Reklama

Kościół

Rzecznik KEP: jedna osoba na 15 m kw. powierzchni to trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie

W kościołach do 29 listopada będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kw. powierzchni świątyni - wynika z nowych obostrzeń ogłoszonych w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego. "To trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia" - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

[ TEMATY ]

Eucharystia

pandemia

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Studio TV Niedziela

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

W związku z walką z pandemią koronawirusa premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopada nowe restrykcje. Dotyczą one też liczby osób mogących przebywać w kościołach. Wynika z nich, że do 29 listopada na każde 15 m kw. powierzchni kościoła może wejść jedna osoba. Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec kwietnia.

Zgodnie z obostrzeniami z 17 października w kościołach strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu 7 m kw. na osobę, a w świątyniach w strefie żółtej – 4 metrów.

"Nowe obostrzenia oznaczają, że tylko połowa osób - z tych, które do tej pory mogły uczestniczyć w liturgiach i nabożeństwach będzie miała szansę wziąć udział w Mszach św. To jest dla Kościoła trudne, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia" - powiedział PAP rzecznik KEP.

"Mamy świadomość, że w świątyni, podobnie, jak w każdym innymi miejscu - znajduje się grupa osób, która jest bardzo narażona na wzajemne zarażenie się. Myślę tu zwłaszcza o osobach starszych, do tych apelujemy o troskę o własne zdrowie" - powiedział ks. Gęsiak.

Przypomniał jednocześnie, że w świątyniach wciąż obowiązują rygory sanitarne związane z nakazałem zakrywania ust i nosa, zachowywaniem dystansu społecznego - zwłaszcza w czasie przystępowania do Komunii świętej.

"Apelujemy także do wiernych o dezynfekcję rąk, zwłaszcza przed Komunią św., jeśli odbywa się na rękę oraz po spowiedzi, jeśli odbyła się w konfesjonale oraz o odkażanie miejsca środkami dezynfekującymi, które przeważnie stoją obok" - powiedział duchowny. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu kościołach do celebracji sakramentu pokuty i pojednania przygotowane są specjalne miejsca np. kaplice, osobne pomieszczenia, gdzie można zachować wskazany dystans".

Rzecznik KEP przypomniał, że zgodnie z dekretami wydanymi przez poszczególnych biskupów diecezjalnych, wierni mogą skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w Mszach św. w niedziele i święta nakazane. "To, jak długo będą obowiązywać dyspensy, będzie zależało od rozwoju sytuacji pandemicznej w kraju" - zaznaczył.

Reklama

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu parafiach są sprawowane dodatkowe Liturgie, tak, aby zachowując wprowadzone obostrzenia, chętni mieli szansę uczestniczenia w Mszy św. bez narażania własnego zdrowia".

Ks. Gęsiak odniósł się również do sytuacji osób będących na kwarantannie czy izolacji. Przyznał, że jest to duże wyzwanie zwłaszcza dla ludzi starszych, którzy mogą doświadczać osamotnienia. Powiedział, że pewną pomocą mogą być dla nich np. transmisje Mszy św. w radio, telewizji czy poprzez internet. Zaznaczył jednocześnie, że "nigdy Eucharystia wysłuchana za pośrednictwem mediów nie jest pełną Liturgią, ponieważ nie ma tam realnego spotkania ze wspólnotą Kościoła oraz z Chrystusem eucharystycznym. Może być to jednak cenna pomoc w znalezieniu czasu na modlitwę i osobistą refleksję" - powiedział rzecznik KEP.

Przywołując słowa św. Ignacego z Loyoli, ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że "Bóg obecny jest we wszystkich okolicznościach, także tych niesprzyjających". "Zachęcam wszystkich do modlitwy, by Bóg pomógł nam przezwyciężyć pandemię, by dał łaskę przeżycia czasu próby w nadziei, bo jak wierzymy - On jest dawcą życia i miłości" - powiedział rzecznik KEP.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2020-11-04 19:19

Ocena: 0 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pragną Jezusa

Indywidualnie albo w małych grupach, po miesięcznej katechezie i na wyraźną prośbę rodziców – tak będą wyglądały tegoroczne I Komunie św. w diecezji.

Uroczystości pierwszokomunijne zaplanowano m.in. na 20 czerwca w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję