Reklama

Kościół

Biskup radomski Henryk Tomasik przechodzi na emeryturę

Biskup radomski Henryk Tomasik skończył w poniedziałek 75 lat i przechodzi na emeryturę. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację – poinformowała w poniedziałek kuria diecezji radomskiej. Bp Tomasik pełnił posługę biskupa radomskiego przez ponad 11 lat.

[ TEMATY ]

Bp Henryk Tomasik

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

Bp Henryk Tomasik

Bpa Tomasika zastąpi dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła w poniedziałek w południe Stolica Apostolska.

Henryk Tomasik pełnił posługę ordynariusza diecezji radomskiej przez ponad 11 lat. Został mianowany biskupem radomskim decyzją papieża Benedykta XVI z 16 października 2009 r. Objął diecezję radomską po biskupie Zygmuncie Zimowskim, którego Benedykta XVI mianował przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, i przeniesiony do Rzymu.

Uroczysty ingres biskupa Tomasika do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r. W uroczystościach uczestniczyło 30 biskupów oraz księża, przedstawiciele władz świeckich i tłumy wiernych. W ingresie wzięli udział także goście z zagranicy, m.in. bp Cyryl Klimowicz z Rosji oraz biskupi: Antoni Dziemianko i Aleksander Kaszkiewicz z Białorusi.

Reklama

Bp Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie (diecezja siedlecka). W 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 31 maja 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Mazura. Ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1984 r. obronił doktorat z filozofii teoretycznej na KUL-u. Święcenia biskupie przyjął 6 stycznia 1993 r. w Rzymie (głównym konsekratorem był Jan Paweł II). Jego zawołaniem biskupim były słowa z Modlitwy Pańskiej: "Przyjdź Królestwo Twoje". Przez 17 lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej.

W ostatnich latach pracował w Episkopacie Polski w Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duszpasterstwa i w Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ joz/

2021-01-04 14:07

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tomasik administratorem diecezji radomskiej

[ TEMATY ]

Bp Henryk Tomasik

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

Bp Henryk Tomasik

Administratorem diecezji radomskiej został wybrany bp Henryk Tomasik. Urząd ten będzie sprawował do czasu kanonicznego przejęcia diecezji radomskiej przez bp. Marka Solarczyka, który zgodnie z wolą Ojca Świętego został dzisiaj nominowany na biskupa radomskiego. Bp Tomasik złożył rezygnację z posługi biskupa radomskiego z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Decyzję w sprawie powołania administratora diecezji radomskiej podjęło dziś Kolegium Konsultorów, które obradowało w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wyboru dokonano w tajnym głosowaniu.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję