Reklama

Kościół

Po 4 miesiącach wygnania arcybiskup Kondrusiewicz wrócił na Białoruś

Po 4 miesiącach wygnania abp Tadeusz Kondrusiewicz powrócił na Białoruś. Zwierzchnik białoruskich katolików podziękował papieżowi Franciszkowi za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego abp Ante Jozicia i wszystkim, którzy przyczynili się do jego powrotu na Białoruś.

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

"Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!” – te słowa apostoła Pawła cytuje na początku swojego oświadczenia abp Tadeusz Kondrusiewicz przypominając o swojej niemal 4-miesięcznej nieobecności we własnej ojczyźnie.

"W wieku prawie 75 lat nieoczekiwanie dla siebie samego znalazłem się w trudnej sytuacji, którą uznaję za kolejne doświadczenie Opatrzności Bożej i krzyż mojego życia" – czytamy.

Reklama

Jednak, jak podkreśla metropolita, „świat nie jest pozbawiony dobrych ludzi”, którym dziękuje za pomoc. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienia papieża Franciszka, a następnie watykańskich urzędników, którzy przyjeżdżali do Mińska, aby skłonić władze do wydania zgody na przyjazd na Białoruś.

Wyraża też wdzięczność białoruskim duchownym i wiernym, którzy modlili się o jego powrót. "Z wdzięcznością przyjmuję decyzję władz państwowych, która pozwoliła mi na powrót do ojczyzny i zajęcia się duchownym kierownictwem nad powierzonymi mojej pasterskiej opiece wiernymi" – zaznacza.

Dodaje też, że swoją działalność będzie poświęcał, jak zawsze, umacnianiu wiary. "I konsolidacji naszego społeczeństwa poprzez pokojowe rozwiązanie problemów, które się pojawiają" – zaznacza.

Jak informuje portal Catholic.by, jeszcze dziś abp Kondrusiewicz odprawi w stolicy Białorusi dwa nabożeństwa – o 19.00 czasu mińskiego po polsku i o 21.00 – po białorusku (odpowiednio 17 i 19 czasu warszawskiego). Nabożeństwa będą transmitowane online.

2020-12-24 14:39

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mińsk: abp Kondrusiewicz wskazuje na duchowe przyczyny kryzysu na Białorusi

[ TEMATY ]

Białoruś

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

Mińsk

vaticannews.va

„Wśród powodów kryzysu społeczno-politycznego na Białorusi, należy zwrócić uwagę na przyczyny duchowe” – stwierdził metropolita mińsko-mohylewski i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi – abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Hierarcha przewodniczył 31 grudnia w katedrze Najświętszej Marii Panny w Mińsku Eucharystii na zakończenie roku 2020.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Ks. Wyszyński 97 lat temu na Jasnej Górze odprawił pierwszą Mszę św.

2021-08-05 12:08

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Instytu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Dokładnie 97 lat temu, 5 sierpnia 1924 r., w słynnej kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Stefan Wyszyński. „Prawdziwą męką była moja pierwsza Msza święta” – wspominał później Prymas. Mający problemy ze zdrowiem młody ksiądz, który modlił się o możliwość odprawienia jeszcze przynajmniej jednej Mszy, został po Janie Pawle II najwybitniejszą postacią polskiego Kościoła w XX w.

Dwa dni przed Mszą prymicyjną, 3 sierpnia 1924 r., dokładnie w swoje 23. urodziny, Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej we Włocławku. Szafarzem sakramentu był bp Wojciech Owczarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję