Reklama

Niedziela Małopolska

Prawdziwa pomoc prześladowanym

- Wspieramy wiele kobiet i dzieci, które przebywały czasami niemal 2 lata w niewoli. Kobiety i dziewczynki służyły tym bandytom jako niewolnice seksualne, a chłopcom robiono pranie mózgu - opowiadał ppłk rezerwy Krzysztof Plażuk z ,,Orlej Straży’’, która pomaga chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.

Norbert Polak

90% zebranych w Polsce środków trafia bezpośrednio do poszkodowanych jako pomoc

90% zebranych w Polsce środków trafia bezpośrednio do poszkodowanych jako pomoc

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Pychowicach w Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym gościł Fundację ,,Orla Straż’’. Ppłk rezerwy Wojska Polskiego Krzysztof Plażuk tłumaczył, jak wygląda sytuacja na obszarze nieustannie zagrożonym konfliktami zbrojnymi.

- Działamy głównie w rejonie północnego Iraku. „Orla Straż” wspiera przede wszystkim chrześcijan [...] Pomagamy również Jezydom [...]. Pod koniec I wojny światowej Jezydzi ocalili z tureckiego pogromu około 25 tys. chrześcijan [...], a kiedy wybuchła epidemia - zbudowali lazaret - powiedział ppłk Plażuk. - Wydaje się nam, że mamy pewnego rodzaju dług wdzięczności wobec Jezydów, których - podobnie jak Polaków - doświadczyła historia. Przeszli oni bowiem 74 udokumentowane ludobójstwa; ostatnim razem z rąk terrorystów z ISIS dodał.

Reklama

Zaznaczył, że w ramach pomocy odbudowują miejsca pracy, kupują zwierzęta hodowlane i paszę, wspierają ośrodek dla sierot, prowadzą terapie zajęciowe dla kobiet i dzieci, budują domy i umożliwiają rodzinom samodzielne utrzymywanie się.

- Funkcjonujemy w oparciu o proste zasady. Nie walczymy, ale prowadzimy działalność humanitarną [...]. Staramy się, aby minimum 90% zebranych w Polsce środków trafiło bezpośrednio do poszkodowanych jako pomoc [...]. Ograniczamy, jak się tylko da, koszty działalności - podkreślił oficer.

O Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym mówił ,,Niedzieli’’ proboszcz parafii w Pychowicach ks. dr Robert Bieleń.

Reklama

- Jesteśmy z innymi chrześcijanami braćmi, mamy jednego Ojca, Boga. Dlatego powinniśmy się wzajemnie wspierać zarówno na miejscu, jak i na całym świecie. Niestety, nie brakuje naszych współwyznawców, którzy podlegają różnego typu prześladowaniom fizycznym bądź psychicznym. Główną bronią chrześcijanina jest modlitwa. Dlatego taki dzień jest czasem szczególnej modlitwy. Ale też pamiętamy o wsparciu materialnym, stąd przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na pomoc prześladowanym. Dzisiejszy dzień jest też zachętą, aby modlitwę i wsparcie kontynuować dalej - powiedział ks. Robert i wskazał na przykład, jaki niosą dla nas chrześcijanie na Bliskim Wschodzie:

- Od początku istnienia Kościoła, zarówno ci, którzy zginęli za wiarę, jak i ci, którzy przeżyli prześladowania, byli kimś ważnym. Byli swoistymi ikonami Jezusa Chrystusa, który cierpiał i oddał za nas życie. Boga, który jest wierny do końca! Męczennicy byli i są przykładem trwania przy wierze w wierności, wytrwałości i wszelkich innych cnotach, które człowiek powinien w sobie mieć. Oni nas mobilizują do nawracania się i do dawania dobrego przykładu. Pokazują, co jest istotne na tym świecie.

„Orla Straż” prosi o modlitwę, rozpowszechnianie informacji o fundacji i wspieranie dzieła datkami. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.orlastraz.org.

2020-11-09 13:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?

2021-06-13 20:59

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga? - pytał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 13 czerwca przewodniczył Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wspólnota parafialna przeżywała tego dnia 100. rocznicę powstania. Liturgia była transmitowana przez TVP Polonia.

Wiernych przywitał ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. - Dziękujemy dzisiaj za 100 lat wspólnoty parafialnej. To odcinek czasu naszej zbawczej historii, od momentu pierwszego, po dzień dzisiejszy – powiedział ks. Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Żagań. Piknik archeologiczny

2021-06-14 16:28

Paweł Wywigacz

W sobotę 12 czerwca na podzamczu Żagańskiego Pałacu Kultury odbyła się wyjątkowa impreza.

Piknik archeologiczny zorganizowali: Stowarzyszenie Ratowania i Ochrony Zabytków w Żaganiu, Żagański Pałac Kultury, Muzeum Obozów Jenieckich, Miasto Żagań i Powiat Żagański. Główną atrakcją pikniku była wystawa artefaktów z obecnie badanej nekropolii znajdującej się przy ul. Nowogródzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję