Reklama

Kościół

Kalisz: Sympozjum w 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego

- Potrzebujemy św. Józefa nie tylko jako wzoru, ale jako Opiekuna. Potrzebujemy jego wstawiennictwa, abyśmy zawsze żyli w sprawiedliwości i świętości wspierani jego przykładem i wstawiennictwem - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie 51. Ogólnopolskiego Sympozjum Józefologicznego, które odbyło się w formie online.

[ TEMATY ]

św. Józef

Kalisz

Grażyna Kołek

Sympozjum otworzył ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego, który wskazał, że w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP papież Pius IX ogłosił św. Józefa Patronem i Opiekunem Kościoła Powszechnego.

Przed rozpoczęciem obrad ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa odczytał list od bp. Stanisława Napierały, który ze względu na inną posługę nie mógł uczestniczyć w sympozjum. - 150 lat temu papież bł. Pius IX ogłosił św. Józefa Patronem i Opiekunem Kościoła Świętego. Dziś podobnie jak w czasach Piusa IX Kościół jest uderzany ze wszystkich stron jakby moce ciemności i zła sprzysięgły się przeciw niemu. Bóg powierzył św. Józefowi Kościół w jego początkach, które tkwią w Świętej Rodzinie Nazaretańskiej. Św. Józef okazał się wówczas troskliwym obrońcą Chrystusa i głową Świętej Rodziny – napisał biskup kaliski senior.

Reklama

Odwołał się do słów sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, który mówił, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. - Prorocze słowa kard. Hlonda nasuwają myśl, że przyjdzie zwycięstwo Kościoła także w naszych czasach i będzie to zwycięstwo św. Józefa, patrona naszych trudnych czasów. Przyjdzie zwycięstwo Kościoła również w naszej diecezji, dziś bardzo doświadczonej, pełnej bólu i smutku, przyjdzie zwycięstwo i będzie to wspólne zwycięstwo NMP i św. Józefa. Tymczasem musimy być cierpliwi, ufnie się modlić i patrzeć, co Bóg chce nam powiedzieć – podkreślał w liście bp Napierała.

W pierwszym wykładzie ks. dr Marcin Wiśniewski przypomniał okoliczności ogłoszenia przed 150 laty przez papieża Piusa IX św. św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego. S. dr Natalia Musidlak ZSNM mówiła o autorytecie św. Józefa w procesie wychowania współczesnej młodzieży. Z kolei o. dr hab. Marian Zawada OCD wskazywał na antropologiczne i teologiczne podstawy duchowości serca św. Józefa. Ostatni wykład nt. „Święty Józef patronem relacji z Panem Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą” wygłosili prof. UKSW dr hab. Maria Ryś i dr Paweł Kwas.

Obrady zakończyła Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Reklama

W homilii celebrans wskazywał, że w dziejach Kościoła w św. Józefie zawsze upatrywano szczególnego orędownika przed Bogiem.

Dawał św. Józefa za przykład całkowitego zaufania Bogu. - Patrzymy na Józefa, który ufa Bogu przemawiającemu do niego w śnie. Św. Józef nie żyje wątpliwościami, nie karmi się treściami, które budzą wątpliwości wobec Boga – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że św. Józef chce, aby człowiek otwierał się na dobro, a zamykał na zło. – Najważniejszym problemem z naszej strony jest to, że mamy mało ufności, mało trzymamy się Bożej Opatrzności, za mało modlimy się do Ducha Świętego, żeby budował między nami i w stosunku do Boga dobre, otwarte, silne i ufne relacje – zaznaczył bp Buzun.

Po komunii św. bp Łukasz Buzun przy cudownym obrazie św. Józefa Kaliskiego odmówił modlitwę papieża Leona XIII za Kościół.

Organizatorami sympozjum byli: Polskie Studium Józefologiczne, Kapituła Kolegiacka Świętego Józefa i Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu.

Sympozjum było transmitowane przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. Biskupi włocławscy jako opiekunowie sanktuarium kaliskiego w latach 1818-1992 byli też gorliwymi propagatorami kultu św. Józefa, dlatego nie przypadkiem Kalisz stał się miejscem założonego 24 września 1969 r. Polskiego Studium Józefologicznego.

Zamysł założenia studium powziął wielki eklezjolog i mariolog bp Antoni Pawłowski. Program pracy studium zaaprobował w 1970 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Pierwszym prezesem był dogmatyk o. dr Albert Urbański z Krakowa. Kolejni prezesi to: ks. dr Stanisław Rumiński, ks. Wojciech Hanc, ks. dr Krzysztof Konecki, ks. dr Władysław Czamara. Od 2001 r. pracami studium kieruje ks. dr Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej.

Jednym z zadań Polskiego Studium Józefologicznego jest propagowanie dorobku myśli józefologicznej na forum międzynarodowym. Józefologowie polscy brali udział we wszystkich dotychczasowych sympozjach narodowych, zwanych często kongresami, które zaczęto organizować po Soborze Watykańskim II.

Na przełomie września i października 2009 r. w Kaliszu odbył się Międzynarodowy Kongres Józefologiczny i zostało oddane do użytku Centrum Józefologiczne.

W 2017 r. papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego.

2020-12-08 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef w bazylice watykańskiej

[ TEMATY ]

Watykan

św. Józef

Włodzimierz Rędzioch

Jan XXIII był wielkim czcicielem św. Józefa. Gdy zwołał Sobór Watykański II, wydał List Apostolski “Le Voci” (Głosy) o „Odnowieniu nabożeństwa do Niebiańskiego Patrona Kościoła” i właśnie św. Józefowi zawierzył prace Soboru. Przy tej okazji papież postanowił w odpowiedni sposób uczcić Małżonka Maryi w Bazylice św. Piotra, gdzie miały odbywać się spotkania soborowe. Oto, co papież pisze w swym liście: „Zamierzamy i postanawiamy to dzisiaj, by ołtarz św. Józefa okrył się nowym blaskiem, większym i bardziej uroczystym i stał się miejscem pociągającym do modlitwy poszczególne dusze i niezliczone tłumy. Tu bowiem, pod niebiańskim sklepieniem świątyni Watykańskiej, zbiorą się wokół Głowy Kościoła szeregi tych, którzy tworzą Kolegium Apostolskie i ze wszystkich, nawet najbardziej odległych miejsc na ziemi przybędą na Sobór Powszechny. O święty Józefie, tu, tu jest Twoje miejsce Opiekuna Kościoła Powszechnego”.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję