Reklama

Kościół

Rzecznik KEP o kulisach organizacji rekolekcji biskupów online

Rekolekcje biskupów z powodu pandemii koronawirusa odbędą się w tym roku online, choć początkowo rozważano nawet ich odwołanie - poinformował KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Jak przypomniał, rekolekcje to przede wszystkim czas odnowy duchowej i rozmowy z Bogiem o sobie, życiu, pracy, ale też "wszystkie ważne, aktualne rzeczy w modlitwie indywidualnej księży biskupów się pojawią".

[ TEMATY ]

rekolekcje

biskupi

Karol Porwich "/Niedziela"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku rekolekcje z powodu trwającej pandemii koronawirusa odbędą się online. Poprowadzi je ks. Dariusz Kowalczyk, jezuita, wykładowca i były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

„Cieszyłem się, że w tym roku będzie mi dane towarzyszyć księżom biskupom w ich rekolekcjach na Jasnej Górze. Niestety koronawirus nie pozwoli, by spotkać się u Matki Bożej w Częstochowie, a zatem te rekolekcje będą nietypowe, chociaż w dzisiejszych czasach można powiedzieć, że typowe, a mianowicie on-lineˮ - powiedział ks. Kowalczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje noszą tytuł „Z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim - stawanie przed Bogiem i Jego dworem". Jak wyjaśnia ks. Kowalczyk, sformułowanie mówiące o stawaniu „przed Bogiem i Jego dworem" - czyli również przed świętymi i Matką Bożą - zapożyczył od św. Ignacego Loyoli, do którego też w tych rozważaniach często się odwołuje.

Pytany o treść i przesłanie rekolekcji, ks. Kowalczyk wskazał na dwa ich elementy. Pierwszy to potrzeba odnalezienia samych siebie przed Bogiem w czasie zamętu. Drugi dotyczy zła w świecie, zła w nas i wezwania do nawrócenia.

Proponując refleksję nad tym, jakie są najważniejsze zadania do podjęcia na dziś, rekolekcjonista będzie się odnosił do św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Wskaże szczególnie na trzy aspekty ich nauczania i działalności: godność osoby ludzkiej, rodzinę i kulturę.

Rekolekcje przybiorą formułę wideokonferencji, częściowo głoszonych na żywo, częściowo nagranych wcześniej i odtwarzanych. Każda z ośmiu konferencji trwa około pół godziny. Biskupi w tym czasie będą przebywać w swoich domach.

- Każdy z księży biskupów jest u siebie, mamy sprawdzony system połączeń, wszystko zostało przetestowane. Nie będzie żadnego spotkania w czasie rzeczywistym. Księża biskupi wyłączają się na ten czas z czynnego życia i poświęcają rekolekcjom tak, jakby byli na Jasnej Górze - wyjaśnia rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie rekolekcji biskupi ofiarują swoją modlitwę w intencji Kościoła, ochrony życia nienarodzonych oraz pokoju w ojczyźnie. - Każde rekolekcje mają za zadanie trochę wyprowadzić człowieka "na pustynię", czyli jak gdyby oderwać go od codziennego życia. Księża biskupi są zachęceni, aby oderwać się od tych codziennych zajęć. Natomiast refleksja indywidualna na pewno będzie prowadzić do zastanowienia się, czym to ich życie jest każdego dnia wypełnione. Będzie także prowadzić [do odniesienia się] do różnych pytań i problemów, jakie mamy - powiedział ks. Gęsiak.

Reklama

Jak dodał, wszystko zależy jednak od tego, jak ks. Kowalczyk będzie moderował przebieg rekolekcji. - On jest tu bowiem autorem rozważań, on podaje pewne sugestie do modlitwy, ale potem każdy biskup - jak na każdych rekolekcjach - musi w pewien sposób sam na to zaproszenie odpowiedzieć. Jak ono będzie wyglądać, to już zależy od indywidualnego toku modlitwy i relacji z Panem Bogiem. Rekolekcje to czas odnowy duchowej i rozmowy z Bogiem o sobie, o życiu, o swojej pracy i swoich zaangażowaniach. Sądzę więc, że te wszystkie ważne aktualne rzeczy gdzieś w modlitwie indywidualnej księży biskupów się pojawią - dodał rzecznik KEP.

Reklama

Ks. Gęsiak przypomina, że rekolekcje online nie oddają natury nauk duchowych organizowanych w tradycyjnej formie. Oprócz formuły wideokonferencji słuchanych w domu, każdy z biskupów jest zachęcany przez autora rozważań do pogłębiania refleksji indywidualnie w postaci osobistej modlitwy, adoracji, odprawiania Mszy świętych. - Czyli tego wszystkiego, co normalnie składa się na rekolekcje. Wyjątkowo nie można tego zrobić razem, więc każdy musi się zorganizować sam - zaznacza rzecznik Episkopatu.

Poinformował też, że we wstępnym przemówieniu do biskupów na otwarcie rekolekcji przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęci, aby mimo formuły online tegorocznym naukom towarzyszył u każdego z biskupów porządek dnia realizowany zwykle w czasie tradycyjnych rekolekcji.

Zwyczajowo trzeci dzień rekolekcji biskupi poświęcają m.in. na sakrament pokuty i pojednania. - W tym roku każdy biskup musi o to sam zadbać, nie ma bowiem możliwości spotkania. Natomiast te punkty rekolekcji, które przygotował ks. Dariusz Kowalczyk, są tak przemyślane, żeby był także czas na refleksję i zachętę do przygotowania się do spowiedzi - wyjaśnił rzecznik KEP.

Reklama

Jak poinformował rzecznik KEP, początkowo w obliczu pandemii rozważano rezygnację z organizowania rekolekcji nie tylko tradycyjnych, ale i w formule online. Dodatkowym argumentem, jest bowiem to, że część biskupów ze starszego pokolenia, zwłaszcza emerytowanych, nie ma biegłości w posługiwaniu się sprzętem komputerowym.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski postarało się jednak, aby we współpracy z poszczególnymi kuriami i przy wsparciu osobistych sekretarzy biskupów stworzyć warunki do tego, aby jednak rekolekcje przynajmniej w formie zdalnej się odbyły. Biskupi otrzymali odpowiednie klucze umożliwiające dostęp do platformy internetowej, na której transmitowane będą nauki rekolekcjonisty.

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych rekolekcji wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński w roku 1950.

2020-11-16 15:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby każdy facet wiedział...

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 38/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

Rafał Chrebela

We wrześniowych rekolekcjach w Otyniu uczestniczyło 45 małżeństw

We wrześniowych rekolekcjach w Otyniu uczestniczyło 45 małżeństw

Przeżywasz kryzys w swoim małżeństwie? Czujesz, że nie rozumiecie się ze współmałżonkiem? Potrzebujesz wsparcia specjalistycznego, duchowego lub porady? Może zatem warto wybrać się na rekolekcje, które proponuje żarska Fundacja „Blisko Domu”. Takie rekolekcje dla małżeństw odbyły się w dniach od 7 do 9 września w Otyniu

Fundacja powstała dwa lata temu. Głównym jej celem statutowym jest działalność ewangelizacyjna i wsparcie psychologiczno-terapeutyczne dla rodzin, które sygnalizują, że takiego wsparcia potrzebują. Są to dwa główne trzony naszego działania – wyjaśnia współorganizator rekolekcji Rafał Chrebela. Fundacja współpracuje z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu, jednak swoje działania podejmuje również w Żarach. – W ubiegłym roku w Otyniu zorganizowaliśmy rekolekcje dla osób porzuconych przez współmałżonka, po rozwodzie czy żyjących w separacji, jak również rekolekcje ewangelizacyjne pogłębiające wiarę. Zarówno w Otyniu, jak i w Żarach prowadzimy działania terapeutyczne – dodaje Rafał.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję