwudziesty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Jak tłumaczą organizatorzy Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3490 dzieci.

Słupsk

Podziel się cytatem

Reklama

17 października w

Słupsk

Podziel się cytatem
u odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 11.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 12:15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W
Słupsk

Podziel się cytatem
u do tej pory odbyło się jedenaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 624 dzieci.

Reklama

Bielsko-Biała

Podziel się cytatem

Reklama

Kilka dni przed oficjalnym terminem, w parafii na Złotych Łanach w Bielsku-Białej, 11 października odbyły się obchody Dnia Dziecka Utraconego, kiedy Kościół modli się za rodziny, w których dzieci zmarły na skutek poronień, w trakcie porodu, w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku.

Szczecin

Podziel się cytatem
ek

W

Szczecin

Podziel się cytatem
ku jedenasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 24 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 188 dzieci.

Reklama

Skrzatusz

Podziel się cytatem

Reklama

Dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa), w Domu Rekolekcyjnym w

Skrzatusz

Podziel się cytatem
u k. Piły przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w terminie 16-18 października odbędą się rekolekcje. W programie konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa, indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami. Swój udział można jeszcze zgłosić pod numerem telefonu 696 918 401 lub mailowo rekolekcje.stratadziecka@gmail.com.

Bydgoszcz

Podziel się cytatem

Reklama

Na bydgoskim cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej przy Grobie Dziecka Utraconego (kwatera dziecięca) odbędzie się uroczysta modlitwa i wspomnienie utraconych dzieci. Następnie o godzinie 18:30 w kościele pw. św. Jadwigi – Królowej na ul. Wojska Polskiego 7 odbędzie się Eucharystia w intencji rodzin po stracie dziecka.

Radomsko

Podziel się cytatem

Reklama

Parafia pod wezwaniem św. Lamberta w Radomsku zachęca do wspólnej modlitwy rodziców, których boleśnie dotknęła strata dziecka. Eucharystia odbędzie się o godz. 16:00 w kościele św. Ojca Pio. Uroczystości zakończy modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego na Nowym Cmentarzu.

Wieluń

Podziel się cytatem

w dniu 15 października 2020 roku o godzinie 15:00 na Cmentarzu Komunalnym w Wieluniu odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych oraz Eucharystia dla rodziców doświadczających poczucia straty. Msza św. będzie sprawowana w wieluńskim kościele Sióstr Benedyktynek o godzinie 18:00, poprzedzi ja różaniec o godzinie 17:30.

Szczecin

Podziel się cytatem

Reklama

15 października odbędzie się pogrzeb Dzieci Utraconych w

Szczecin

Podziel się cytatem
ie. Skremowane ciała zostaną pochowane w zbiorowym grobowcu Dzieci Utraconych na tamtejszym Cmentarzu Zachodnim. Będzie to już piąty taki pochówek w
Szczecin

Podziel się cytatem
ie.

Reklama

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

Miejsca, gdzie można uzyskać pomoc:

https://www.poronienie.pl/

http://www.dlaczego.org.pl/

http://www.stratadziecka.pl/

2020-10-14 13:10

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia: 6666 ofiar aborcji w pierwszym roku po jej legalizacji

[ TEMATY ]

aborcja

ciąża

dzieci nienarodzone

adobe.stock.pl

Aborcja Eugeniczna narusza godność człowieka oraz prawo do życia

Aborcja Eugeniczna narusza godność człowieka oraz prawo do życia

6666 nienarodzonych dzieci zabito w wyniku aborcji w zeszłym roku w Irlandii, w czasie pierwszego roku obowiązywania nowej ustawy pozwalającej na praktycznie nieograniczone przerywanie ciąży. Irlandzki departament zdrowia poinformował, że 24 aborcje przeprowadzono ze względu na poważne zagrożenie życia lub zdrowia matki.

Według danych irlandzkiego rządu, 6542 aborcje dotyczą tak zwanych „wczesnych ciąż”, w których rozwijający się płód nie osiągnął 12. tygodnia życia, 24 aborcje – ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki. Kolejne 100 dzieci zostało zabitych, z powodu, jak oficjalnie ujęto, „stanu wpływającego na płód, który może prowadzić do jego śmierci przed lub w ciągu 28 dni od porodu”.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję