Reklama

Niedziela Świdnicka

Felieton Niedzieli Świdnickiej

Potrzebny ojciec i „bibliotekarz Chrystusa”

W II poł. ubiegłego roku minęło 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

[ TEMATY ]

felieton

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie, wykładowca teologii, oraz języków łacińskiego, greckiego i włoskiego w WSD Świdnica

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum
w Rzymie, wykładowca teologii,
oraz języków łacińskiego, greckiego
i włoskiego w WSD Świdnica

    Ciągle mam w pamięci zdanie usłyszane podczas rekolekcji: U Pana Boga nie ma przypadków, one istnieją tylko w gramatyce. Ostatnie miesiące, naznaczone koniecznością codziennych zmagań z pandemią, troską i lękiem o bliskie osoby, zmuszają do postawienia pytania: gdzie szukać nadziei, czego naprawdę potrzebuje, co w tym czasie może dać mi Bóg i wiara? W tym roku mija 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

    Obie te rocznice „wykorzystał” Ojciec Święty Franciszek, kierując do nas, dwa listy apostolskie. Ne tylko przybliża w nich postacie świętego Józefa i Hieronima, przypominając ich znaczenie dla Kościoła. To, co szczególnie zasługuje na uwagę to niezwykła przenikliwość papieża Franciszka, z którą wskazuje na aktualność postaci Józefa i Hieronima we współczesnym świecie.

par. Św. Józefa - Świdnica

Św. Józef

Św. Józef

    Pisząc o Józefie Franciszek wydobywa wiele ważnych cech, które posiadał: człowiek pracy, odważny, przyjmujący, posłuszny, czuły, umiłowany. Wszystkie one były i są nierozerwalnie związane z jego ojcostwem. Według Franciszka jeśli społeczeństwo naszych czasów oraz Kościół szukają dziś drogi wyjścia z kryzysu religijno-moralnego, ojcostwo na wzór świętego Józefa jest najlepszym i jednym z najważniejszych lekarstw. Jakie jest ojcostwo na wzór Józefa? Opiera się ono przede wszystkim na obecności, towarzyszeniu i wprowadzaniu dziecka w otaczającą rzeczywistość. (nie przez przypadek Franciszek podkreśla iż dzisiaj dzieci zdają się być często osierocone przez ojców). Przez taką postawę dziecko stanie się zdolne do podejmowania samodzielnych własnych decyzji, nie będąc do niczego przymuszanym. Ojcostwo realizowane jako towarzyszenie i dyskretna obecność jest wyrazem prawdziwej, nie zaborczej miłości. Tata, który kocha swoje dziecko nigdy nie pomyli autorytetu z autorytaryzmem, służby z serwilizmem, konfrontacji z uciskiem, miłosierdzia z opiekuńczością, siły ze zniszczeniem. Miłość ojcowska, jakiej winniśmy się uczyć od św. Józefa to miłość, która jest i pozostaje darem z siebie, nie jest egoistyczna i nigdy nie wykorzysta drugiego człowieka do wypełnienia własnej pustki. Takiego ojcostwa potrzebuje świat i Kościół.

Reklama

wikipedia

Św. Hieronim

Św. Hieronim

    Gdy przywołuje się, choćby w homiliach postać świętego Hieronima prawie zawsze cytowane jest jego zdanie: Nieznajomość pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Podziwiać możemy jego wielkie zdolności językowe, dzięki którym Kościół otrzymał Wulgatę, tłumaczenie Pisma Świętego z języków oryginalnych na łacinę. Czego dziś może dziś nauczyć nas święty Hieronim?

    Pod koniec swojego listu apostolskiego papież Franciszek pisze, iż Hieronim przez swoje umiłowanie Pisma Świętego jego nieustanne zgłębianie i refleksję uczynił swoje serce biblioteką Chrystusową. Jego wiara ciągle poszukiwała zrozumienia, domagała się pogłębienia, stawiała pytania i szukała odpowiedzi. To jest i pozostaje najważniejszym dziś przesłaniem Hieronima dla nas, współczesnych: uczynić swoje serce Biblioteką Chrystusa. To w niej znajdziemy siłę do stawienia czoła współczesnym trudnościom.

2021-01-17 23:28

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O pokój na Ukrainie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

felieton

Czas jest gorący – nie powinna ustawać nasza modlitwa za Ukrainę.

Na moim oknie w Szczecinie stoi ikona przedstawiająca Pokrowę, Matkę Bożą Opiekuńczą. Przywiozłem ją przed laty z Pokrowskiego Żeńskiego Monastyru położonego koło Zołotonoszy w obwodzie czerkaskim, w samym centrum Ukrainy. Święto Pokrowy obchodzone jest na Ukrainie 14 października, od 2014 r. jest to równocześnie państwowe święto – Dzień Obrońców Ukrainy. Trochę tak jak u nas w sierpniowe święto Wniebowzięcia Matki Bożej obchodzimy też Dzień Wojska Polskiego. Patrzę na ikonę i myślę jak bardzo teraz Ukraińcy potrzebują Jej opieki. Rosyjski zaborca gromadzi wojska przy granicy, a usłużni wobec Putina propagandyści przygotowują w mediach obywateli Rosji do wojny. Czas jest bardzo napięty, z niepokojem codziennie słucham wiadomości z Ukrainy. I jest ich dużo, to niedobry znak…

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję