Reklama

Niedziela Częstochowska

W innej formie, ale podtrzymali tradycję

Znamy laureatów XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę organizowanego na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Konkurs na Wieczernikową Choinkę

Rok bł. Euzebiusza

Jasna Góra/Twiiter

Laureaci tegorocznego konkursu wraz z opiekunami

Laureaci tegorocznego konkursu wraz z opiekunami

W tym roku konkurs przybrał inną formułę. Zadaniem jego uczestników było przygotowanie jednej ozdoby nawiązującej do paulińskiego Roku Jubileuszowego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika w 750. rocznicę śmierci jego założyciela bł. Euzebiusza.

Paulińska komisja konkursowa przyznała I miejsce Szkole Podstawowej nr 9 w Częstochowie. Na drugim stopniu podium stanęło Niepubliczne Przedszkole „Kotek Leon” w Holi Hankowskiej, a III miejsce zajęła Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie.

Reklama

W głosowaniu on-line, prowadzonym na stronie Radia Jasna Góra, internauci za najlepszą uznali ozdobę wykonaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Radostkowie, a podium uzupełniło Samorządowe Publiczne Przedszkole w Poraju „Leśne Skrzaty”. Internauci oddali ponad 4 tys. głosów, a w konkursie uczestniczyło ponad 80 szkół i przedszkoli z archidiecezji częstochowskiej.

Laureaci otrzymali książki, gry edukacyjne oraz pamiątkowy znaczek wydany przez Pocztę Polską z okazji Roku bł. Euzebiusza.

W finale konkursu w Sali Papieskiej wzięli udział przedstawiciele szkół i przedszkoli, uczniowie z rodzicami, przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Spotkanie było okazją do podsumowania paulińskiego jubileuszu 750. rocznicy bł. Euzebiusza, którego wspomnienie obchodzone jest 20 stycznia.

Reklama

– W minionym roku paulini próbowali na nowo odkrywać tę wielką i wspaniałą postać zakonnika, który Bogu zawierzył we wszystkim – powiedziała prowadząca galę finałową Izabela Tyras.

Rok Jubileuszy krótko podsumował o. Arnold Chrapkowski. Podkreślił, że bł. Euzebiusz ma być „przede wszystkim głęboko wpisany w naszą paulińską duchowość”. – Tak jak za życia nie zabiegał o żadne zaszczyty i wyróżnienia, tak samo teraz pozostaje zawsze gdzieś na boku i poprzez swoją duchowość pokazuje nam, że nie jest ważne to, co chcemy zrobić po ludzku, ale by w otwartości przyjąć to, co chce Bóg. Dziękujemy mu dziś za to, że nam, rozsianym po całym świecie paulinom, pokazał na nowo to, co najważniejsze – nasze przebywanie sam na sam z Bogiem. Mamy nadzieję, że dalej będzie inspirował nas, ale także liczne rzesze wiernych, w tym dzieci, które w tym roku w wyjątkowy sposób włączyły się w przepiękną akcję dekoracji jasnogórskiej choinki – przyznał generał paulinów.

Wdzięczność dla uczestników XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę, ich opiekunów i organizatorów wyraził o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. – Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny odpowiedzieliście na zaproszenie do wzięła udziału w konkursie. Tworząc tę „choinkową” wspólnotę, widzimy, że człowiek, mimo różnych ograniczeń, które są nam narzucone niezależnie od naszej woli, zawsze znajdzie sposób, żeby spotkać się z innymi, mieć z nimi relacje i dzielić radości i troski – zaznaczył.

Z kolei o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, podkreślił, że tegoroczny konkurs, z uwagi na czas pandemii i ograniczenia w liczbie pielgrzymów, którzy nie mogli głosować na najpiękniejsze choinki w sposób tradycyjny, wrzucając głosy do urny, „dał możliwość kreatywności i wchodzenia w nowe przestrzenie działania”, czego efektem było właśnie przeprowadzenie głosowania internetowego.

Z okazji zakończenia Roku bł. Euzebiusza uczniowie uczestniczący w konkursie życzyli ojcom i braciom paulinom, „by byli dla ludzi światłem prowadzącym do Boga”.

Konkurs na Wieczernikową Choinkę zorganizowali: przeor Jasnej Góry ze wspólnotą paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie przy wsparciu częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

2021-01-20 10:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stan Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest bardzo dobry - doroczna konserwacja zakończona

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Stan Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nie budzi zastrzeżeń, jest stabilny a specjalne zabezpieczenia bardzo dobrze zdają egzamin - ocenił konserwator po dorocznych oględzinach Ikony dokonywanych tradycyjnie w Wielkim Tygodniu. Milenijną sukienkę zdobiącą Wizerunek zastąpiła sukienka brylantowa. Nałożono też inne korony - dar papieża św. Piusa X.

Prof. Krzysztof Chmielewski z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, opiekun Obrazu od strony konserwatorskiej, podkreślił, że specjalna kaseta, w której znajduje się Cudowny Obraz dobrze go chroni a paulini wykazują najwyższą troskę o ten jeden z najcenniejszych, nie tylko pod względem religijnym, narodowy skarb.

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Bejrutem - rocznica tragedii

2021-08-04 11:58

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Dziś przypada rocznica wybuchu w porcie w Bejrucie, który miał miejsce 4 sierpnia 2020 roku. W wyniku wybuchu 200 osób poniosło śmierć, prawie 8 tysięcy trafiło do szpitala, a 300 tysięcy mieszkańców stolicy Libanu straciło dach nad głową. Relacje z tego wydarzenia przez kilka dni zajmowały czołówki medialnych doniesień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję