Reklama

Niedziela Małopolska

Doznał nienawiści, wytrwał do końca

- W tym miesiącu od trzeciego czwartku października do dziś wpłynęło dużo próśb i podziękowań, co świadczy o kulcie do naszego współbrata ks. Józefa Kurzei – powiedział podczas Mszy św. ks. prałat Józef Łuszczek o pierwszym proboszczu parafii Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.

Norbert Polak

W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18 odprawiana jest w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach Msza św. w intencji wyniesienia ks. Józefa Kurzei na ołtarze

W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18 odprawiana jest w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach Msza św. w intencji wyniesienia ks. Józefa Kurzei na ołtarze

19 listopada miała miejsce modlitwa w intencji wyniesienia Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei do grona błogosławionych. Ksiądz Józef wybudował kaplicę na os. Oświecenia, gdzie władze komunistyczne nie planowały uwzględnić powstania żadnego miejsca kultu religijnego. Kapłan pod osłoną nocy i przy pomocy kard. Wojtyły zbudował barak, za co spotykały go liczne szykany ze strony władz administracyjnych Służby Bezpieczeństwa. Po kilku latach komuniści ustąpili i tak powstała świątynia.

Reklama

W kazaniu ks. Łuszczek, odnosząc się do chaosu informacyjnego i wychowania młodzieży w dobie niebezpiecznych trendów na ulicach polskich miast, odwołał się do przykładu Sługi Bożego: - Doznał na samym sobie wielkiej nienawiści świata, która doprowadziła go do przedwczesnej śmierci. Zaufał Bogu, wytrwał do końca, a także przebaczył temu oficerowi SB, który prowadził jego sprawę. Gdy dziś modlimy się o jego wyniesienie na ołtarze, prośmy go o wstawiennictwo za naszą wspólnotę parafialną, zwłaszcza naszą młodzież, która coraz bardziej się gubi, abyśmy wszyscy dokonywali właściwych wyborów w naszym codziennym życiu.

Po Mszy św. miało miejsce zejście kapłana wraz ze służbą liturgiczną do krypty, wierni zaś łączyli się modlitwie w murach dolnego kościoła.

- Święty kapłanie, proś za nami, abyśmy się nie zagubili w tym czasie pandemii - wzywał ksiądz prałat przed grobem Sługi Bożego. Pośród zapisanych na karteczkach przez wiernych intencji można było usłyszeć zwłaszcza prośby wznoszone za małżeństwa i rodziny, o zdrowie, w sprawach związanych z pracą, o pomoc w walce z różnymi zniewoleniami, o dar przemiany życia i łaskę nawrócenia, o nadzieję.

2020-11-20 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Od hrabianki do franciszkanki

Zamieniła hrabiowski pałac na ubogą celę zakonną. 12 września zostanie beatyfikowana z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, z którym połączyło ją Dzieło Lasek.

Niewidoma Róża Czacka swoje kalectwo odczytała jako dar Boży, który pozwolił jej odkryć powołanie i odnaleźć szczęście w służbie niewidzącym. Nic jednak nie zapowiadało, że z płaczliwego i nadwrażliwego dziecka wyrośnie „niewiasta dzielna”, której „wartość przewyższa perły” (Prz 31, 10). Od dzieciństwa, zagrożona utratą wzroku, była wyobcowana ze środowiska rówieśników.

CZYTAJ DALEJ

Rusza Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego

2021-09-16 13:03

[ TEMATY ]

Instytut Myśli Schumana

Serdecznie zapraszamy do podjęcia edukacji w Powszechnym Uniwersytecie Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS) pod patronatem Świętego Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Roberta Schumana oraz promowanie tej inicjatywy, a także wspieranie merytoryczne i finansowe.

PUNCS działa w ramach struktur Instytutu Myśli Schumana w pozaszkolnej formie edukacji nie opartej o ustawę o szkolnictwie wyższym. Zajęcia prowadzone drogą elektroniczną w internecie już się odbywają, zaś obecnie uruchamiamy kolejną edycję, trwającą przez dwa semestry począwszy od 2 października 2021 aż do 25 czerwca 2022, co drugą sobotę w godzinach od 9:30 do 12:45. Harmonogram zajęć jest umieszczony na www.puncs.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję