Reklama

Kościół

Białoruś: w dniu swych 75. urodzin abp Kondrusiewicz przewodniczył Mszy św. w katedrze mińskiej

W dniu swych 75. urodzin – w niedzielę 3 stycznia – metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz przewodniczył Mszy św. w stołecznej katedrze pw. Najświętszego Imienia Maryi. Podziękował podczas niej Bogu za dar życia i posługi duszpasterskiej oraz za możliwość wspólnej modlitwy z wiernymi na swej ziemi rodzinnej. Wraz z nim liturgię koncelebrowali prawie wszyscy białoruscy biskupi katoliccy, wizytator apostolski dla grekokatolików białoruskich o. archimandryta Jan Sergiusz Gajek i liczni księża. Przybyło też wielu wiernych a jeszcze więcej osób śledziło przebieg uroczystości dzięki transmisji w internecie.

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

W kazaniu podczas Eucharystii wikariusz biskupi dla Mohylewa i obwodu mohylowskiego bp Aleksander Jaszewski SDB przypomniał krótko życiorys jubilata oraz obszernie przedstawił jego dokonania i zasługi dla odrodzenia Kościoła na Białorusi i w całym byłym Związku Sowieckim.

„Gdy metropolita Tadeusz poprosił mnie o wygłoszenie kazania, wiedziałem, że czeka mnie bardzo trudne zadanie, gdyż biografia naszego metropolity nie jest «standardową» drogą duszpasterskiego powołania arcybiskupa” – rozpoczął swe przemówienie kaznodzieja. Zaznaczył od razu, że w ramach kazania jubileuszowego nie da się wszechstronnie ukazać misji pierwszego biskupa białoruskiego po uzyskaniu wolności wyznania w tym kraju. Wyraził przekonanie, że każdy etap bogatego szlaku życiowego jubilata mógłby stać się scenariuszem filmowym.

Reklama

Za szczególnie ważne wydarzenia w życiu metropolity jego biskup pomocniczy uznał dwie daty z 1989 roku: 25 lipca, gdy św. Jan Paweł II mianował ks. Tadeusza Kondrusiewicza biskupem, administratorem apostolskim diecezji mińskiej dla katolików białoruskich i 20 października, gdy w bazylice św. Piotra w Watykanie udzielił mu sakry biskupiej. „Posługując [w tym czasie] jako biskup na Białorusi nasz dostojny jubilat założył wyższe seminarium duchowne w Grodnie, przyczynił się do odzyskania i ponownego otwarcia prawie stu zamkniętych wcześniej kościołów oraz zainicjował wydanie po białorusku «Porządku Mszy» i «Katechizmu Kościoła Katolickiego», zapoczątkowując w ten sposób odradzanie się Kościoła na Białorusi, które później z powodzeniem kontynuował jego następca kardynał Kazimierz Świątek” – powiedział bp Jaszewski.

Przypomniał następnie lata jego posługi arcybiskupiej w Moskwie i w całej Rosji, którą pełnił od 13 kwietnia 1991 do 21 września 2007, gdy Benedykt XVI powołał go na arcybiskupa metropolitę mińsko-mohylewskiego. „Powrót naszego czcigodnego jubilata na Białoruś przewidziała Opatrzność Boża. Jego aktywna, młodzieńczo niespokojna natura, demokratyczność, stała gotowość do współpracy i dialogu zarówno z pojedynczymi ludźmi, jak i z różnymi organizacjami i wyznaniami, jego wszechstronne wykształcenie zyskały sobie wielkie uznanie, sympatię i autorytet nie tylko na Białorusi, ale też poza jej granicami” – stwierdził mówca.

Podziel się cytatem

Na zakończenie Mszy świętej życzenia i gratulacje abp. Kondrusiewiczowi przekazali przedstawiciele duchowieństwa, instytutów życia konsekrowanego, ruchów i wspólnot kościelnych, dzieci i młodzieży. W imieniu prawosławnego patriarszego egzarchy całej Białorusi metropolity Beniamina jubilata pozdrowił ks. protojerej Alaksandr Szymbalou.

Urodzinowa Msza św. była zarazem ostatnią, jaką metropolita mińsko-mohylowski sprawował w tym charakterze, gdyż podczas niej odczytano oficjalny komunikat watykański, iż papież Franciszek przyjął złożoną na jego ręce prośbę arcybiskupa o zwolnienie go z tego urzędu w związku z ukończeniem 75 lat życia, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Tymczasowo jego obowiązki przejmie jako administrator apostolski biskup pomocniczy diecezji pińskiej Kazimierz Wielikosielec OP.

2021-01-04 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kondrusiewicz skierował pozdrowienia do nowego nuncjusza na Białorusi

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

vaticannews.va

Przewodniczący białoruskiego episkopatu, abp Tadeusz Kondrusiewicz skierował pozdrowienia do wyświęconego wczoraj w Chorwacji nowego nuncjusza apostolskiego w swej ojczyźnie, abp Ante Jozićia. Jak wiadomo od 31 sierpnia reżim Alaksandra Łukaszenki uniemożliwia metropolicie mińsko-mohylewskiemu powrót do swej diecezji.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi zaznaczył, że abp Jozić „został następcą apostołów i przedstawicielem papieża na Białorusi w bardzo trudnym okresie życia tego kraju”. Przypomniał, że w dziejach tego kraju „pokojowego politycznie, narodowo i religijnie” nigdy nie było sytuacji, gdy „brat podnosił rękę na swojego brata”, ale teraz „są ofiary”. „Byliśmy świadkami rozlewu krwi na ulicach i placach naszych miast” – podkreślił metropolita mińsko-mohylewski. - Wiele osób zostało rannych, a tysiące zatrzymano. Doprowadziło to do głębokiego rozłamu w naszym społeczeństwie, który może wywołać wojnę domową ” – przestrzegł abp Kondrusiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

24.07.2021, 11:34

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję