Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Święto patronalne paulinów

Wierności i wytrwałości w odwadze, aby całe życie iść za Chrystusem życzył współbraciom w dniu ich patronalnego święta przełożony generalny Zakonu Paulinów. Zakonnicy obchodzą dziś uroczystość ku czci św. Pawła Tebańczyka. To pierwszy pustelnik w historii Kościoła, który na egipskiej pustyni przez 90 lat w samotności modlił się za świat. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich /Niedziela

W uroczystość swego patriarchy św. Pawła Pierwszego Pustelnika zakonnicy zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na wspólnotowej Mszy św. ,podczas której ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

- W czasie wielkich przemian dokonujących się w świecie, zmian w życiu Kościoła, życiu konsekrowanym, czasie lęków i niepokojów, trzeba nam z pokorą prosić Boga dawcę powołania o łaskę wierności i wytrwałości dla każdego paulina – mówił w homilii generał paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Reklama

Paulini obchodzą dziś tzw. uroczystości wewnętrzne, kiedy w Kościele wspomina się św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Świętowanie z udziałem wiernych a zwłaszcza dzieci, chociaż w bardzo ograniczonej formie, odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Podziel się cytatem

Jak zauważa w rozmowie z KAI przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, zakonnicy starają się, przechowując duchowy depozyt św. Pawła, wciąż rozwijać w zmieniających się warunkach ideał życia w kontemplacji Boga, przy równoczesnym otwieraniu się na potrzeby współczesnego człowieka.

- To co jest ważne, co jest wezwaniem dla każdego paulina, niezależnie w jakim kraju posługuje to jest „eremityzm pragnienia” czy „eremityzm serca” - wyjaśnia o. Chrapkowski. Podkreślił, że drogi kontemplacji, mniszego stylu życia we wspólnocie i aktywności duszpasterskiej nie mogą się rozchodzić, to jest moc paulińskiego charyzmatu - podkreślił.

Reklama

Generał paulinów zwrócił uwagę, nawiązując także do obecnej sytuacji czasu pandemii, że zarówno eremita Paweł jak i bł. Euzebiusz, który połączył rozproszonych pustelników w zakon, są przykładami jak nawet w odosobnieniu można być w duchowej wspólnocie.

- Pandemia sprawiła, że wielu stało się dziś podobnymi do nas pustelnikami – zauważył zakonnik i wyjaśniał dalej: „Jesteśmy od świata odseparowani, ale świat nie jest dla nas obojętny. To co dzieje się w świecie jest także częścią naszego powołania, bo jesteśmy w Kościele, Kościół jest w świecie i to nie zło, nie pandemia, to nie układy polityczne, ekonomiczne zależności, ale to Bóg rządzi światem” – podkreślił o. Chrapkowski.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył 113 w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Ponad 90 lat spędził na pustyni, uciekając na nią przed prześladowcami. Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa paulinów, czyli Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Relikwie św. Pawła Pustelnika odnaleziono w XII wieku i przeniesiono do Konstantynopola. Podczas wojen krzyżowych o odzyskanie Ziemi Świętej zostały one zabrane i przewiezione do Wenecji, a następnie do Budapesztu. Spłonęły jednak podczas najazdu tureckiego na Europę w 1526 roku. Pozostały jedynie nieliczne, drobne części relikwii świętego Pawła pustelnika, przechowywane do dziś w klasztorach paulińskich.

Mimo burzliwych dziejów i trudnej historii, zwłaszcza podczas najazdów tureckich na Węgrzech, paulini nie tylko przetrwali, ale przeżywają rozwój.

W przeciągu wieków wzbogacili swoje przesłanie o działalność duszpasterską – zgodzili się bowiem w XV stuleciu obejmować parafie, a także o opiekę nad ruchem pielgrzymkowym - od 1382 roku Zakon sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych sanktuariów chrześcijańskiego świata – Jasną Górą.

Zdaniem referenta powołaniowego o. Savio Folcholza to właśnie Matka Najświętsza i Jasna Góra wciąż przyciągają młodych do Zakonu.

Podziel się cytatem

Także na Jasnej Górze swoją siedzibę ma Kuria Generalna – naczelna władza zakonu, na czele której stoi przełożony generalny. W Żarkach Leśniowie znajduje się klasztor nowicjacki zakonu. Paulini posiadają też własną uczelnię wyższą - Wyższe Seminarium Duchowne Paulinów, znajdujące się przy klasztorze na Skałce w Krakowie.

Obok tradycyjnych form duszpasterskich paulinów wciąż tworzone są nowe. Na Jasnej Górze, w paulińskich sanktuariach i parafiach działają różne grupy duszpasterskie, ruchy religijne, prowadzona jest bogata działalność, umożliwiająca religijny rozwój wiernych. Stąd tez aktywność medialna – zakonnicy prowadzą dwumiesięcznik „Jasna Góra”, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe, Jasnogórskie Centrum Informacji, strony internetowe czy Twitter (@JasnaGoraNews).

Działają też: chóry i zespoły muzyczne, Jasnogórski Instytut Maryjny, jasnogórska biblioteka, Telefon Zaufania, poradnie psychologiczno-religijne dla młodzieży, poradnia rodzinna, Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Rodzina Różańcowa, Sodalicja Mariańska, Wspólnota bł. Euzebiusza, Amia św. Michała Archanioła i inne.

Obecnie paulini służą w ponad 70 klasztorach w 17 krajach świata.

2021-01-15 15:44

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 150. rocznica Unii Apostolskiej Kleru

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kapłan

KRZYSZTOF ŚWIERTOK/BPJG

W przypadającą w tym roku 150. rocznicę powstania Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Jezusa, 12 listopada na Jasnej Górze zainaugurowano dwudniowe spotkanie kapłanów należących do tego stowarzyszenia. Głównym zadaniem Unii jest troska o dążenie we wspólnocie do świętości, poprzez odkrywanie na nowo tożsamości kapłańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję