Reklama

Kościół

Abp Skworc w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Bóg pragnie, byśmy byli ludźmi pokoju

Za ofiary stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia modlił się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc. – Bóg pragnie byśmy byli ludźmi pokoju – mówił do uczestników liturgii metropolita katowicki.

[ TEMATY ]

stan wojenny

Abp Skworc

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii podkreślił, że III Niedziela Adwentu, zwana Niedzielą Radości (Gaudete), przypada w 39. rocznicę stanu wojennego – „militarnego wystąpienia rządzących przeciwko narodowi”. Jego wprowadzenie, jak stwierdził, „było dramatycznym i szokującym wydarzeniem”.

Abp Skworc przypomniał, że stan wojenny został zatrzymany przez „oddolny proces przemian polityczno-społecznych w naszym kraju, zapoczątkowany w roku 1980 niejako bezpośrednio po pierwszej wizycie papieża Jana Pawła II w naszej Ojczyźnie”.

Reklama

Jak tłumaczył abp Skworc, „sam Bóg pokoju pragnie, taka jest Jego wola, abyśmy byli ludźmi pokoju”. Przywołując fragmenty encykliki „Fratelli tutti” papieża Franciszka abp Skworc zauważył, że „w naszym niespokojnym świecie, w skonfliktowanej ludzkiej rodzinie, naszego społeczeństwa nie wykluczając” uniwersalne przesłanie papieskiego tekstu jeszcze nie wybrzmiało.

Metropolita katowicki stwierdził za Franciszkiem, że „nie istnieje kres w budowaniu pokoju społecznego w danym kraju”. Zwrócił uwagę na fragment papieskiej encykliki o konieczności osobistej przemiany – właściwego stylu życia – upatrując w nim jednego z warunków skutecznego procesu trwałego pokoju, bo „wielkich przemian nie dokonuje się przy biurkach ani w urzędach”.

Podziel się cytatem

Abp Skworc zaapelował do rodaków z apelem o wejście na drogę pokoju, zwłaszcza w czasie Adwentu. Jako receptę – za papieżem Franciszkiem – zaproponował przestrzegania zasady pierwszeństwa rozumu przed zemstą oraz harmonii między polityką a prawem. – To architektura pokoju, która – jak podkreślił metropolita katowicki – obok angażowania się różnych instytucji społecznych wymaga „rzemiosła”, tzn. zaangażowania wszystkich ludzi.

Reklama

– Zwracam się do wszystkich, którzy w noc Bożego Narodzenia przyjmą orędzie: „Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”, jako ludzie dobrej woli, pojednani z Bogiem i bliźnimi w sakramencie Pokuty i Pojednania, doświadczyli osobistej przemiany i stali się rzemieślnikami pokoju, a przez własny styl życia promowali przy wigilijnym stole kulturę spotkania – mówił abp Skworc.

W środę, 16 grudnia, w rocznicę pacyfikacji Kopalni Wujek metropolita katowicki będzie przewodniczył Mszy św. za dziewięciu poległych tam górników i wszystkich represjonowanych fizycznie i psychicznie.

2020-12-13 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętamy dni grudniowe

Niedziela częstochowska 50/2017, str. 2

[ TEMATY ]

stan wojenny

J. Żołnierkiewicz/pl.wikipedia.org

Po długiej przerwie, trwającej od 1953 r., 7 czerwca 1981 r. zaczęła wychodzić „Niedziela”. Z ogromną radością zauważyłem, że ten katolicki tygodnik był pismem bardzo oczekiwanym nie tylko w naszej diecezji, ale i w całej Polsce. I choć startowaliśmy wtedy z niczego, nie mieliśmy też własnego kolportażu – „Niedzielę” rozprowadzało reżimowe jeszcze przedsiębiorstwo „Ruch” – wszędzie czuło się życzliwość, serdeczne poparcie dla naszej pracy i wielki szacunek dla Kościoła. Czas nie był łatwy, już 13 grudnia tegoż 1981 r. po obudzeniu zauważyliśmy, że stało się coś złego. Informacja o wprowadzeniu stanu wojennego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego i sam czas stanu wojennego, który trwał aż do lipca 1983 r., odbiły się cieniem na życiu każdego Polaka, także na pracy naszej młodziutkiej wtedy jeszcze redakcji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję