Reklama

Kościół

Diecezja radomska: inauguracja Roku Jakubowego

Diecezjalna inauguracja Roku Jakubowego odbyła się 31 stycznia w kościele św. Jakuba w Skaryszewie koło Radomia. Symbolicznym momentem niedzielnej uroczystości było otwarcie drzwi miejscowego kościoła. Parafia jest jedną z 48 wspólnot w Polsce, w której w związku z Rokiem Jakubowym można uzyskać odpust zupełny. Mszy świętej przewodniczył bp Piotr Turzyński.

[ TEMATY ]

Jubileuszowy Rok Jakubowy

Rok Świety Jakubowy

Andrzej Kotowski

Rok Jakubowy jest obchodzony w Kościele od XII wieku. To długi zwyczaj pielęgnowany w Santiago de Compostela, do którego pielgrzymują rzesze pątników. I jest to czas odkrywania prawdziwego sensu pielgrzymowania, który wiąże się z pielgrzymką pokutną.

- Ten rok jubileuszowy ogarnia wszystkie kościoły stacyjne przy trasie, która prowadzi do grobu, gdzie jest świadek, orędownik. Wszystkie kościoły stacyjne w Polsce uzyskały możliwość, że kto nawiedzi kościół, uzyska odpust pod normalnymi warunkami - komunia święta, spowiedź, modlitwa "Ojcze Nasz", wyznanie wiary i modlitwa do Matki Bożej i świętego Jakuba. Dekret papieski dodaje, że trzeba na chwilę zatrzymać się w rozmyślaniu nad Panem Bogiem, jego miłością i swoim życiem - mówił biskup Piotr Turzyński.

Reklama

Biskup Piotr Turzyński zaapelował także do wiernych, żeby zachęcali swoich bliskich do nawiedzania świątyni w Skaryszewie.

- Chciałbym, żebyście i wy, którzy tu jesteście i którzy nas słuchają, korzystali z tej wielkiej łaski, ale żebyście też powiedzieli swoim bliskim i rodzinie, że można wybrać się do Skaryszewa, stanąć przed obrazem świętego Jakuba, pomyśleć chwilę o Panu Bogu, Jego miłości, odmówić odpowiednie modlitwy i prosić o miłosierdzie. To jest wielki dar - mówił biskup.

Proboszcz parafii ks. Dariusz Skrok podkreślił, że przez 8 lat, jak jest proboszczem w Skaryszewie, wielu pielgrzymów z różnych miejsc w Polsce i na świecie pojawiło się na szlaku św. Jakuba . - Są też tacy, którzy idą tą międzynarodową drogą Jerusalem Way. Wyruszają z dowolnego miejsca w Polsce i udają się, albo go grobu św. Jakuba, albo wędrują do Ziemi Świętej i Skaryszew zawsze jest na trasie. Gościliśmy kilku takich indywidualnych pielgrzymów, którzy tę trasę przeszli. Niesamowite doświadczenie - mówi ks. Skrok.

Reklama

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, do 31 grudnia 2021 roku, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych w Polsce i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Większego Apostoła.

Lista kościołów stacyjnych została przygotowana przez zespół w Pracowni Szlaku św. Jakuba przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu pod kierunkiem ks. prof. Piotra Roszaka w porozumieniu z proboszczami, samorządami i Bractwami św. Jakuba, opiekującymi się Szlakami św. Jakuba.

Inicjatorem odtworzenia szlaku na Mazowszu, przebiegającego przez teren parafii św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie, jest ks. Dariusz Skrok, proboszcz parafii, który od 2014 roku czynił starania, aby kościół w Skaryszewie stał się stanicą dla pielgrzymujących do Santiago de Compostela.

Podziel się cytatem

We współpracy z Konfraternią św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie została opracowana i oznakowana trasa św. Jakuba, która połączyła dwa sanktuaria obdarzone relikwiami Krzyża Świętego: w Warszawie w kościele św. Krzyża oraz w klasztorze na Świętym Krzyżu. Droga, której historia sięga XI wieku, przebiega przez Czersk, Warkę, Skaryszew, Mirzec, Bodzentyn, Wąchock. Przechodzi nad brzegiem Wisły, Warty, Pilicy, przez liczne rezerwaty w Parku Krajobrazowym Kozienickim i Sieradowickim oraz w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Po drodze, oprócz zabytkowego kościoła św. Jakuba w Skaryszewie, spotykamy kościoły św. Jakuba w Świerżach Górnych i w Kustoszowie, skąd dalej przechodzi do drogi Via Regia przez Kraków do Zgorzelca, by następnie skierować pielgrzyma przez Niemcy lub Czechy do Santiago de Compostela.

2021-02-01 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Roszak o Roku Jakubowym: odpust to wielka łaska, która wiąże się wysiłkiem

[ TEMATY ]

Jubileuszowy Rok Jakubowy

Aleksandra Wojdyło

Ks. dr hab. Piotr Roszak

Ks. dr hab. Piotr Roszak

Parafia św. Jakuba w Skaryszewie jest jedną z 48 wspólnot w Polsce, w której będzie można uzyskać odpust zupełny. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska. 1 stycznia 2021 roku rozpocznie się bowiem Jubileuszowy Rok Jakubowy.

Lista kościołów stacyjnych została przygotowana przez Zespół w Pracowni Szlaku św. Jakuba przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu pod kierunkiem ks. prof. Piotra Roszaka w porozumieniu z proboszczami, samorządami i Bractwami Św. Jakuba, opiekującymi się Szlakami Św. Jakuba. - Rok Jakubowy jest obchodzony w Kościele od dwunastego wieku. To długi zwyczaj pielęgnowany w Santiago de Compostela, do którego pielgrzymują rzesze pątników. I jest to czas odkrywania prawdziwego sensu pielgrzymowania, który wiąże się z pielgrzymka pokutną. W tym wszystkim trzeba dostrzec Boga, który nas umacnia - powiedział ks. prof. Piotr Roszak, który był gościem Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi idą, aby dziękować [Wideo]

2021-08-05 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymka to także okazja do dziękczynienia. Dlatego też zapytaliśmy pątników, za co dziękują?

Więcej tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję