Reklama

Niedziela Częstochowska

O co chodzi w Boże Narodzenie?

– Radość i nadzieja, które dziś stają się naszym udziałem, płyną już od przeszło 2 tys. od Chrystusa, który przyniósł nam sobą prawdę i łaskę. Ta radość pochodzi stąd, że chcemy żyć w prawdzie, która w Chrystusie jest mocą i mądrością Boga. O to właśnie chodzi w Boże Narodzenie – mówił abp Wacław Depo w kaplicy Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 25 grudnia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

25 grudnia

Suma

Beata Pieczykura/Niedziela

W uroczystość Bożego Narodzenia zgromadzeni w polskim Betlejem dziękowali Jezusowi za to, że stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas, „abyśmy przyjęli Jego moc i stali się dziećmi Bożymi”. Tego dnia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Sumie przewodniczył abp Wacław Depo oraz wygłosił homilię. Mówił w niej: – Dziś w ciągu dnia rozważamy medytację św. Jana Apostoła o wiecznym pochodzeniu Słowa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, i z Jego pełności otrzymaliśmy łaskę po łasce, łaskę usynowienia nas wobec Boga Ojca bogatego w miłość miłosierną. Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy świadkami złożonych procesów kulturowych”. W świecie, w którym niemiło jest zakłamania, w którym dobro i zło są pomieszanie, tak istotnie są miłość i pokój, godność i wolność, w tym również wolność religijna, dobro i nadzieja, poszanowanie praw naturalnych. Drogowskazem do takiego życia jest Maryja, która „prowadzi nas po różnych drogach czasu”.

Reklama

Piękną tradycją tego dnia jest błogosławieństwo dzieci udzielane przez abp. Depo, które w tym roku nie odbyło się. Metropolita częstochowski natomiast zachęcał, aby rodzice w domach błogosławili swoje dzieci. Wszystkim przypomniał: – To też święto dzieci, których wartość jest znana tylko Bogu i ich przyszłość jest w rękach Boga, zresztą tak jak przyszłość każdego z nas.

Niedzieli abp Depo powiedział: – Radość płynąca z wiary powinna nas przenikać. Nasze życie jest w ręku Boga i nadzieja, która pokładamy, to nie w nowym roku, nie w układach społecznych czy pomocach ze strony charytatywnej czy urzędowej, ale to z tego, że wierzymy, jest jestem kimś w oczach Boga i Niego kiedyś powrócę.

2020-12-25 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję