Reklama

Kościół

Bp Piotrowski do Rycerzy Kolumba: ziarno wydało plon

Ziarno wrzucone w ziemię wydało obfity plon – mówił dzisiaj do Rycerzy Kolumba bp Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy św. w kieleckiej bazylice, sprawowanej w dniu beatyfikacji założyciela – sł. Bożego Michaela McGiwneya.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Przypominając postać kapłana, biskup zwrócił uwagę na jego rodzinne wychowanie w licznej irlandzkiej rodzinie w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. - W rodzinie uczył się wiary, życiowej mądrości i ofiary i tam – w ewangeliczny sposób służył potrzebującym – mówił. Zauważył szczególny czas posługi ks. McGiwneya - tuż po wojnie secesyjnej, czas, który „domagał się odnowy duchowej i moralnej w wielokulturowej i wielonarodowościowej społeczności amerykańskiej”.

Przypomniał, że kapłan „żył Chrystusem” i chciał się nim dzielić. - Kierowany duchem Bożych Przykazań i Słowem Bożym na wszelkie sposoby głosił Chrystusa światu w jakim żył, a tym światem była parafia oraz potrzeby jej wiernych. Sam żyjąc Chrystusem na co dzień, zwłaszcza dzięki Eucharystii, odczuwał naglącą potrzebę dzielenia się z Chrystusem z innymi w myśl prawdy, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówił bp Piotrowski.

Reklama

Założone przez McGiwneya stowarzyszenie było odpowiedzią na potrzeby mężczyzn wykonujących ciężką pracę, na antykatolickie uprzedzenia społeczeństwa amerykańskiego i panującą biedę.

– Założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba, świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz opieki duszpasterskiej, pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w więzieniu i z wielkim oddaniem promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu – przypomniał biskup Jan Piotrowski. Zwrócił także uwagę na służebność postawy kapłana, który nie „szukał dla siebie pierwszego miejsca”.

Liczące obecnie na świecie 2 mln członków stowarzyszenie biskup nazwał „potężną grupą świadectwa wiary”.

Reklama

- Oby mężczyźnie naszej diecezji zrzeszeni w 9. Radach byli solą ziemi i światłem świata przez swoje apostolstwo - mówił dziękując blisko 400 członkom RK z diecezji kieleckiej. – Jesteście zaproszeni do walki duchowej, do świadectwa wiary – apelował bp Jan Piotrowski.

W diecezji kieleckiej Rycerze Kolumba rozwijają swoją działalność w dziewięciu Radach zrzeszających 359 rycerzy.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w Stanach Zjednoczonych 29 marca 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. W Polsce rozpoczęli swą działalność w 2005 roku.

W diecezji kieleckiej Rady Rycerzy Kolumba istnieją w: kieleckiej parafii św. Jadwigi Królowej, w Domaszowicach, Chęcinach, Włoszczowie, Łosieniu, Rembieszycach, Złotnikach, Szczaworyżu i Chmielniku, a każda z nich liczy od ponad 20 do ponad 40 członków. Każda z nich ma także swojego kapelana.

Dziś Zakon skupia w Polsce 6 tys. członków, działających w 105 radach na terenie 28 diecezji.

2020-10-31 18:13

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: 12 diakonów otrzymało święcenia prezbiteratu

[ TEMATY ]

święcenia

bp Jan Piotrowski

Radio Rodzina

Bp Jan Piotrowski udzielił dzisiaj w bazylice katedralnej święceń prezbiteratu dwunastu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego. Wyświęceni kapłani pochodzą z parafii diecezji kieleckiej, jeden z nich – z tarnowskiej.

W uroczystej koncelebrze pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego uczestniczyli: bp Marian Florczyk, bp senior Kazimierz Ryczan, opat cysterski o. Edward Stradomski, rektor WSD ks. Paweł Tambor, księża profesorowie seminarium oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję