Reklama

Niedziela Świdnicka

Czesi wyróżnili Polaka

Pochodzący z Nowej Rudy Julian Golak inicjator Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, został laureatem Nagrody „Gratias Agit” nadawanej przez Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Julian Golak jest polskim drukarzem, wydawcą, nauczycielem i samorządowcem, działaczem opozycji w okresie PRL. Na początku lat 90. założył i został prezesem Wydawnictwa Ziemia Kłodzka. W 1990 zajął się także organizacją Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Należał do organizatorów Euroregionu Glacensis. Jeszcze w okresie PRL związany z ruchem Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, od 1995 do 2005 stał na czele stowarzyszenia SPCzS. Został też członkiem zarządu fundacji o takiej samej nazwie. Z okazji czterdziestolecia SPCzS zainicjował upamiętnienie ruchu, jego działalności i osób z nim związanych poprzez nadanie skwerowi we Wrocławiu nazwy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej w sierpniu 2020.

[zdjecie id="101092][/zdjecie]

Sześciu Polaków

Uroczyste wręczenie tej nagrody odbyło się w Ambasadzie Republiki Czech w Warszawie. W imieniu ministra Tomasa Petricka aktu tego dokonał ambasador Czech w Polsce Ivan Jestřáb, który przypomniał, że nagroda Gratias Agit jest przyznawana już po raz dwudziesty czwarty. - Każdego roku odbiera ją wąskie grono osób, które przez wiele lat utrzymują przyjacielskie stosunki z Republiką Czeską i w sposób znaczący przyczynili się do budowania więzi między swoim krajem a Republiką Czeską – mówił ambasador. Do tej pory wśród wyróżnionych, szklane kule od Czechów odebrało sześciu Polaków. Mariusz Szczygieł (2009 r.) dziennikarz, Andrzej Jagodziński (2013 r.) tłumacz, Agnieszka Holland (2014 r.) reżyserka filmowa, Jacek Baluch (2015 r.) – slawista, literaturoznawca, Tomasz Dostatni (2017 r.) – dominikanin, duszpasterz inteligencji i w 2020 Julian Golak.

[zdjecie id="101093][/zdjecie]

Bądźmy Rodziną

Dziękując za przyznanie tej nagrody laureat podkreślił, że traktuje ją jako podziękowanie dla wszystkich działaczy społecznych, którzy od lat razem z nim organizują aktywne życie społeczne na długim pograniczu polsko-czeskim. - Mieszkam zaledwie kilka kilometrów od granicy z Czechami. Kiedyś za wstęp na obszary wzdłuż granicy były nakładane kary. Dzisiaj jest to miejsce codziennej współpracy: wspólnot parafialnych, samorządów, różnorodnych organizacji społecznych. To właśnie tam na pograniczu kształtują się prawdziwe i naturalne relacje wśród mieszkańców. Już od ponad 30 lat realizujemy w codziennym życiu nasze hasło „Bądźmy Rodziną” - akcentował tegoroczny laureat, dodając, że w ostatnich latach realizowany jest nowe zadanie turystyczno-edukacyjne przypominające św. Wojciecha, patrona nie tylko Polski i Czech, ale także jedności Europy. Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha wiedzie on z Pragi przez Dolny Śląsk do Gdańska.

Tegoroczny laureat Nagrody „Gratias Agit” stwierdził, że nowy szlak będzie przypominał troszeczkę już zapomnianą historię naszego wspólnego patrona św. Wojciecha, który- jak podkreślił –jest także dzisiaj potrzebny jako Patron Jedności Europy.

2020-11-10 10:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję