Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Maryja stawia Kościół do pionu, wzywając Kościół do nawrócenia!

- Bóg znajduje najpokorniejszych, najprostszych ludzi, którzy są jak On cisi i pokornego serca. Pierwszą z takich osób jest Maryja i taką się Ona konsekwentnie objawia w całych dziejach Kościoła – stawiając Kościół do pionu, wzywając Kościół do nawrócenia, do wyprostowania dróg! - mówił metropolita łódzki.

Dzisiejsza poranna Msza święta Roratnia była celebrowana w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „PIĄTKA” DA5, które znajduje się katedrze św. Stanisława Kostki, w samym sercu Łodzi. W modlitwie wraz z łódzkim pasterze uczestniczyli duszpasterze akademiccy – ks. Piotra Tarabasz i ks. Radosław Krych oraz studenci zebrani w kaplicy, a także uczestniczący poprzez transmisję on-line w swoich domach.

W czasie zwiastowania Słowa Bożego metropolita łódzki przypomniał postać bł. Juana Diego – którego wspomnienie dowolne dziś obchodzimy. Zwrócił uwagę na to, że pomimo trudnej historii Meksyk jest najbardziej katolickim krajem na świecie. Maryja przez prostego Indianina uruchomiła taki proces ewangelizacji, który się powiódł. – zaznaczył. - Najprostszą metodą bliskości, czułości, szacunku, pokory dokonuje się wielkie dzieła. – dodał.

- Patrzcie na Maryję! Po to Kościół patrzy cały Adwent na Maryję, aby od Niej się uczyć kim jest Bóg, jakie postawy Boga się objawiają i jakie postawy dają skuteczną ewangelizację! – podkreślił kaznodzieja.

- Jak my robimy Kościół po swojemu, po naszemu, wedle tego, co nam się wydaje (działając skutecznie, właściwe i prawdziwie) to potem dzieje się tak, jak z pierwszą chrystianizacją Meksyku, że trzeba było długo przepraszać. W ten sposób Ewangelia się nie rozchodzi. Nie ewangelizuje się przemocą, siłą czy mieczem. Człowiek jest wolny w duszy. Możecie mu wszystko zabrać, ale to jest po za wami! – zakończył.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup zaprosił wszystkich młodych do uczestnictwa w jutrzejszych uroczystościach jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej, które będą transmitowane na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

Studentów chcących włączyć się w działalność Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” – ul. ks. I. Skorupki 5 – zapraszamy do zapoznania się z planem cotygodniowych zajęć duszpasterstwa zamieszczonym na profilu facebookowym: Duszpasterstwo Akademickie PIĄTKA

W Łodzi działają cztery duże duszpasterstwa akademickie, które sprawują duchową opiekę nad studentami, zdobywającymi wiedzę na wyższych uczelniach. Diecezjalne duszpasterstwo akademickie „DA5”, jezuickie duszpasterstwo akademickie „JDA”, dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Kamienica” oraz salezjańskie duszpasterstwo akademickie „Węzeł”.

2020-12-09 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Sługa Boży Robert Schuman

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

„Powrót do Europy Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana” to temat wykładu, który wygłosił prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak w Instytucie Europejskim w Łodzi. Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego rozpoczął się 14 kwietnia 2004 r. a jego postulatorem jest ojciec prof. Bernard Ardura. Duchowość Schumana w dużej mierze oparta jest na duchowości Świętego Benedykta patrona Europy i odwołuje się do szerszej wspólnoty niż tylko związek gospodarczy. Europa według niego opiera się na chrześcijaństwie i wspólnocie suwerennych narodów złączonych wspólnotą ducha.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję