Reklama

Polska

Apelowe „głosów zbieranie” 2021 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 grudnia 2021 r.
W tę Świętą Noc za Autorem Listu do Hebrajczyków potwierdzamy, że „Jezus Chrystus wczoraj, dziś, ten sam także na wieki”. Jezus Chrystus narodzony w Betlejem z Dziewicy Maryi. Jezus Chrystus Ukrzyżowany jest Zmartwychwstałym Panem życia i śmierci. Jezus Chrystus jest z nami w sakramentach wiary Kościoła i rodzi się na Ołtarzach pod postacią chleba i wina, aż do skończenia świata. Maryjo, uproś nam łaskę ufnej wiary, niezawodnej nadziei i głębi miłości!

23 grudnia 2021 r.
W latach 90-tych dane mi było pielgrzymować po ziemi Czechów, Słowaków i Moraw. I wówczas po tak zwanej „aksamitnej rewolucji wolnościowej”, dostrzegałem napisy na ulicach: „Odmówiono nam prawdy”. Rozumiemy, że chodziło o prawdę, o Bogu, człowieku i świecie. Po trzydziestu latach doświadczamy, że w Europie odmawia się Polsce prawdy i prawa do samostanowienia, i suwerenności Narodu. A my nie możemy żyć bez Chrystusa… Polska jako Naród poza Chrystusem zginie. Dlatego prosimy Maryję: Czuwaj nad nami wszystkimi, Matko Polski, Europy i świata!

22 grudnia 2021 r.
W tym czasie adwentowym spotykamy na kartach Pisma Świętego Nowego Testamentu opisy wielu spotkań. Ostatnio rozważamy spotkania Maryi z Elżbietą. A w poezji księdza Jana Twardowskiego znajdziemy bardzo ważny zapis: „Ktokolwiek nas spotyka od Niego przychodzi, czyli od Boga i ma prawo sprawdzić mimochodem, czy byliśmy prawdziwi”. Na prawdziwość naszych spotkań z Bogiem i pomiędzy sobą z serca błogosławię.

21 grudnia 2021 r.
Wierzymy, że spełnił się pierwszy Adwent poprzez przyjście Syna Bożego w ludzki świat. Ale nie spełnił się jeszcze kolejny Adwent, oczekiwanie Boga na człowieka, żeby Bóg rodził się w ludzkim sercu, w każdym pojedynczym ludzkim sercu. Dlatego słusznie podkreśla Kardynał Robert Sarah, że nadzieja człowieka jest weryfikowana tylko wówczas, kiedy klęknie przed Bogiem i uzna w Jezusie swojego Zbawiciela.

20 grudnia 2021 r.
Dzisiejsza Ewangelia według Świętego Łukasza - po raz kolejny w tym Adwencie - ukazuje nam scenę Zwiastowania. Wierzymy, że jest to początek nie tylko Bożego Macierzyństwa Maryi, ale również początek życia Syna Bożego w ludzkiej naturze. I obydwie te tajemnice podkreślają, i zaświadczają, że wobec Boga i wobec siebie nawzajem, każdy człowiek jest jedyny, i niepowtarzalny.

18 grudnia 2021 r.
Ewangelia IV niedzieli Adwentu ukaże nam piękne spotkanie Maryi z Elżbietą. Dwie obdarowane łaską Boga Matki w celu naszego zbawienia. Dlatego chciałbym bardzo podziękować Bogu za dwa światła tej naszej drogi adwentowej. Pierwsze za solidarne świadectwo modlitwy w intencjach śp. Ks. Abp. Stanisława Nowaka, za obecność księży kardynałów, arcybiskupów i biskupów polskich, ale przede wszystkim również wspólnocie moich współbraci w kapłaństwie archidiecezji i diecezji Częstochowskiej za wczorajsze tutaj eucharystyczne spotkanie, a później dopełnienie w naszej katedrze wieczorem.
A drugie światło idzie z Trybunału Europejskiego Praw Człowieka. Odrzucono wniosek tak zwanych „aktywistów”, żeby wśród polityków nie było nigdy dodatku: „Tak mi dopomóż Bóg”. Dziękujemy za tę decyzję obrony wolności religii i wyznania.

16 grudnia 2021 r.
Wszyscy jesteśmy świadomi, że żyjemy w czasach kryzysu prawdy, różnie się objawiającej, a nawet określamy siebie, że jesteśmy ludźmi „postprawdy”, bez odniesienia do Prawdy najwyższej. A uczył nas święty Jan Paweł II, że również mówimy i przeżywamy kryzys w Kościele. Dlatego Kościół musi mówić mniej o sobie, a więcej o Bogu objawionym w Chrystusie i zrodzonym z Maryi dla naszego zbawienia. A Kościół jest naszym domem, drogą i otwartą bramą, która ma prowadzić do Chrystusa.

15 grudnia 2021 r.
W trzecią niedzielę Adwentu światło betlejemskie dotarło tutaj na Jasną Górę. Zostało przyniesione również na ręce Pana Prezydenta, Pani Marszałek, Pana Premiera i Ministra Nauki i Edukacji. To światło jest symbolem obecności Maryi pośród nas, bo Ona była Pierwszym Świadkiem miłości objawionej w Synu. Dlatego prosimy, aby w naszej Ojczyźnie nigdy nie zabrakło światła prawdy i życia oraz tej nadziei, która zawieść nie może.

14 grudnia 2021 r.
Na ten czas, który przeżywamy przyjmijmy przesłanie papieża Benedykta XVI, że każde nasze kroczenie w ciemnościach wiary jest trudne, ale jest przeniknięte spojrzeniem Boga. A to spojrzenie oznacza bliskość, a nie sąd dla świata”.

13 grudnia 2021 r.
Kiedy w dziesiątym roku od wprowadzenia stanu wojennego Jan Paweł II przybył do Polski z programem Dziesięciu Bożych Przykazań, wówczas odezwały się głosy, że nas obraża… Tak, jakbyśmy nie znali tego Prawa. I zaczęliśmy już wówczas interpretować tylko po ludzku i na swoją miarę Prawo Boże. Dlatego zapytał nas Papież w kolejnej pielgrzymce: „Czy może historia płynąc wbrew prądowi sumień? Może, ale za jaką cenę?... Za cenę głębokich ran w duszach Polaków, które przez lata się niezabliźnią...” Odczytujmy przestrogi i przesłania Świętego Jana Pawła II, który dzisiaj z „domu Ojca” prosi za nami, za Polskę.

12 grudnia 2021 r.
W duchu zawołania śp. Arcybiskupa Stanisława Nowaka, chcemy z Maryją stanąć pod krzyżem, żeby potwierdzić, że: Bóg, miłość i śmierć, to są tajemnice, które organizują ten świat. A każda z nich jest „nowym życiem”.

11 grudnia 2021 r.
Trzecia niedziela Adwentu nosi nazwę „Gaudete”, czyli radujcie się. I przyjmijmy słowa Ojca Świętego Franciszka, żebyśmy będąc realistami nie dali się okraść z radości Ewangelii.

10 grudnia 2021 r.
Pochodzący z Zamościa bart Marek Grechuta śpiewał przed laty, że „najważniejsze są te dni, których jeszcze nie znamy i te dni na które czekamy”. Ale rozumiemy, że ich ważność jest przede wszystkim zależna od odpowiedzialności przed Bogiem za nasze codzienne wybory. A Chrystus w dzisiejszej Ewangelii oskarżany o bliskość z pijakami, grzesznikami podał zasadę: „Mądrość usprawiedliwiona jest przez swoje czyny”. Dlatego prośmy o taką mądrość nadprzyrodzoną, która będzie weryfikacją naszych czynów i naszych wyborów. Maryjo, proś za nami!

9 grudnia 2021 r.
Spełnimy zadania Adwentu i będziemy ludźmi prawdziwie adwentowymi, gdy w duchu Świętego Jana Pawła II będziemy nazywać zło złem, a kłamstwo kłamstwem. Chodzi o sakrament pojednania, gdy dostrzegać będziemy drugiego człowieka w jego potrzebach. Bo wszystko cokolwiek czynimy drugiemu, czynimy Chrystusowi. Trzeba również strzec tego dobra i dziedzictwa, jakim jest Ojczyzna. Jesteśmy dziś pokoleniem odpowiedzialnym za jej „dziś i jutro”. Dlatego bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do odnowienia wiary w moc Koronki do Bożego Miłosierdzia i do śpiewu Suplikacji na intencję naszej Ojczyzny.

8 grudnia 2021 r.
Według wiary i modlitwy Kościoła przywołujemy trzy imiona, które „otwierają niebo”: Jezus, Maryja, Józef. Dlatego, że z nich płynie moc. Tak jak w różańcu przywołujemy po wielekroć Imię Jezusa i Maryi. A możemy się zdziwić, dlaczego Europejski Parlament próbuje nam zmienić słowo Maryja na Marika, żeby ono nie było zobowiązujące w kulturze Narodu. Dlatego prośmy Maryję o światło dla tych, którzy ustanawiają nowe przepisy i prawa, a dla nas o umocnienie naszej wiary.

7 grudnia 2021 r.
Podano dzisiaj kolejne dane statystyczne Kościoła Katolickiego, tak zwany „stan religijności”, ale rozumiemy, że tu nie o liczby chodzi i o takie czy inne procenty. Ale tego, czego uczy nas Maryja o wierność łasce, którą na Jej podobieństwo każdy z nas otrzymał na drogach naszej wiary. Dlatego tym bardziej nie możemy się zgodzić, gdy na naszych ulicach są bilbordy, czy plakaty, które z Chrystusowym narodzeniem nie mają nic wspólnego i narzucają inną kulturę, i inną cywilizację. Maryjo, Matko Kościoła módl się za nami!

6 grudnia 2021 r.
W tym czasie adwentowym możemy spotkać się ze współczesną, powracającą pokusą, że „wierzę w Boga a nie wierzę w Kościół. Bo Kościół może być źródłem i przyczyną zarażenia…” A tym czasem nie ma prawdziwej wiary w Boga, bez odniesienia do Chrystusa. A Chrystusa możemy spotkać tylko w Kościele i przez Kościół w sakramentach wiary. Maryjo, Matko Kościoła módl się za nami!

5 grudnia 2021 r.
Na drogach Adwentu słyszymy: o Kościele w potrzebie, o Kościele prześladowanym, o Kościele na Wschodzie. Rozumiemy, że jest to ta sama tajemnica wspólnoty budowanej na Chrystusie, współuczestnictwa w tajemnicy i misji Kościoła. Jesteśmy posłani jedni do drugich. Nie bójmy się tego terminu o synodalności Kościoła. To jest od początku Kościół Chrystusa i taki jest w realizacji swego posłannictwa, aż do skończenia czasu. Matko Kościoła, módl się za nami!

4 grudnia 2021 r.
Jednym z darów Ducha Świętego jest nadprzyrodzona mądrość, o którą Kościół będzie prosił w drugą niedzielę Adwentu. Uczyńmy wszystko, żeby mieć w niej swój udział w codziennych naszych troskach i niepokojach.

3 grudnia 2021 r.
W tajemnicy Bożego Narodzenia wsłuchamy się w Prolog Ewangelii Świętego Jana, mówiący o tym, że Chrystus jest Światłością, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Uwierzmy, że to światło mamy w sobie. I dlatego nie zmarnujmy tych świateł, którymi nas Bóg obdarza w tym roku: beatyfikacją Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Matki Elżbiety Czackiej i Księdza Jana Machy.

2 grudnia 2021 r.
Błogosławiony Ksiądz Jan Franciszek Macha, który został wyniesiony do chwały ołtarzy 20 listopada br. w Katowicach, został ścięty z 2 na 3 grudnia1942 roku, ostrzegał nas już wówczas przed „chrześcijaństwem, które jest podobne do niedzielnego ubrania, zgadzającego się na rozdźwięk pomiędzy wiarą a życiem”. I podkreślał dalej: „Chrześcijaństwo nie może być tylko z przyzwyczajenia, bo nie przetrwa ciężkich prób”. Dziękujemy Bogu za dar jego wyniesienia i za dar jego męczeńskiej śmierci.

1 grudnia 2021 r.
Nietrudno zauważyć, że żyjemy w czasach „unieważniania kultury chrześcijańskiej”. A to jest nic innego, jak tylko próba wymazania Chrystusa z historii człowieka. Dlatego przyjmijmy słowa Jana Pawła II skierowane do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: „Uniwersytecie, służ Prawdzie, służ wolności i godności człowieka!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-01-07 14:22

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo: Potrzeba nam ufnej modlitwy za przygotowujących się do kapłaństwa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

abp Wacław Depo

BOŻENA SZTAJNER

Abp Wacław Depo: – Czasy w jakich żyjemy i te które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa – tego możemy być pewni

CZYTAJ DALEJ

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Bóg dał światu wielki dar kapłaństwa. On sam wybiera tych, którzy stają się ministrami Jego nieskończonej miłości, którą przekazują wszystkim ludziom. Jezus Chrystus, zanim powrócił do Ojca, ustanowił sakrament kapłaństwa, aby na zawsze zapewnić obecność kapłanów na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję