Reklama

Kościół

Jasnogórska modlitwa w Światowym Dniu Ubogich

Przede wszystkim modlitwa, ale i konkretne wsparcie. Jasna Góra pamięta o biednych i potrzebujących nie tylko od święta, choć dziś szczególnie. W Światowym Dniu Ubogich do Sanktuarium przybyła 15. Pielgrzymka Bezdomnych organizowana przez Caritas Polska, obecni też byli przedstawiciele Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Matko Ubogich otwieraj nasze serce i ręce - modlił się abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy Św. w kaplicy Matki Bożej sprawowanej w ramach pielgrzymki bezdomnych.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka ubogich na Jasną Górę

W kazaniu przypominając ewangeliczne słowa: „wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych mnieście uczynili i czego nie uczyniliście jednemu z barci moich najmniejszych” podkreślał, że „obecność i sąd Boży nad światem dokonuje się nie tyle w mocy nadzwyczajnych i zatrważających znaków: trzęsień ziemi, terroryzmu, zarazy, głodu, wojen czy przewrotów, ale również w prostocie codziennych spraw człowieka, które przychodzi mu przeżywać”.

Reklama

Przestrzegał, że Dzień Pański przyjdzie tak jak złodziej w nocy, niespodziewanie a „dostrzegamy to zwłaszcza dzisiaj kiedy współczesny świat proponuje nam politykę bez moralności, wolność od wszystkich zasad i osobistej odpowiedzialności, postęp technologiczny i gospodarczy bez oglądania się na konsekwencje dla przyszłości i religię zepchniętą do spraw prywatnych i wstydliwych a samo chrześcijaństwo poddane nietolerancyjnej presji i prześladowane w świecie, jak nigdy dotąd ”.

Ewangelia poucza nas jak mamy przeżywać próby wiary kiedy po ludzku biorąc, Pan Bóg się spóźnia ze swoją interwencją czy swoimi wyrokami – zauważył kaznodzieja. Podkreślał, że „postawa uczniów Jezusa, którzy dzięki Niemu są synami dnia, ma się objawiać nie tyle w jakieś nadzwyczajności i czekaniu na cud, co w normalności codziennych obowiązków wobec Boga i drugiego człowieka”.

Cokolwiek czynisz czyń roztropnie i patrz końca albowiem ów koniec, który rozpocznie się wraz z powtórnym przyjściem Chrystusa, w dużej mierze zależy od naszej codzienności, od naszych osobistych zmagań i wyborów, których już nie da się wymazać i powtórzyć - przypominał abp Depo.

Reklama

Zauważył, że „wszystkim nam potrzeba dziś normalności, prawdomówności bez wulgaryzmów i osądów i nie tylko w układach politycznych czy społecznych ale przede wszystkim w sercu i mowie każdego z nas, owej wyciągniętej ręki do drugiego człowieka potrzebującego jakiejkolwiek pomocy duchowej, materialnej”.

Zdaniem metropolity częstochowskiego „podział ujawniła bardzo drastycznie decyzja Trybunału Konstytucyjnego o ochronie życia ludzkiego, a jak mówi sam Chrystus kto odrzuca Boże dary i talenty idzie sam w ciemność i płacz”.

- Dziś już lepiej rozumiemy, że odpowiedzialne myślenie o przyszłości naszych rodzin, dzieci i młodzieży, połączone z poszanowaniem ludzi starszych, chorych, ubogich, sprawiedliwość i miłość społeczna nie mogą być stanami od czasu do czasu, czy od czasu zmiany rządów czy struktur państwowych, ale winny stać się codzienną rzeczywistością, dopiero wtedy nasze chrześcijaństwo i osobista więź z Chrystusem nie będzie tylko wystrojem świątecznym, ale chrześcijaństwem chwil powszednich, z których składa się cała wieczność - podkreślał kaznodzieja. Dodawał, że „poprzez zwyczajne sprawy dojrzewamy do tych najtrudniejszych spotkań życia ludzkiego, dla których progiem jest śmierć”.

- Świadomość ostatecznych spraw człowieka, na które składają się śmierć sprawiedliwy sąd Boży, wspólnota z Bogiem w niebie lub wiekuiste oddalenie od Boga, winny być dla nas inspiracją i motywem dla codzienności, dla naszych codziennych rachunków sumienia, wówczas bowiem kiedy przyjdzie Dzień Pański nie będzie on dla nas rodzajem publicznego śledztwa w zaświatach, lecz osobistym i radosnym spotkaniem z Bogiem - mówił abp Depo.

Tegoroczna pielgrzymka bezdomnych miała wymiar jedynie symboliczny, ale stanowiła niezwykle wymowne przypomnienie o konieczności „wyciągania ręki do ubogiego”, tzn. dzielenia się obecnością, życzliwością, chlebem, ale nade wszystko świadectwem wiary w Boga jest obecny w naszej codzienności.

Od 26 lat na Jasnej Górze działa punkt charytatywny i nawet teraz, w czasie pandemii, paulini choć z ograniczeniami, ale nie zaprzestali posługi tutaj. To wydawanie chleba i innej żywności, ubrań czy środków czystości. Do ich zakupu, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też te składane przez pielgrzymów do specjalnych skarbonek.

Jak nie zlekceważyć wezwania do niesienia pomocy i jak najlepiej wypełniać to powołanie zastanawiali się na Jasnej Górze reprezentanci Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. To najstarsza w kraju organizacja pomagająca osobom bezdomnym. Jako niezależna, katolicka organizacja dobroczynna w całej Polsce prowadzi ok. 130 różnego rodzaju placówek pobytowych. Dodatkowo organizuje m.in. wiele ogrzewalni, łaźni, punktów wydawania żywności, odzieży i świetlic.

W tym roku pielgrzymka została ograniczona do uczestnictwa we Mszy Św., której przewodniczył ks. Stanisław Słowik, krajowy kapelan Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

2020-11-15 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Damy i kawalerowie OESSH na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bożogrobcy

Krzysztof Świertok

Jak co roku, na początku Wielkiego Postu, zaraz po Środzie Popielcowej, na swoje doroczne rekolekcje przybyli na Jasną Górę członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. „Rekolekcje z Benedyktem XVI” , odbywające się w dniach 8-10 marca, prowadzi ks. prof. Jerzy Szymik, jeden z najlepszych znawców myśli teologicznej kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. Rekolekcjonista wprowadził damy i kawalerów Zakonu do szkoły Benedykta XVI i, sięgając do jego nauczania, podjął podczas konferencji następujące tematy: Wiara; Prawda; Sumienie; Wolność; Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wprowadzenie nowego proboszcza konkatedry

2021-08-02 12:04

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do Niedzieli, objął 2 sierpnia parafię konkatedralną w Zielonej Górze.

- Jesteśmy świadkami tego wydarzenia, obejmując modlitwą ks. Adriana, a także całą wspólnotę – powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję