Reklama

Bp Piotrowski rodziny stanowią piękny i godny szacunku świat

„Rodziny naszej Ojczyzny, a w niej rodziny diecezji kieleckiej, stanowią piękny i godny najwyższego szacunku świat osób, gdzie wokół ojca i matki gromadzą się dzieci, owoc ich małżeńskiej miłości, realizującej się przez macierzyństwo i ojcostwo, aby trwać w rodzicielstwie” – pisze biskup kielecki w Słowie do diecezjan na niedzielę Świętej Rodziny.

[ TEMATY ]

rodzina

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Słowo bp. Jana Piotrowskiego będzie odczytane w kościołach i kaplicach diecezji kieleckiej w najbliższą niedzielę 27 grudnia, gry przypada święto Świętej Rodziny.

Biskup przypomina w nim prawo Boże odnośnie rodziny, uświęcone łaską sakramentów, wskazuje ideał dla rodzin – Świętą Rodzinę, przestrzega przed współczesnymi zagrożeniami, stawia za wzór św. Józefa.

Reklama

Przypomina, że rodzina jest „odpowiedzialnym zadaniem obojga rodziców”.

„Taka wspólnota została zamierzona i chciana przez Boga Stwórcę. „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2,24)” – zaznacza. Natomiast „dalsza pedagogia o małżeństwie to nauczanie Pana Jezusa, który małżeństwo obdarował godnością i łaską sakramentu, aby było czytelnym i wiernym znakiem miłości kobiety i mężczyzny” – podkreśla biskup kielecki.

Ta prawda, która stała się „nowością w antycznym świecie”, została wzmocniona nauczaniem św. Pawła Apostoła, a św. Jan Chryzostom komentując ten fragment miłość małżeńską „sprowadza do heroizmu”, gdy zaleca: „Posłuchajcie więc o granicy miłości (…). Troszcz się więc o nią, jak i Chrystus troszczy się o Kościół. Gdyby trzeba było ofiarować za nią wszystko, gdyby należało tysiąc razy zostać posiekanym lub też cierpieć i stracić wszystko, to nie rezygnuj z niej (…)”.

Reklama

Biskup zaznacza, jak ważna na drodze życia małżeńskiego i rodzinnego jest „wzajemna miłość, która zaprawiona smakiem Ewangelii jest wierna i nie zazdrości, jest cierpliwa i łaskawa, nie szuka swego, nie unosi się gniewem i obca jest jej pycha”.

Tak pojmowana miłość ma swój obraz w Jezusie, Maryi i Józefie. „Aby ten ideał był nadal obecny w życiu małżeńskim i rodzinnym Kościół musi zanieść w te środowiska niezmienną, a zawsze nową Ewangelię Jezusa Chrystusa. To właśnie rodziny powołane są do przyjęcia i przeżywania planu Bożego wobec nich” – przypomina bp Piotrowski.

Zauważa także, że Kościół jako wspólnota wiary musi wnikliwie przyglądać się rodzinie, „również poprzez życiowe sytuacje, nurtujące pytania, niepokoje i nadzieje młodzieży, małżonków i rodziców żyjących dzisiaj”.

A współczesny świat i media oferują rodzinie „liczne i kuszące propozycje, które w różny sposób zdradzają prawdę i godność osoby ludzkiej, a tym samym narażają na niebezpieczeństwo wolność i zdolność obiektywnej oceny rzeczywistości godności ludzkiej” – zauważa biskup kielecki, powołując się na Jana Pawła II, Familiaris consortio.

Przypomina także, że Bóg Ojciec, który dla Jezusa Chrystusa Bożego Syna wybrał misję Odkupiciela, nie „szukał nadzwyczajnych sposobów Jego obecności wśród ludzi” i nadal „Bóg nie obala swoich odwiecznych praw i pragnie, aby człowiek przychodził na świat, gdzie czeka na niego miłość matki i ojca, ciepło rodzinnego domu oraz bezpieczna przyszłość”. Piękny przykład rodziny i domu daje świadectwo św. Beretty Molla i jej najbliższych.

Biskup nawiązuje także do ogłoszenia przez Ojca Świętego Franciszka Roku św. Józefa i Listu apostolskiego Patris Corde oraz przywileju zyskiwania w tym czasie przez wiernych odpustów.

Podziel się cytatem

Kreśli obraz św. Józefa, który na kartach Ewangelii „jawi się jako osoba bardzo skromna, określana mianem męża sprawiedliwego (por. Mt 1,19), który był cieślą, a więc człowiekiem pracy”.

„Litania do św. Józefa wymienia kilkanaście przymiotów Świętego z Nazaretu, a Ojciec Święty Franciszek wskazuje na jego miłość, czułość, posłuszeństwo, twórczą odwagę oraz pracowitość” – pisze bisku podkreślając zarazem, że św. Józef jest „wzorem mężczyzny i ojca. Z godnością przyjmuje nowe wyzwania i nie żyje przeszłością, ale prawdziwą miłością. Józef potrafił kochać w sposób niezwykle wolny i nigdy nie stawiał siebie w centrum” (…), a jego osobiste szczęście nie polega wcale na logice ofiary z siebie, ale daru z siebie (por. Patris Corde, 7).

„Od św. Józefa - opiekuna Kościoła i patrona Rodzin - musimy nauczyć się tej samej wiernej troski i odpowiedzialności. Kochać Jezusa i Jego Matkę Maryję, aby taką samą miłością w odwadze męża i ojca, dziadka i przyjaciela kochać swoją żonę i dzieci, i tę najpiękniejszą wspólnotę życia jaką jest rodzina” – zachęca diecezjan bp Jan Piotrowski.

2020-12-23 16:14

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miechów: diecezjalny zlot kolędników misyjnych z udziałem bp. Piotrowskiego – byłego misjonarza

[ TEMATY ]

misje

bp Jan Piotrowski

Miechów

Władysław Burzawa

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych, ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych,
ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Grupy kolędników misyjnych z kilkudziesięciu parafii diecezji kieleckiej uczestniczyły dzisiaj w diecezjalnym spotkaniu kolędników misyjnych w sanktuarium Grobu Bożego, z udziałem misjonarza z Peru, delegatów Papieskich Dzieł Misyjnych oraz bp. Jana Piotrowskiego – byłego misjonarza w Ameryce Południowej.

Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. z udziałem grup kolędniczych.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję