Reklama

Niedziela Małopolska

Prawdziwa pomoc prześladowanym

- Wspieramy wiele kobiet i dzieci, które przebywały czasami niemal 2 lata w niewoli. Kobiety i dziewczynki służyły tym bandytom jako niewolnice seksualne, a chłopcom robiono pranie mózgu - opowiadał ppłk rezerwy Krzysztof Plażuk z ,,Orlej Straży’’, która pomaga chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.

Norbert Polak

90% zebranych w Polsce środków trafia bezpośrednio do poszkodowanych jako pomoc

90% zebranych w Polsce środków trafia bezpośrednio do poszkodowanych jako pomoc

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Pychowicach w Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym gościł Fundację ,,Orla Straż’’. Ppłk rezerwy Wojska Polskiego Krzysztof Plażuk tłumaczył, jak wygląda sytuacja na obszarze nieustannie zagrożonym konfliktami zbrojnymi.

- Działamy głównie w rejonie północnego Iraku. „Orla Straż” wspiera przede wszystkim chrześcijan [...] Pomagamy również Jezydom [...]. Pod koniec I wojny światowej Jezydzi ocalili z tureckiego pogromu około 25 tys. chrześcijan [...], a kiedy wybuchła epidemia - zbudowali lazaret - powiedział ppłk Plażuk. - Wydaje się nam, że mamy pewnego rodzaju dług wdzięczności wobec Jezydów, których - podobnie jak Polaków - doświadczyła historia. Przeszli oni bowiem 74 udokumentowane ludobójstwa; ostatnim razem z rąk terrorystów z ISIS dodał.

Zaznaczył, że w ramach pomocy odbudowują miejsca pracy, kupują zwierzęta hodowlane i paszę, wspierają ośrodek dla sierot, prowadzą terapie zajęciowe dla kobiet i dzieci, budują domy i umożliwiają rodzinom samodzielne utrzymywanie się.

- Funkcjonujemy w oparciu o proste zasady. Nie walczymy, ale prowadzimy działalność humanitarną [...]. Staramy się, aby minimum 90% zebranych w Polsce środków trafiło bezpośrednio do poszkodowanych jako pomoc [...]. Ograniczamy, jak się tylko da, koszty działalności - podkreślił oficer.

O Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym mówił ,,Niedzieli’’ proboszcz parafii w Pychowicach ks. dr Robert Bieleń.

- Jesteśmy z innymi chrześcijanami braćmi, mamy jednego Ojca, Boga. Dlatego powinniśmy się wzajemnie wspierać zarówno na miejscu, jak i na całym świecie. Niestety, nie brakuje naszych współwyznawców, którzy podlegają różnego typu prześladowaniom fizycznym bądź psychicznym. Główną bronią chrześcijanina jest modlitwa. Dlatego taki dzień jest czasem szczególnej modlitwy. Ale też pamiętamy o wsparciu materialnym, stąd przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na pomoc prześladowanym. Dzisiejszy dzień jest też zachętą, aby modlitwę i wsparcie kontynuować dalej - powiedział ks. Robert i wskazał na przykład, jaki niosą dla nas chrześcijanie na Bliskim Wschodzie:

Reklama

- Od początku istnienia Kościoła, zarówno ci, którzy zginęli za wiarę, jak i ci, którzy przeżyli prześladowania, byli kimś ważnym. Byli swoistymi ikonami Jezusa Chrystusa, który cierpiał i oddał za nas życie. Boga, który jest wierny do końca! Męczennicy byli i są przykładem trwania przy wierze w wierności, wytrwałości i wszelkich innych cnotach, które człowiek powinien w sobie mieć. Oni nas mobilizują do nawracania się i do dawania dobrego przykładu. Pokazują, co jest istotne na tym świecie.

„Orla Straż” prosi o modlitwę, rozpowszechnianie informacji o fundacji i wspieranie dzieła datkami. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.orlastraz.org.

2020-11-09 13:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję