Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Marek Jędraszewski: będziemy sądzeni z miłości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka

– Będziemy sądzeni z miłości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, za którymi pójdą konkretne uczynki miłosierdzia – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w bazylice Mariackiej z okazji IV Światowego Dnia Ubogich.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

– Światowy Dzień Ubogich to nie tylko wspólna modlitwa, ona jest wyjątkowo ważna w tym roku, ale również konkretna materialna pomoc udzielana przez wiernych w archidiecezji i wielu miejscach na świecie – mówił ks. Dariusz Raś, proboszcz parafii Mariackiej i poinformował, że po Mszy św. potrzebujący otrzymają paczki żywnościowe m.in. od sióstr duchaczek przy ul. Szpitalnej, a Dzieło Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk we współpracy z Arcybractwem Miłosierdzia przygotowało 200 gorących posiłków.

– Niech ta Eucharystia umocni nas jako wspólnotę chrześcijańską, do zaangażowania się w to doświadczenie dzielenia się, mając świadomość, że nasza wspólnota nie może tego zadania delegować innym – mówił ks. Dariusz Raś i odwołując się do słów papieża Franciszka podkreślał, żeby nasza aktywność doprowadziła do „skomponowania litanii Bożego miłosierdzia, litanii dobrych dzieł wśród potrzebujących”.

Reklama

Na początku homilii metropolita krakowski podkreślił, że Bóg jest dawcą życia i czasu, a człowiek w tej perspektywie może odkryć swoją wielkość, godność i sens przemijania. - Jeśli życie i czas traktujemy jako dar, to wiąże się z nim odpowiedzialność za to, co zostało nam dane i co z tymi darami zrobimy – mówił arcybiskup zwracając uwagę, że w tym kluczu należy odczytywać ewangeliczną przypowieść o talentach. Zauważył, że jest to obraz wzięty z ówczesnej ekonomii: pieniądz musi rodzić pieniądz, a zakopany w ziemię nie przynosi żadnego pożytku.

– Jeśli ten język ekonomii odniesiemy do naszego życia i czasu, to rozumiemy, że życie musi rodzić życie – nie tylko w sensie przekazywania życia następnym generacjom. Życie musi pomnażać wartość tego, co rozumiemy jako dar otrzymanego od Boga życia i czasu, w którym się znalazłem – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że nasze życie musi przynieść jakiś zysk, a dany nam czas musi być tak wykorzystany, żeby w chwili stanięcia przed obliczem Boga – Dawcy Życia, mógł spojrzeć na nas w wymiarze wartości dodanej.

Metropolita zaznaczył, że nasze życie będzie każdej godziny tworzyło wartość dodaną, jeżeli będziemy urzeczywistniali tę miłość, do której wzywa nas Pan Jezus – miłość Boga i miłość drugiego człowieka. – To taka miłość sprawia, że nasze życie ma szansę tworzyć wartość dodaną, wartość nieprzemijającą, jedyną, która będzie liczyła się w oczach sprawiedliwego i miłosiernego Ojca – mówił abp Marek Jędraszewski dodając, że będziemy sądzeni z miłości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, za którymi pójdą konkretne uczynki miłosierdzia.

Reklama

Odwołując się do orędzia papieża Franciszka na IV Światowy Dzień Ubogich, arcybiskup podkreślił, że jest on obchodzony w specyficznych warunkach związanych z różnymi ograniczeniami epidemiologicznymi, ale także w tym czasie nie może nam zabraknąć odwagi, by wyciągać rękę w stronę potrzebujących, bo niekiedy bez naszej pomocy nie mają szansy na przeżycie.

– Bóg dał nam dar życia. Bóg dał nam dar czasu. Odmiennego w przypadku każdej i każdego z nas, ale zawsze stanowiącego szansę, by okazywać dobroć, by każdego dnia stawać się na wzór miłosiernego Ojca – mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita odwołując się do czytanego w czasie liturgii Słowa Listu św. Pawła do Tesaloniczan podkreślił, że główne przesłanie Światowego Dnia Ubogich to wezwanie do właściwego i sensownego przeżywania danego nam czasu, służby miłosierdzia wobec innych i postawy czuwania. „Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!” – zakończył arcybiskup.

Po Mszy św. ks. Tomasz Stec, wiceekonom Archidiecezji Krakowskiej poinformował o rozstrzygnięciu konkursu „Błogosławieni miłosierni 2020” i odczytał listę laureatów.

IV Światowy Dzień Ubogich przeżywany jest pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32). Dziś i w następnych tygodniach zespoły charytatywne w parafiach i inne wspólnoty pomocowe archidiecezji krakowskiej intensyfikują swoje działania na rzecz ubogich i potrzebujących.

2020-11-15 16:29

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski na Wawelu o zobowiązaniu Polaków, aby „przy Polsce zawsze być, o niej pamiętać, dla jej prawdziwego dobra czuwać”

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

W Apelu Jasnogórskim, w którym jest mowa o Królowej Polski, tkwi nasze święte zobowiązanie, aby przy Polsce zawsze być, o niej pamiętać, dla jej prawdziwego dobra czuwać – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że uchwalona 230 lat temu, Konstytucja 3 maja rozpoczynała się słowami „Preambuły”: „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”, które stanowiły fundament i podwaliny dla dalszych jej stwierdzeń. Metropolita krakowski podkreślił, że w następnych słowach wybrzmiewała duma z odzyskanej wolności i suwerenności, które jawiły się jako wartość wyższa niż życie czy osobista szczęśliwość, a twórcy „Ustawy Rządowej” byli świadomi odpowiedzialności za wolność, którą „trzeba ciągle na nowo zdobywać”.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

[ TEMATY ]

raport

pedofilia

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję