Reklama

Kościół

Bp Dajczak podczas „Rekolekcji dla wszystkich”: Jezus jest zawsze po stronie wykluczonych

O tym, że Jezus jest zawsze po stronie wykluczonych przypomniał podczas „Rekolekcji dla wszystkich” na Jasnej Górze bp Edward Dajczak. Zachęcał, byśmy „nie stali się nie-Jezusowi, wracali do Jezusowej miłości stojącej zawsze po stronie grzesznika, ale nie by go utwierdzić w grzechu, ale pomóc mu doświadczyć Boga pochylonego nad nim”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Trzeci, ostatni, dzień „Rekolekcji dla wszystkich” upływa wokół tematu "Miłość i heroizm". W ramach rekolekcji sprawowana jest Msza św. na Jasnej Górze o godz. 20.00, a o 21.00 Apel Jasnogórski.

Szukając na kartach Pisma św. obrazu Bożej miłości, bp Dajczak wskazał na Jezusa, którego odwaga miłości, swoisty heroizm, wielkość, męstwo Jego miłości objawiają się w tym, że stał się kimś, kogo społeczeństwo nie chciało.

Reklama

– Myślę, że to jest dzisiaj w tym kontekście bardzo bliskie świadectwo Jezusa. W tym wszystkim, co nas otacza w tym momencie, Jezus decyduje się na to, że będzie prowokował, że społeczeństwo uzna, że przesadził, ze coś zrobił nie do zaakceptowania” – mówił duchowny. Wskazał, że tym miejscem niezgody na Jezusa, była Jego odwaga i siła trwania przy ludziach, których inni nie chcą, a nawet nienawidzą, Jezus stanął po stronie wykluczonych. I to ludzie wykluczeni stali się przedmiotem zmagania i walki.

Bp Dajczak apelował, by wciąż i na nowo dawać się poprowadzić "Jezusowemu, niezwykłemu wykładowi miłości”, który jest zapisany na kartach Ewangelii. Zachęcał też, by nie pytać wzorem uczonego z Ewangelii „kto jest moim bliźnim”, lecz samemu „być bliźnim człowieka”. Zwrócił uwagę, ze dziś w kontekście wydarzeń, które przeżywamy potrzeba nie wojowników, lecz autentycznych uczniów Chrystusa, którzy go wyznają, głoszą i naśladują.

Trzydniowe „Rekolekcje dla wszystkich” – to czas modlitwy, konferencji i katechez on-line. Ich inicjatorami są: Rada Stała i Rada ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski oraz paulini.

2020-11-13 15:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II konsekrował bp. Edwarda Dajczaka

Jan Paweł II konsekrował biskupa pomocniczego dla diecezji gorzowskiej w osobie ks. Edwarda Dajczaka. Najpierw 15 grudnia 1989 mianował go biskupem ze stolicą tytularną Azura, zaś święceń biskupich udzielił mu 6 stycznia 1990 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jan Paweł II był głównym konsekratorem, zaś współkonsekratorami byli: arcybiskup Giovanni Battista Re, substytut ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu oraz arcybiskup Myrosław Marusyn, sekretarz Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Bp Edward Dajczak to, jak dotychczas, jedyny biskup pomocniczy naszej diecezji konsekrowany przez papieża. Bp. Pawła Sochę konsekrował – także Karol Wojtyła, ale jeszcze jako biskup w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję