Reklama

Kościół

Watykan: papież odprawi Mszę św. w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe

W uroczystość Matki Bożej z Guadalupe w sobotę 12 grudnia Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie. Poprzedzi ją odmówienie Różańca. W czasie liturgii będą śpiewały chóry mieszczących się w Rzymie Pobożnych Kolegiów Papieskich – Latynoamerykańskiego i Brazylijskiego w towarzystwie Chóru Kaplicy Sykstyńskiej.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Matka Boża z Guadalupe

Grzegorz Gałązka

„Mimo tego wszystkiego, co przeżywamy obecnie z powodu pandemii, jesteśmy bardzo wzruszeni, że Ojciec Święty zechciał okazać swe przywiązanie do tego kontynentu, składając hołd Patronce Meksyku i całej Ameryki Łacińskiej” – powiedział latynoskiej agencji katolickiej ACI Prensa Julio César Caballero Moreno, nowy (od 3 lipca br.) szef biura Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej (CAL). Zwrócił przy tym uwagę na „gotowość Ojca Świętego, aby przez Panią z Guadalupe zbliżyć się do tej części świata, ofiarowując Jej to wszystko, czego doświadczamy w tej trudnej sytuacji i okazując swe towarzyszenie i bliskość kontynentowi”. Po raz kolejny potwierdzi to ta właśnie Msza św., odprawiana w tym dniu – dodał rozmówca agencji.

Znaczenie święta Maryi Guadalupańskiej podkreśla także fakt, iż tej tradycyjnej już liturgii nie odwołano nawet z powodu pandemii i jest to „konkretny gest Ojca Świętego, aby nie przestawać składać Jej hołdu, świadczący o tym, że nosi on w swym umyśle i sercu kontynent nadziei” – mówił dalej J. C. Caballero Moreno, były ambasador Boliwii przy Stolicy Apostolskiej. Wskazał, że podczas Mszy św., sprawowanej w święto Patronki Meksyku, Ameryki Łacińskiej i Filipin, będą polecane Jej wstawiennictwu „te trudne chwile pandemii, które przeżywa obecnie lud Boży”.

Reklama

W tym roku, ze względu na Covid-19, aby zmniejszyć ryzyko nowych zakażeń we Włoszech, nie odbędzie się tradycyjna uroczystość z licznym udziałem wiernych, będą jedynie dyplomaci z krajów latynoskich, akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, seminarzyści i kapłani z tego kontynentu, studiujący w Rzymie i kapelani mieszkającej w Wiecznym Mieście wspólnoty latynoskiej.

Podziel się cytatem

„Uroczystość Matki Bożej z Guadalupe będzie szczególną chwilą modlitwy wspólnotowej u stóp «Czarnulki» [pieszczotliwe ludowe określenie Patronki Meksyku – KAI] za nasze ludy i narody” – powiedział dyrektor biura CAL.

12 grudnia ub.r. Franciszek przypomniał, że „Maryja jest naszą Matką, naszych narodów, jest Matką nas wszystkich i Matką Kościoła, ale jest także figurą Kościoła oraz jest matką naszych serc i dusz”. A w tym samym dniu rok wcześniej wyjaśnił, że „w szkole Maryi uczymy się bycia w drodze, aby dojść tam, gdzie mamy być: stanąć pośród tylu istnień, które zaginęły lub którym skradziono nadzieję”.

Reklama

Papież odwiedził osobiście bazylikę w Guadalupe 13 lutego 2016 – modlił się wówczas w milczeniu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej i odprawił Mszę św. polową. W kazaniu zwrócił uwagę, że „tak jak ukazała się Ona małemu Juanito [Jankowi – św. Juanowi Diego, któremu objawiła się Maryja w 1531], tak samo ukazuje się nam wszystkim, szczególnie tym, którzy tak jak on uważają, że nic nie znaczą”.

Franciszek zauważył, że Maryja „mówi nam, że ma «zaszczyt» być naszą matką, a to daje nam pewność, że łzy cierpiących nie są daremne, ale są milczącą modlitwą, wznoszącą się do nieba i że w Maryi zawsze znajduje się dla nich miejsce w Jej płaszczu”. „W Niej i z Nią Bóg staje się bratem i towarzyszem w drodze, niesie razem z nami nasze krzyże, aby nie przygniotły nas nasze bóle” – powiedział prawie 5 lat temu Ojciec Święty w sanktuarium.

Wezwał również wtedy wiernych do bycia „ambasadorami” Pani z Guadalupe. Przywołał Jej słowa, skierowane do Juana Diego: „Czyż to nie ja jestem twoją matką? Czyż nie jestem tutaj? Nie daj się pokonać swym bólom, smutkom – mówi nam Maryja.

Podziel się cytatem

I dziś ponownie posyła nas, jak Juanito i znów mówi nam: bądź moim ambasadorem, moim wysłannikiem, aby budować wiele nowych sanktuariów, towarzyszyć nowym istnieniom ludzkim, pocieszać wielu płaczących” – tłumaczył Franciszek. Wyjaśnił, że Jej ambasadorem jest się wtedy, gdy daje się jeść głodnemu, pić spragnionemu, miejsce potrzebującemu, gdy ubiera się nagiego i odwiedza się chorego.

2020-12-08 20:34

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Hollerich: w Japonii Papież spotka ponowoczesną próżnię

[ TEMATY ]

Japonia

papież Franciszek

Radio Watykańskie

Tokio

Franciszek w Japonii

Vatican News

Japonia, którą za niespełna dwa tygodnie powita Papież Franciszek to społeczeństwo ponowoczesne, zwłaszcza Tokio, które mówiąc obrazowo straciło swój kompas, nie wie, czym się kierować w życiu – uważa kard. Jean-Claude Hollerich. Arcybiskup Luksemburga dobrze zna Japonię, bo pracował tam przez 17 lat jako jezuicki misjonarz.

Zastrzega on, że w Japonii wciąż respektuje się wartości tradycyjne, bardziej niż w Europie, ale również i to uległo osłabieniu, jeśli porówna się sytuację sprzed 30 czy nawet 20 lat. Ludzie chcą jednak wiedzieć, jak żyć i jak być szczęśliwym, na czym polega ich odpowiedzialność. Wielu będzie szukało odpowiedzi na te pytania w słowach Papieża – mówi kard. Hollerich.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję