Reklama

Niedziela Małopolska

Mężczyźni, którzy modlą się o cud

- Do beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. I o to zawsze się tutaj modlimy - mówili członkowie Bractwa Jana Tyranowskiego, które spotkało się już po raz 30. na wspólnym Różańcu.

2020-10-16 13:07

Norbert Polak

Mężczyźni nazywają się wzajemnie braćmi i modlą się wspólnie na Różańcu

Mężczyźni nazywają się wzajemnie braćmi i modlą się wspólnie na Różańcu

Po Mszy Św. w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie 15 października grupa kilkunastu mężczyzn zorganizowała wspólną modlitwę przy grobie sługi Bożego Jana Tyranowskiego. Oprócz modlitwy o beatyfikację Jana Tyranowskiego wierni prosili o dary Ducha Świętego, tak potrzebne dzisiaj mężczyznom. W ich sercach wybrzmiały także intencje:

- Za zmarłych [...], by Pan Bóg przyjął ich do grona zbawionych. Za chorych, nie tylko tych, co mają koronawirusa [...], by otrzymali łaskę uzdrowienia. Dla wszystkich o dar męstwa, odwagi i mądrości, o łaskę rozeznania w obecnej sytuacji. Za pracowników służby zdrowia, lekarzy i pielęgniarki oraz ich rodziny - o siły i łaski im potrzebne w ich trudnej pracy [...]. Dla wszystkich, by poprawiali relację z Panem Bogiem. O łaski Boże dla wszystkich kapłanów - wymieniał pan Ireneusz, który odczytywał zgłoszone wcześniej intencje.

Reklama

- Rodzina, praca, modlitwa, wspólnota [...]. Chcemy, żeby facet był czynny, by widział, że coś dobrego się z jego powodu robi, a w grupie jest łatwiej pewne działania podejmować - podkreślił w rozmowie z „Niedzielą” pan Ireneusz.

Bractwo Jana Tyranowskiego zaprasza każdego 15 dnia miesiąca do wspólnej modlitwy za współczesnych mężczyzn, wypraszania wszelkich, potrzebnych łask.

Oprócz modlitwy, gdy nie ma ograniczeń epidemicznych, odbywają się Męskie Czwarte Czwartki Miesiąca, podczas których uczestnicy biorą udział w konferencji i dyskusji. Bracia - tak się wzajemnie nazywają, chętnie udzielają się także w parafii św. Stanisława Kostki i pomagają innym przy pracach fizycznych. Wspólnota nie prowadzi rejestracji członków, każdy może dołączyć w dowolnym czasie. Grupą opiekuję się ks. Mateusz Koziołek.

Watykan ogłosił heroiczność cnót Jana Tyranowskiego w styczniu 2017 r. W następnych latach w grupie parafian kształtowała się myśl o wspólnocie, która gromadziłaby mężczyzn na Różańcu.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: modlitwa Psalmów pomaga nam żyć w obecności Boga

2020-10-21 10:21

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

O znaczeniu modlitwy psalmami dla życia w obecności Boga mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Spotykając się z wiernymi w auli Pawła VI zaznaczył, że chodzi o uniknięcie postawy ludzi żyjących bez jakiegokolwiek odniesienia do rzeczywistości transcendentnej.

„Psałterz przedstawia modlitwę jako podstawową rzeczywistość życia. Odniesienie do Absolutu i do tego, co transcendentalne – nazywane przez mistrzów ascezy «świętą bojaźnią Bożą» - jest tym, co czyni nas w pełni ludźmi, jest granicą, która wybawia nas od samych siebie, uniemożliwiając nam wejście w to życie w sposób drapieżny i żarłoczny. Modlitwa jest ocaleniem człowieka – stwierdził Franciszek. Przestrzegł przed modlitwą fałszywą i podkreślił, że „kiedy prawdziwy duch modlitwy jest przyjmowany w sposób szczery i zstępuje do naszych serc, to sprawia ona, że kontemplujemy rzeczywistość oczami samego Boga”.

Papież zaznaczył, że modlitwa stanowi centrum życia, a ten, kto czci Boga - miłuje Jego dzieci i szanuje istoty ludzkie. Nie jest ona środkiem uspokajającym, a raczej rozbudza poczucie odpowiedzialności. Dodał, że wszystkie psalmy są odmawiane przez wszystkich i za wszystkich. Uczą nas, że tam, gdzie jest Bóg, tam musi być też i człowiek.

Ojciec Święty przypomniał biblijne nauczanie, że „nigdy nie można odrzucić łez ubogich, bo można nie spotkać Boga. Bóg nie może znieść «ateizmu» ludzi kwestionujących Boży obraz, który jest odciśnięty w każdym człowieku. Świętokradztwem jest nie rozpoznanie go, to ohyda, to najgorsza zniewaga, jaką można wyrządzić świątyni i ołtarzowi” – podkreślił Franciszek.

„Niech modlitwa Psalmów pomoże nam nie popadać w pokusę «bezbożności», to znaczy żyć, a może nawet modlić się, tak jak gdyby Pana Boga nie było, jak gdyby nie było ubogich” – stwierdził papież na zakończenie swej katechezy.

CZYTAJ DALEJ

Kapłan ozdrowieniec: doceniłem, jak wielkim uwielbieniem może być samo oddychanie

2020-10-22 10:59

[ TEMATY ]

koronawirus

facebook.com/Parafia Chrystusa Króla w Leszczynach

„Pan dał piękny czas, aby docenić wartość tego, jak wielkim uwielbieniem może być samo... oddychanie!” – napisał 29-letni ks. Marcin Gajzler, wikary z bielskiej parafii w Leszczynach, który pod 12 dniach opuścił szpital jako ozdrowieniec po tym, jak zdiagnozowano u niego zakażenie Covid-19. Dziękując pracownikom Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej młody kapłan, przyznał, że czas spędzony w izolacji dużo go nauczył.

„Sporo trudnych chwil i bólu, ale przede wszystkim niesamowite rekolekcje z miłości do Pana i drugiego człowieka!” – podkreślił w swoim wpisie facebookowym i podziękował pracownikom Centrum: „lekarzom i lekarkom, pielęgniarkom - kochanym aniołom w białych kombinezonach i paniom salowym – za „nadzwyczajną opiekę w obliczu zagrożenia i poświęcenia własnego zdrowia”.

„Za każdą odprawioną Mszę Świętą - moim braciom w kapłaństwie, Zdrowaśkę i westchnienie do Pana, niech On błogosławi w swojej dobroci” – dziękował, zaznaczając, że otrzymał od najbliższych, przyjaciół, znajomych, księży, parafian wiele dobra. Zapewnił, że intencji tych wszystkich sprawować będzie Eucharystię.

„Pan dał piękny czas, aby docenić wartość tego, jak wielkim uwielbieniem może być samo... oddychanie! To też jednak potwierdziło jak ważne jest dbanie o te najprostsze sposoby bezpieczeństwa” – dodał i zaapelował, by dbać o siebie i innych.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję