Reklama

Polska

Ponad 13 tys. pielgrzymów na odpuście w Loretto k. Wyszkowa

Ponad 13 tysięcy pielgrzymów z trzech pobliskich diecezji uczestniczyło w uroczystościach odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa. Mszy św. przewodniczył bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Na zakończenie liturgii poświęcił on krzyż i plac pod budowę nowej świątyni. W homilii abp Hoser zachęcał do zawierzenia swojego życia Bogu poprzez ręce Maryi. – Dając Chrystusowi człowieczeństwo Maryja jednocześnie zrodziła nas dla Boga. Nie jesteśmy więc niewolnikami, ale dziećmi, o czym przypomina nam św. Paweł mówiąc, że Duch Święty woła w nas 'Abba Ojcze' - mówił arcybiskup. - W tymże samym Duchu możemy również wołać do Tej, która była pełna łaski "Matko", tak jak możemy mówić Matko do Kościoła, który jest macierzyńską ręką samego Boga.

Abp Hoser zwrócił uwagę, że życie Najświętszej Maryi Panny nie było proste. - Było to życie heroicznej wiary, ogromnego cierpienia oraz ogromnej radości zmartwychwstania - zaznaczył.

Zachęcał także, aby oddać Jej swoje życie: osobiste, rodzinne, społeczne i narodowe. – Jest Ona nie tylko naszą Matką, ale także i Królową - przypomniał. - Ona sama borykała się z trudnościami, z którymi i my się zmagamy, dlatego jest w stanie nas zrozumieć, wesprzeć i poprowadzić. Trzeba tylko się Jej oddać tak jak to uczynił Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński.

Na zakończenie liturgii abp Hoser poświęcił krzyż i placu pod budowę nowej świątyni w Loretto. W programie uroczystości odpustowych były także warsztaty 'nawigacja w rodzinie', koncert oraz loteria fantowa. Wielu pątników na uroczystości odpustowe przybyło pieszo.

2013-09-09 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

28. rocznica Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Włodzimierz Rędzioch

Dziś mija 28. rocznica podpisania Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Polski konkordat jest jednym najnowocześniejszych, bazuje na doktrynie relacji Kościoła z państwami wypracowanej podczas Soboru Watykańskiego II, a jego naczelnymi zasadami są ochrona wolności religijnej i wzajemna autonomia państwa i Kościoła.

Dokument został uroczyście podpisany w Warszawie 28 lipca 1993 r., a jego sygnatariuszami byli: Nuncjusz Apostolskie w Polsce abp Józef Kowalczyk ze strony Stolicy Apostolskiej i Minister Spraw Zagranicznych Krzysztof Skubiszewski w imieniu rządu polskiego. Polski konkordat był pierwszą umową państwa postkomunistycznego ze Stolicą Apostolską.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję